Skóra maluchów jest znacznie cieńsza i delikatniejsza od naszej, dlatego bardzo ważny jest dobór właściwych kosmetyków. Niestety, wiele kosmetyków dostępnych na naszym rynku może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Wszyscy wiedzą, że dzieci potrzebują wyjątkowej opieki i troski. Kosmetyki dla dzieci używane do pielęgnacji ich bardzo delikatnej skóry muszą być bezpieczne. Mnóstwo produktów przeznaczonych dla dzieci zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje zapachowe, alergeny, barwniki, a także kancerogenne konserwanty i substancje mające szkodliwy wpływ na gospodarkę hormonalną. Na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków dla naszych pociech?

kosmetyki dla dzieci

Hipoalergiczny mit o kosmetykach dla dzieci

W środowiskach alergologów mówi się, że w miastach około 70% nowonarodzonych dzieci jest narażonych na alergię. Duży wpływ mają na to kosmetyki, które powodują alergię kontaktową. Im więcej szkodliwych dodatków czy alergenów, tym łatwiej o reakcję obronną organizmu. Jest to istotne w przypadku maluchów, które są bardziej podatne na wszelkie dolegliwości. Niestety, coraz więcej rodziców z łatwością nabiera się na chwyty marketingowe stosowane przez producentów kosmetyków, którzy opisują swoje produkty jako "hipoalergiczne". W rzeczywistości napis taki nie jest w żaden sposób wiążący oraz nie oznacza, że dany krem jest przyjazny dla alergików. Skąd zatem możemy mieć pewność, że dany produkt będzie bezpieczny? Wybierając kosmetyki dla dzieci warto zwróć uwagę, czy posiadają one certyfikaty Asthma Allergy Denmark, Allergy Certified albo innej organizacji zajmującej się alergenami. Certyfikowane kosmetyki są gwarancją jakości.

Drażniące zapachy

Coś, co przyciąga uwagę dorosłych dla dzieci może być niebezpieczne. Chodzi tutaj o substancje zapachowe drażniące delikatny nos oraz skórę dziecka. Jakie niebezpieczeństwo jest w zapachach? Przede wszystkim substancje zapachowe są jednymi z najczęstszych i najsilniejszych alergenów mogących wywołać reakcję w kontakcie z delikatną i cienką skórą malucha. Warto zatem szukać kosmetyków bezzapachowych. To samo dotyczy wszystkich sztucznych barwników. Ich również powinno się unikać. Dziecko nie potrzebuje barwionych czy perfumowanych kremów, aby pięknie pachnieć. Zdecydowanie lepszym wyborem będą naturalne i organiczne kosmetyki.

Jakie mogą być szkodliwe substancje w kosmetykach dla dzieci?

Jak już wspomniano, mnóstwo produktów przeznaczonych dla dzieci zawiera szkodliwe substancje. Konserwanty kumulujące się w organizmie mogą wywoływać reakcję po pewnym czasie. Jakie zatem substancje są szczególnie niebezpieczne? Są to przede wszystkim pochodne formaldehydu. Są one silnie uczulające, dlatego też nie powinny być obecne w składzie kosmetyków, które wybieramy dla dziecka. Przed zakupem warto przestudiować etykietę produktu.

Zaufaj szanowanym certyfikatom

Znalezienie bezpiecznego kosmetyku dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie studiować etykiety produktów, warto zaufać osobom, które sprawdzą to za nas. Warto wybierać wyłącznie bezpieczne kosmetyki: organiczne i hipoalergiczne, posiadające certyfikaty wydane przez międzynarodowe organizacje (na przykład Ecocert dla produktów organicznych, natomiast dla kosmetyków hipoalergicznych: Allergy Certified lub Asthma Allergy Denmark). Kupując ich produkty możemy mieć całkowitą pewność, że kosmetyk będzie bezpieczny dla malucha.