Naturalne świece z wosku sojowego należą grona ekologicznych produktów, które w dzisiejszych czasach wybiera coraz więcej osób. Czy są one lepsze od tradycyjnych świec parafinowych? Poznajmy ich zalety i właściwości.

Świetne właściwości naturalnych wosków zostały odkryte już setki lat temu. Dopiero niedawno przyszło im konkurować z ich syntetycznymi odpowiednikami. Dlaczego, mimo ogromnej dostępności wersji parafinowych, warto postawić na te naturalne, z wosku sojowego?

Wosk sojowy a parafina - jakie są różnice?

Dlaczego produkty wykonane z parafiny przegrywają w starciu z tymi naturalnymi? Przede wszystkim chodzi tu o ich skład i sposób pozyskiwania. Parafina to zazwyczaj produkt uboczny procesu rafinacji ropy naftowej, który jest kosztowny (samo wydobycie ropy wymaga znacznych nakładów finansowych, nie wspominając już o jej transporcie). Otrzymuje się ją także ze smoły węgla, torfu lub tworzy w sposób syntetyczny.

Tymczasem świece naturalne z wosku sojowego (jak sama nazwa wskazuje), wykonane są w pełni z surowców organicznych. Dzięki temu są bezpieczne dla środowiska, co w dobie rosnącej świadomości ekologicznej ma niemałe znaczenie.

W pełni ekologiczne są również sojowe świece zapachowe. Aromatyzowane produkty bio tego rodzaju wykorzystują w swym składzie naturalne olejki eteryczne, również pochodzenia organicznego.

Zalety naturalnych świec. Eko się opłaca

Świece z wosku sojowego są zdecydowanie bardziej bezpieczne dla środowiska, niż parafinowe - zarówno przy produkcji, jak i użytkowaniu. Oto ich zalety.

1. Biodegradowalność. W przeciwieństwie do wyrobów parafinowych, wosk sojowy jest w pełni biodegradowalny. Tworzy się go z naturalnego oleju, pochodzącego wprost z nasion soi. Dzięki temu jest wolny od szkodliwych pierwiastków i może być stosowany nawet przez alergików.

2. Brak szkodliwych substancji przy spalaniu. Badania dowodzą, że parafina podczas spalania wydziela bardzo szkodliwe substancje. W przypadku świec naturalnych, ten problem nie istnieje – ich spalanie nie powoduje wydzielania toksycznych substancji.

3. Długi czas palenia. Prócz aspektów estetycznych, zapachowych oraz ekologicznych, bardzo istotny jest także czas palenia świeczki. Okazuje się, że naturalne świece zapachowe wykonane z wosku sojowego wykazują dwa razy dłużą żywotność, od tych parafinowych. Są więc doskonałą inwestycją, ponieważ mimo nieco wyższej ceny, są znacznie bardziej wydajne.

4. Łatwe sprzątanie pozostałości. Atutem wosku sojowego, jest także łatwość usunięcia go z powierzchni. Niezależnie, czy jest to tkanina, czy tworzywo, w prosty sposób można pozbyć się plamy za pomocą wody oraz mydła, co w przypadku zwykłej parafiny nie byłoby możliwe.

Dlaczego warto wybrać świece naturalne?

Nie da się ukryć, że większość świec na rynku wykonana jest z produktu ubocznego rafinacji ropy naftowej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - jest niezwykle tani. Argument ekonomiczny wciąż odgrywa znaczącą rolę przy wyborach zakupowych, dlatego miejmy świadomość, że na zmianę trendów w dużej mierze wpływamy my jako konsumenci.

Wybierając świece ozdobne i zapachowe, warto postawić na te wykonane z naturalnych składników. Nie tylko pięknie wyglądają i pachną, ale są w pełni bezpieczne dla nas i dla środowiska. Pamiętajmy o tym!

Polecane świece sojowe


Zobacz wszystkie naturalne świece sojowe na Bee.pl »Zobacz także: