Potrzeby dziecka tuż po narodzinach, a także w kilku następnych miesiącach są bardzo specyficzne. Nie bez powodu trzy pierwsze miesiące życia maleństwa nazywa się czwartym trymestrem ciąży. Niebagatelną rolę w zapewnieniu dziecku odpowiedniej opieki odgrywają także mydła do pielęgnacji skóry i włosów. Wysokiej jakości kosmetyki dla dzieci powinny odpowiadać potrzebom najmłodszych odbiorców, które zdecydowanie różnią się od potrzeb ludzi dorosłych. Kosmetyki dla dorosłych mają zupełnie inny skład, niż te przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Zastanówmy się zatem, jak dobrać je tak, by zapewniały bezpieczną i naturalną pielęgnację.

naturalne mydełko dla dzieci

Naturalne kosmetyki dla dzieci - co wybrać?

Podstawowym elementem codziennej pielęgnacji są zabiegi higieniczne. Z tego powodu bardzo ważny jest dobór właściwych kosmetyków myjących. Przebierając wśród dostępnej na rynku szerokiej oferty producentów, młody rodzic niejednokrotnie traci głowę. Nic dziwnego - jak bowiem wybrać odpowiedni produkt z całej gamy produktów, spośród których każdy jest polecany jako najlepszy?

Zanim więc wyruszysz na zakupy, zastanów się, jakie wymogi ma spełniać kosmetyk, którego szukasz. Dokonując zakupu mydeł warto rozważyć zawężenie poszukiwań do grupy kosmetyków zawierających składniki pochodzenia naturalnego. Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, a zwłaszcza noworodka i niemowlęcia, powinna skupiać się bowiem równocześnie na utrzymaniu czystości oraz zachowaniu w dobrej kondycji naturalnej warstwy lipidowej naskórka. Naturalne kosmetyki o ograniczonej zawartości składników syntetycznych doskonale spełniają to zadanie.

Dlaczego jest to takie ważne? Otóż płaszcz lipidowy naskórka zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia i natłuszczenia, stanowiąc równocześnie barierę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Stosowanie zbyt silnych mydeł i płynów, zawierających składniki myjące pochodzenia syntetycznego, może naruszyć tę delikatną, a bardzo potrzebną warstwę. Dlatego naturalne mydło (zarówno mydło roślinne, jak i mineralne) stanowi doskonałą opcję w codziennych zabiegach higienicznych dzieci już od pierwszego miesiąca życia.

Pierwsza kąpiel - mydełko dla niemowląt

Mydełko dla niemowląt powinno być dobrane szczególnie starannie. Ważne jest aby zawierało zarówno składniki myjące, jak i naturalne emolienty, które odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu nawilżenia i natłuszczenia naskórka na wysokim poziomie.

Łagodne mydełko dla dzieci powinno więc zawierać naturalne emolienty, do których należą przede wszystkim oleje roślinne. Niezwykle cenionymi olejami, wykorzystywanymi w produkcji środków myjących, są między innymi olej kokosowy, migdałowy, jojoba, oliwa z oliwek i wiele, wiele innych.

Istotnymi substancjami, dzięki którym powstaje delikatne mydło, odpowiednie do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, są również ekstrakty roślinne oraz składniki mineralne.

Dla alergików - mydło hipoalergiczne

Specyficzną grupę wśród starszych i młodszych dzieci stanowią alergicy. Dobrze, aby stosowane przez nich kosmetyki (w tym mydła) charakteryzowały się dużą delikatnością i były pozbawione zbędnych dodatków.

Mydło hipoalergiczne powinno charakteryzować się krótkim składem i wysoką skutecznością w myciu i nawilżaniu. Krótki skład jest istotny w momencie wystąpienia reakcji alergicznej, ponieważ pozwala na szybsze wykluczenie czynnika alergizującego.

Naturalne mydło do rąk dla starszaków

Starsze dzieci nadal potrzebują specjalistycznej pielęgnacji, jednak ich skóra jest już lepiej dostosowana do funkcjonowania w środowisku. Ze względu na specyficzny tryb życia kilkulatków, czyli mówiąc wprost - nieustanne brudzenie się - mycie rąk wciąż stanowi dla nich bardzo istotny element utrzymania higieny.

Mydło do rąk dla dzieci powinno zawierać składniki myjące, łagodnie działające substancje antybakteryjne, ale także składniki nawilżające - na przykład oleje roślinne. Wysuszona skóra dłoni jest bowiem podatna na uszkodzenia, które stanowią bramę dla drobnoustrojów. Z tego powodu warto przemyśleć zakup wysokiej jakości mydła do częstej pielęgnacji skóry dłoni.

Dobre jakościowo mydła dla dzieci i niemowląt znajdziesz w dziale naturalnych kosmetyków dla dzieci sklepu Bee.


Zobacz także: