Dziecko w podróży – koszmar wielu rodziców, temat tabu na spotkaniach rodzinnych i niekończące się pole dyskusji psychologów. Podróż z dzieckiem to często chwila, której obawiają się rodzice. Czy słusznie? Mówi się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i tak też dzieje się w tym przypadku. Wiele zależy od zachowania Twojego malucha, Twojej cierpliwości i – przede wszystkim – dobrego planu.

Podróż z dzieckiem

Wypad z dzieckiem to nie lada wyzwanie – zarówno w kwestiach organizacyjnych, jak i w temacie odpowiedniego nastawienia (nie tylko Twojego, ale także Twojego malucha). Pierwsza podróż nie zawsze jest łatwa, a co dopiero, gdy planujesz wyjazd z dzieckiem za granicę! Jesteśmy tu jednak, by Ci pomóc, chociaż zdecydowana większość zależy od Ciebie.

Jaki wiek jest odpowiedni na pierwsze podróże? Nie ma tutaj ustalonej jasnej granicy – w dalszej części tego tekstu przeczytasz o podróżowaniu z niemowlakiem, a zatem wiesz już, że niektórzy decydują się na wyprawy z maluchami już od pierwszych miesięcy życia. Warto obserwować zachowanie naszej pociechy w różnych sytuacjach – dzięki temu będziesz w stanie z większym prawdopodobieństwem przewidzieć, jak będzie przebiegał wyjazd z dzieckiem. Jeżeli brzdąc jest nerwowy i ma problemy z emocjami, wyprawa może nie należeć do najprzyjemniejszych. Dlatego zawsze warto zabrać ulubioną zabawkę malucha – maskotkę, która zawsze wywoła uśmiech na jego twarzy. Zapakuj też ulubione przekąski brzdąca i kocyk, którym utulasz go do snu. Przy podróżowaniu samochodem jak i samolotem świetnie sprawdzają się zagłówki lub poduszki.

A teraz czas na ubiór! Dziecko w podróży powinno czuć się swobodnie – zalecamy zatem bawełniane, luźne ubranka i styl „na cebulę”. Dzięki temu będziesz mogła dostosować ubiór malucha do zmieniającej się pogody. Podczas wyjazdów samochodem warto dodatkowo pamiętać o roletach na szyby, które uchronią malca przed ostrym słońcem, oraz blokadach na zamki – kreatywność małych dzieci nie zna czasami granic. Nie zapomnij także o przydatnych akcesoriach – lunchbox About Friends od Lassing świetnie sprawdzi się jako pudełko na drobne przekąski, a Bidon Football zapewni maluchowi dostęp do ulubionego soczku. A jeśli w podróż zabierasz ciepłe napoje, koniecznie wypróbuj stalową termobutelkę od B.box. Wszystko zapakujesz w wygodny i kolorowy plecak Converse!

Podróż z dzieckiem >>

Podróż z niemowlakiem

Nadszedł wyjątkowy dzień w życiu Twoim i Twojego partnera lub partnerki, bowiem czeka Was przygoda absolutnie wyjątkowa – podróż z niemowlakiem. Jeszcze się nie rozpoczęła, ale Ty wiesz już jedno – pierwsza podróż samochodem i to w dodatku z małym dzieckiem na pewno nie będzie łatwa. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji znalazło się już wielu rodziców z dziećmi i wszyscy do tej pory mają się całkiem dobrze. A zatem: negatywne emocje i przewidywanie najciemniejszej przyszłości odkładamy na bok i zajmujemy się sporządzeniem porządnego planu.

Wbrew pozorom, wyjazd z niemowlęciem nie musi być totalnym chaosem! Wakacje z niemowlakiem to stereotypowo nie najlepszy pomysł, jednak coraz więcej rodziców podkreśla, że to o wiele lepszy wiek na podróżowanie niż kilkuletnie dziecko. Podróże z niemowlakiem nie są wcale aż tak angażujące, bo maluch przez zdecydowaną większość czasu… śpi. Ciężko określić dokładny wiek, od którego wyjazdy z maluchem jest dozwolone. Niektórzy na wycieczki zabierają już trzymiesięczne dzieci, inni czekają trochę dłużej – wszystko tak naprawdę zależy od Twojego dziecka, ale jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem.

O czym należy pamiętać podczas wakacji z niemowlakiem? Przede wszystkim zapakuj zapas czystych pieluch – nigdy nie wiesz, kiedy się przydadzą. Pamiętaj też o podręcznej torbie dla mamy od Babyono, w której zmieścisz wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, w tym akcesoria do przewijania. Zapakuj maluchowi prowiant, a do fotelika lub śpioszków przypnij ulubioną zabawkę, która z pewnością skupi uwagę dziecka na jakiś czas. Przyda Ci się także bidon niekapek od Canpbol Babies.

Jeżeli planujesz zagraniczne wakacje z niemowlakiem, oprócz wyżej wymienionych porad pamiętaj jeszcze o odpowiednim zapakowaniu kosmetyków dziecka w mniejsze opakowania. Polecamy też wykupienie osobnego miejsca w samolocie dla malucha – wygodny fotelik samochodowy przypięty do fotela samolotowego z pewnością sprawi, że wycieczka będzie znośna nie tylko dla malucha, ale także dla Ciebie. Zabierz także ulubiony kocyk niemowlaka, na przykład  kocyk-śpiworek marki Babysteps, idealny do fotelika.

Podróż z niemowlakiem może także wiązać się z nieprzewidzianymi zdarzeniami takimi, jak wymioty czy ulewanie malucha. Pamiętaj także o swoim komforcie i na wszelki wypadek miej pod ręką ciuchy na zmianę.

Po wylądowaniu na lotnisku dla własnego dobra zapomnij o szybkim wyjściu z samolotu. Przepychanie się przez tłumy ludzi z małym brzdącem to nie najlepszy pomysł. Nie spiesz się z pakowaniem i opuść pokład na końcu – nikomu nie są potrzebne dodatkowe nerwy.

Wiesz już, że podróż będzie wymagająca, ale wiesz też, że większość rzeczy da się przewidzieć, a pozytywne nastawienie to często klucz do sukcesu. Podróż z dzieckiem nie musi być udręką, może zamienić się we wspaniałą rodzinną eskapadę, dzięki której zżyjecie się jak nigdy i przeżyjecie niesamowite przygody. Szerokiej drogi!


Zobacz także: