Mata piankowa

Współczesna wyprawka dla dziecka odbiega od tych sprzed kilku lat. Znajduje się w niej szereg artykułów, o których dawniej nikt nie słyszał, a dziś wydają się niezastąpione. W szczególności dotyczy to akcesoriów wspomagających rozwój dziecka. Jednym z takich przedmiotów jest mata piankowa, która umożliwia odpowiednie przygotowanie podłogi, stanowiącej idealne miejsce do rozwoju naszej pociechy. Przedstawiamy, czym powinna charakteryzować się dobra mata dla niemowlaka oraz jak dokonać najlepszego wyboru spośród asortymentu dostępnego na rynku.

SPIS TREŚCI

  1. Mata piankowa dla dziecka - zalety
  2. Cechy dobrej i bezpiecznej maty piankowej
  3. Jaką matę dla niemowlaka wybrać?
  4. Mata piankowa a mata edukacyjna - różnice
  5. Rozwijana mata-dywan czy puzzle piankowe?


Mata piankowa dla dziecka - zalety

Mata piankowa posiada szereg zalet, które głośno przemawiają za jej wyborem. Dobrze wykonana mata podłogowa dla niemowlaka zapewni mu:

  • Bezpieczeństwo - twardość i faktura mat umożliwia swobodne poruszanie się dziecka po ich powierzchni. Jednocześnie maty są także miękkie i sprężyste, co minimalizuje ryzyko bolesnych upadków. Na macie piankowej nie występuje ryzyko zaciśnięcia palców lub dłoni.
  • Wygodną zabawę - mata piankowa dla niemowlaka posiada przemyślaną sztywność, która zapobiega rolowaniu podczas użytkowania. Dziecko może zaspakajać swoją ciekawość bez dodatkowych utrudnień. Stanowi doskonałą alternatywę do rozścielanego na podłodze koca, który z najmniejszym ruchem dziecka ulegał będzie zwijaniu i przesuwaniu.
  • Odpowiednią twardość podłoża - fizjoterapeuci jednoznacznie wskazują, że dzieci powinny swoje zdolności ruchowe rozwijać na twardym podłożu. Naturalnie wymusza ono bowiem dokonywanie postępów.
  • Higieniczne warunki - maty dla niemowlaków bardzo łatwo utrzymać w czystości. Ogromną ich zaletą jest niegromadzenie na ich powierzchni kurzu i roztoczy. Dobrej jakości maty można skutecznie czyścić za pomocą wilgotnej ściereczki lub chusteczek dla niemowląt.
  • Izolację od podłoża - mata dla niemowlaka doskonale oddziela dziecko od zimnej podłogi, co zapobiega wyziębieniom i przeziębieniom. Rodzice mogą zatem pozostawiać dziecko na macie bez obawy, że zmarznie.

Dodatkowo matę piankową nietrudno jest w pełni dopasować do dysponowanej powierzchni. Z ogromną łatwością można zmieniać jej lokalizację w poszczególnych pomieszczeniach, w których aktualnie znajduje się dziecko.

Cechy dobrej i bezpiecznej maty piankowej

Dobra mata dla dziecka na podłogę musi przede wszystkim charakteryzować się spełnieniem odpowiednich norm i atestów. Koniecznie wypatrujmy adnotacji, która zapewni nas o braku szkodliwych substancji.

Z pewnością nie należy kierować się niską ceną podczas zakupu, ponieważ przekłada się ona na jakość produktu. Mata dla niemowlaka nie powinna być kupowana na bazarze lub supermarkecie. Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, najlepiej wybrać matę pochodzącą od renomowanych producentów. Choć ich cena jest znacząco wyższa od tańszych odpowiedników, to w zamian otrzymujemy gwarancję, że wykorzystane podczas produkcji materiały są w pełni bezpieczne dla naszego malucha. Mata piankowa dla dzieci z atestem to zatem jedyny słuszny wybór.

Jaką matę dla niemowlaka wybrać?

Cechy maty piankowej

Właściwa mata dla niemowlaka powinna w pierwszej kolejności posiadać wszystkie cechy wymienione na wstępie artykułu. Zawsze warto również sprawdzić, czy materiały, z których zostały wykonane obserwowane przez nas maty, zapewniają odpowiednią wentylację. Jeśli szukasz alternatywy dla pianki, możesz sięgnąć po matę bawełnianą, która ułatwi zbieranie rozmieszczonych na ich powierzchni zabawek. Przewagą maty piankowej jest jednak możliwość późniejszego poszerzenia powierzchni, co pozwoli dostosować ją do potrzeb starszego dziecka.

No dobrze, ale jaki wybrać model? Dużą popularnością cieszą się maty kontrastowe sensoryczne marki Babysteps. Kontrastujące ze sobą wzory sprzyjają rozwojowi zmysłu wzroku u dzieci, a także pobudzają ich ciekawość. Częstym i dobrym wyborem jest także mata typu puzzle, która posiada wiele zastosowań. Nie tylko łagodzi upadki, ale także pozwala na rozpoczęcie nauki rozpoznawania kształtów i ćwiczenie zdolności manualnych. Inną matą piankową godną polecenia jest mata do zabawy marki Toddlekind, zachwycająca skandynawską estetyką i pozwalająca na nieograniczone możliwości rozbudowy.

Mata piankowa a mata edukacyjna - różnice

Rodzice często stają także przed wyborem pomiędzy matą piankową a matą edukacyjną. Wbrew pozorom występują pomiędzy nimi istotne różnice, których często nie jesteśmy świadomi. W rzeczywistości bowiem mata edukacyjna nie sprzyja rozwojowi małego dziecka i jest odradzana przez specjalistów. Dlaczego?

Obecność wiszących zabawek o wiele częściej doprowadza do przestymulowania dziecka, które jest rozdrażnione przez nadmiar bodźców. Jednocześnie występujące w matach edukacyjnych pstrokate barwy, błyszczące elementy i wydawane przez nie dźwięki mogą doprowadzić do dezorganizacji w układzie nerwowym. Co więcej, zabawki zazwyczaj pozostają te same przez cały okres użytkowania, co uniemożliwia ich dopasowanie do aktualnego wieku i potrzeb dziecka.

Dziecko rozwinie się o wiele lepiej, spędzając czas na zwykłej macie piankowej, która sprzyja nabywaniu umiejętności poruszania i poznawania otoczenia przez samodzielne eksplorowanie.

Rozwijana mata-dywan czy puzzle piankowe?

Rozwijana mata oraz modułowe puzzle piankowe posiadają wiele wspólnych zalet. Mnogość dostępnych wzorów i typów obu produktów umożliwia dokonanie wyboru, który ułatwi rozwój dziecka. Łatwość utrzymania w czystości oraz izolacja od podłoża także są porównywalne. Obydwa rozwiązania zapewniają również dziecku odpowiednią twardość niezbędną do nauki poruszania. Można więc śmiało powiedzieć, że zarówno puzzle, jak i jednoczęściowa mata piankowa do raczkowania sprawdzają się równie dobrze.

Czynnikiem, który powinien przede wszystkim rzutować na wybór, jest ilość miejsca, jakim dysponujemy. Puzzle piankowe o wiele łatwiej dopasowuje się do posiadanej powierzchni, zwłaszcza że kombinację można swobodnie modyfikować, kiedy tylko zechcemy. Z kolei ze standardową matą dla niemowlaka taka możliwość jest ograniczona - jej wymiar już przed zakupem należy dopasować do pomieszczenia.


Zobacz także: