Okres zimowy ma się wreszcie ku końcowi. Wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami – w wiosennym słońcu znacznie wyraźniej widać szkody, które niska temperatura i mroźny wiatr wyrządziły naszej skórze twarzy. Dziś przedstawiamy sposoby na szybkie przywrócenie cerze zdrowego wyglądu. Większość z tych zabiegów najlepiej wykonywać wieczorem, gdyż w trakcie snu naturalne procesy regeneracji naszego organizmu są najintensywniejsze.

Oczyszczanie i złuszczanie

Pierwszym krokiem do przywrócenia skórze promienności jest jej głębokie oczyszczenie. Żeby to zrobić, musimy najpierw pozbyć się warstwy szarego, zrogowaciałego naskórka – najlepiej sprawdzi się tutaj peeling do twarzy. Złuszczając martwą tkankę, przygotowujemy cerę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak ze względu na dość inwazyjną (mimo wszystko) naturę procesu, nie powinno się go powtarzać częściej niż 1–2 razy w tygodniu. W pozostałe dni natomiast dobrze oczyszczać twarz specjalnym żelem.

Istotnym elementem pielęgnacji jest również tonik, który łagodzi podrażnienia skóry, oczyszcza ją i dba o jej odczyn pH – tu jako zamiennik wykorzystać można równie skuteczny, a przy tym pięknie pachnący hydrolat.

Peelingi >>

Nawilżanie i odżywanie skóry twarzy

Gdy już oczyścimy cerę, możemy zająć się kluczowym elementem każdej pielęgnacji: nawilżaniem. Po zimie nasza skóra wymaga szczególnie intensywnego odżywienia, potrzeba więc kosmetyków o silnym działaniu regeneracyjnym. Na początek doskonale sprawdzi się tutaj delikatna, ale skuteczna maseczka, którą można później łatwo zmyć na przykład muślinową ściereczką.

Kolejnym preparatem do zadań specjalnych jest  serum do twarzy, stanowiące idealne uzupełnienie kremu ze względu na większe stężenie składników odżywczych i wyższą wchłanialność. Dla jeszcze lepszego efektu można sięgnąć po mazidło ze skrzypu polnego, stworzone do szczególnie intensywnej regeneracji, a więc znakomicie sprawdzające się w okresie wczesnowiosennym.

Codzienna ochrona skóry twarzy

Niestety, nawet najlepsze kosmetyki nie przyniosą długotrwałego skutku, jeśli nie zadbamy o regularność ich stosowania. Podstawą codziennej pielęgnacji skóry twarzy, poza wspomnianymi już preparatami oczyszczającymi, są oczywiście kremy – odpowiednio dobrane i używane systematycznie, potrafią zdziałać cuda. Przy wyborze kosmetyków na dzień i na noc warto pamiętać, że produkty jednej firmy bardzo często uzupełniają się składem, dzięki czemu wspierają wzajemnie swoje działanie. Poza kremami można również wypróbować oleje, na przykład ze słodkich migdałów lub dla skóry dojrzałej – nasion malin czy pestek śliwek.

Bardzo ciekawym produktem do codziennej ochrony skóry jest krem miejski. Oprócz tak ważnej – zwłaszcza przy pierwszych mocniejszych promieniach słońca – ochrony przed promieniowaniem UV, preparat ten tworzy na wierzchniej warstwie skóry barierę dla toksyn zawartych w powietrzu, a nawet dla promieniowania z ekranów komputerów czy smartfonów. Choć opracowany został z myślą o mieszkańcach miast, w dzisiejszym świecie pełnym zanieczyszczeń i szkodliwego promieniowania z pewnością sprawdzi się również w mniej "ekstremalnych" warunkach.

Pielęgnacja ciała >>

Detoksykacja – które produkty pozytywnie wpływają na stan skóry?

Zwiększone tempo życia i nagromadzenia stresu. Niezdrowa dieta, niedostateczne nawodnienie i brak aktywności fizycznej. Smog i zanieczyszczenie powietrza. Wszystkie te czynniki wpływają na stan naszej skóry – przyspieszają jej starzenie, powodują obrzęki, przesuszenie, niezdrowy kolor czy worki pod oczami. Ponieważ zimą jesteśmy najbardziej narażeni na zanieczyszczenia, wiosna jest idealnym okresem, aby przeprowadzić detoksykację.

Z pewnością pomogą tu wspomniane wcześniej procesy pielęgnacyjne. Peeling poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu komórki łatwiej pozbędą się szkodliwych substancji. Naturalne oleje są z kolei cennym źródłem antyoksydantów, które wspomagają regenerację i wzmacniają barierę ochronną cery.

Najważniejsze przy detoksykacji jest jednak dbanie o zdrowy tryb życia. Picie odpowiedniej ilości wody sprawi, że komórki nawodnią się i będą znacznie sprawniej oczyszczały się z toksyn. Za absolutne minimum uznaje się picie 1,5 litra dziennie, jednak zapotrzebowanie jest zależne od wielu czynników. Aktywność fizyczna natomiast dotlenia organizm, co jest równie istotne dla dobrego funkcjonowania komórek skóry.

Detoksykację powinno się wspomagać także dietą. Kawę dobrze zastąpić zieloną herbatą, a na talerzu umieszczać produkty będące naturalnymi antyoksydantami, czyli przede wszystkim owoce i warzywa.


Zobacz także: