Smog to zjawisko atmosferyczne wystêpuj±ce w Polsce przede wszystkim zim± i wczesn± wiosn±. Jest to nic innego jak toksyczna mg³a zawieraj±ca w sobie zanieczyszczenia w postaci py³ów i gazów powsta³ych ze spalania wêgla w piecach i spalin samochodowych. Do powstawania smogu przyczyniaj± siê g³ównie gospodarstwa domowe, a w mniejszym stopniu transport, przemys³ i rolnictwo. Warto te¿ wiedzieæ o negatywnym wp³ywie smogu na zdrowie cz³owieka.

Jakie s± rodzaje smogu?

Wyró¿niæ mo¿emy dwa podstawowe rodzaje smogu:

  • Smog londyñski - wystêpuje on g³ównie w sezonie grzewczym, w rejonach, w których domy ogrzewane s± poprzez spalanie wêgla i innych paliw sta³ych. W jego sk³ad wchodz± g³ównie tlenki siarki (IV), azotu i wêgla, sadza i py³y. Tego typu smog jest obecnie jednym z najwiêkszych problemów w Polsce.
  • Smog fotochemiczny (Los Angeles) - wystêpuje w miesi±cach letnich, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka, w miastach, w których mamy do czynienia z intensywnym transportem. W jego sk³ad wchodz± przede wszystkim gazy: tlenki wêgla, azotu i wêglowodory.

wp³yw smogu na zdrowie

Gro¼ny zabójca - wp³yw smogu na zdrowie cz³owieka

Wszyscy powinni¶my mieæ ¶wiadomo¶æ negatywnego wp³ywu smogu na zdrowie - to ¶miertelne zagro¿enie, z którego nadal nie zdajemy sobie do koñca sprawy. Ju¿ nawet krótkotrwa³y kontakt ze smogiem mo¿e powodowaæ stany zapalne, podra¿nienia górnych dróg oddechowych i spojówek, a tak¿e zmêczenie. Dotyczy to osób zdrowych. Du¿o wiêkszy problem maj± chorzy na astmê i POCHP (przewlek³a obturacyjna choroba p³uc), u których nawet krótkotrwa³y kontakt z zanieczyszczonym powietrzem powoduje zaostrzenie schorzeñ, które mo¿e prowadziæ nawet do ¶mierci.

D³ugotrwa³y, kilkuletni kontakt ze smogiem, mo¿e prowadziæ do rozwoju nowotworów z³o¶liwych, takich jak rak p³uc, zatok, jamy ustnej, gard³a i krtani. Zwiêksza siê tak¿e znacz±co ryzyko zachorowania na POCHP. Najgro¼niejszym sk³adnikiem smogu s± py³y zawieszone PM2.5, które s± tak ma³e, ¿e maj± mo¿liwo¶æ przechodzenia przez ¶ciany pêcherzyków p³ucnych, gdzie przez naczynia p³ucne trafiaj± do krwi. Mog± one spowodowaæ powa¿ne choroby uk³adu krwiono¶nego, w³±cznie z zaburzeniami rytmu serca i chorob± niedokrwienn±. Smog przyczynia siê równie¿ do szybszego starzenia siê uk³adu nerwowego, zwiêkszaj±c znacznie ryzyko wyst±pienia choroby Alzheimera i demencji.

Nie damy siê - jak broniæ siê przed smogiem?

  • Przed szkodliwym wp³ywem smogu na zdrowie mo¿e ochroniæ nas dieta. Niektóre z produktów, które mo¿emy w³±czyæ do codziennej diety, czyni± nasz organizm bardziej odpornym na zanieczyszczenia. Warto poleciæ przede wszystkim kwasy omega-3, które znajdziemy w du¿ych ilo¶ciach w rybach, migda³ach, oleju rzepakowym i pestkach dyni. Nale¿y tak¿e zainteresowaæ siê witaminami B6, B12, C i E. Te pierwsze znajdziemy przede wszystkim w miêsie, natomiast najlepszym ¼ród³em witamin C i E s± owoce oraz pestki i nasiona.
  • Je¶li czêsto wychodzimy na zewn±trz, najlepiej bêdzie zaopatrzyæ siê w maskê antysmogow±. Przed zakupem warto upewniæ siê, czy filtr bêdzie blokowa³ cz±steczki py³u PM2,5. Je¶li nie, to najlepiej od razu od³o¿yæ tak± maskê na pó³kê. Filtr nale¿y wymieniaæ regularnie, gdy tylko jego barwa zmieni siê na szar±.
  • Smog potrafi przedostaæ siê tak¿e do pomieszczeñ, w których przebywamy na co dzieñ. Jako¶æ powietrza wewn±trz mo¿na poprawiæ za pomoc± specjalnych oczyszczaczy, zaopatrzonych w filtry HEPA. Radz± sobie one nie tylko z zanieczyszczeniami powietrza, ale potrafi± równie¿ zwalczyæ zarodniki ple¶ni, a tak¿e pozbyæ siê zapachu dymu papierosowego.
  • Niestety, oczyszczacze powietrza s± bardzo drogie. Je¶li nie mo¿emy pozwoliæ sobie na taki wydatek, wystarczy ¿e postawimy w swoim domu kilka ro¶lin, które radz± sobie z zanieczyszczeniami powietrza niewiele gorzej ni¿ urz±dzenia mechaniczne. Do ro¶lin oczyszczaj±cych powietrze, polecanych przez NASA, nale¿± m.in. skrzyd³okwiat, daktylowiec niski, dracena wonna, bluszcz pospolity i chryzantema wielkokwiatowa.