Olejowanie włosów to rodzaj naturalnej pielęgnacji, stanowiący doskonałe uzupełnienie tradycyjnego duetu: szampon + odżywka. Szczególnie włosy przesuszone i zniszczone zabiegami fryzjerskimi, długie i kręcone wdzięczne będą za dodatkową porcję składników odżywczych i nawilżających. Stosowanie wybranych olejków przyczynia się do utrzymania zdrowej skóry głowy, a włosy stają się silniejsze, bardziej lśniące i miękkie.

olejowanie włosów

Zastosowanie olejków do włosów

Olejowanie włosów może pełnić funkcję głęboko odżywiającej maski – po nałożeniu oleju na głowę i zabezpieczeniu foliowym czepkiem, można trzymać go nawet przez całą noc, tak aby włosy wchłonęły wszystkie dobroczynne substancje. Następnie należy starannie umyć włosy i skórę głowy. Zabieg taki należy stosować nie częściej niż raz na tydzień.

Olej sprawdzi się także jako zwykła odżywka, nakładana po myciu i spłukiwana po 10-15 minutach. Olejki zmieszane z wodą i rozpylone na świeżo umytych włosach mogą pełnić funkcję odżywki bez spłukiwania, nadając im elastyczność i gładkość. Olejki można stosować także w ciągu dnia do dyscyplinowania włosów bardzo suchych – aplikuje się je wtedy w minimalnej ilości na same końcówki włosów, unikając natłuszczania skóry głowy.

Wybór olejków

Tłoczone na zimno oleje roślinne zawierają mnóstwo witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu wspaniale odżywiają włosy i skórę głowy. Mogą one służyć do samodzielnej pielęgnacji lub jako baza do rozcieńczania olejków eterycznych, również mających dobroczynny wpływ na włosy.

  • Do pielęgnacji włosów normalnych sprawdzą się lekkie oleje winogronowy, kokosowy czy uniwersalny olej arganowy.
  • Włosy suche i zniszczone wdzięczne będą za olej lniany, awokado, sezamowy czy słonecznikowy.
  • Podrażnioną skórę głowy ukoi natomiast olej migdałowy czy oliwa z oliwek, a olejek rycynowy zapobiegnie wypadaniu włosów.
Do olejowania włosów można również używać olejków eterycznych w dużym rozcieńczeniu. Zawsze warto sięgnąć po te stymulujące wzrost włosa i pobudzające krążenie krwi w mieszkach włosowych: rozmarynowy, różany, eukaliptusowy czy z nasion marchwi. Rozwiązaniem dla włosów z łojotokiem i łupieżem może okazać się olejek grejpfrutowy i z drzewa herbacianego. Skórę głowy i zestresowane włosy ukoi natomiast lawenda, rumianek czy cedr.


Jak aplikować oleje na włosy?

  1. Przygotowanie włosów do olejowania polega przede wszystkim na dokładnym ich rozczesaniu. Warto również zabezpieczyć ubranie i przestrzeń wokół przed zaplamieniem, np. za pomocą starego ręcznika.
  2. Mieszając olej bazowy z eterycznym, należy pamiętać o proporcjach – do oleju nalanego w zagłębienie dłoni dodaje się zwykle 2-3 krople olejku eterycznego.
  3. Jeżeli aplikujemy olejki na skórę głowy, warto połączyć to z masażem, który sprawi, że olej dotrze do cebulek włosowych.
  4. Następnie przeczesujemy włosy grzebieniem z rzadkimi zębami.
  5. Możemy również nałożyć olej na same włosy na całej długości lub od jej połowy albo też na same końcówki – wszystko zależy od potrzeb włosów i skóry głowy. Zadanie ułatwia podział włosów na 2 czy 4 sekcje – w ten sposób zyskujemy pewność, że żadne pasmo nie zostało pominięte.
Olejowanie włosów ma przede wszystkim pojawić ich ogólną kondycję - dzięki temu zabiegowi włosy stają się bardziej odżywione, a co za tym idzie mniej się łamią i plączą, nie rozdwajają.