Smog - to niegroźne z pozoru słowo w rzeczywistości jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, które ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Objawy zatrucia smogiem są bardzo nieprzyjemne, a długotrwałe narażanie się na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do osłabienia funkcji obronnych organizmu, a także do wielu bardzo poważnych konsekwencji.

objawy zatrucia smogiem

Czym jest smog?

Smog to bardzo toksyczne i nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które objawia się pod postacią szarobrunatnej mgły unoszącej się głównie w dolinach i nad obszarami miejskimi. W skład tej "chmury" wchodzą m.in. pyły i gazy emitowane przez fabryki, a także zanieczyszczenia pochodzące ze spalin samochodowych i domowych pieców. Smog działa głównie na układ nerwowy, krwionośny i oddechowy, prowadząc z czasem do poważnych chorób i zwiększając ryzyko śmierci. Na działanie smogu szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci i osoby chorujące na schorzenia układu oddechowego.

Jak rozpoznać objawy zatrucia smogiem?

  • Pierwszym objawem pojawiającym się przy okazji zatrucia smogiem jest uporczywy ból głowy. Objaw ten występuje prawie natychmiastowo i pokazuje się praktycznie od razu, gdy stan powietrza ulega pogorszeniu. Jest to jednak dość często ignorowany objaw, gdyż bóle głowy mogą pojawiać się z tak wielu różnych powodów, że ciężko jednoznacznie określić, że jest to spowodowane zanieczyszczeniami powietrza.
  • Kolejnym pojawiającym się praktycznie od razu problemem są piekące oczy. Zanieczyszczenia powietrza działają drażniąco na spojówki, przez co oczy zaczynają piec, boleć i swędzieć. Czasami pojawia się również bardzo nieprzyjemny efekt "piasku" pod powiekami.
  • Oddychanie zanieczyszczeniami sprawia, że dużo ciężej jest się skupić. Znacząco pogarsza się samopoczucie, pamięć, a zdolność rozwiązywania problemów logicznych maleje. Pojawia się efekt tzw. "ciężkiej głowy".
  • Nieodłącznym elementem zatrucia smogiem jest także kaszel. Jeśli powietrze jest mocno zanieczyszczone pojawia się on zazwyczaj od razu po wyjściu na zewnątrz. Jeśli stężenia zanieczyszczeń w powietrzu są niewielkie to kaszel wystąpi dopiero po pewnym czasie. Długoletnia ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza objawia się problemami ze strony układu oddechowego. Zwiększa się ryzyko zachorowania na astmę, choroby płuc oraz różnego rodzaju infekcje. U osób długo przebywających na terenach, w których występuje smog, rośnie również szansa na rozwój nowotworów płuc, krtani i gardła.
  • Zanieczyszczenia powietrza mają także negatywny wpływ na układ nerwowy. U osób mieszkających w zanieczyszczonych smogiem miastach mogą pojawić się problemy z pamięcią, koncentracją i uwagą. Zatrucie smogiem może także przyspieszyć starzenie się organizmu i układu nerwowego, czego efektem jest upośledzenie funkcji poznawczych organizmu i znaczne pogorszenie sprawności umysłowej.
  • Jeśli chodzi o układ krwionośny, objawy zatrucia smogiem to przede wszystkim bóle w klatce piersiowej, duszności, podniesienie ciśnienia krwi. Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.
  • Na smog powinny uważać także kobiety w ciąży, gdyż smog może powodować problemy z układem oddechowym i autyzm u dzieci.