Podstawowym elementem wyposażenia każdej łazienki jest? ręcznik. Używamy go codziennie, ale czy zastanawiamy się jak ważne funkcje pełni? Ręcznik ma stały kontakt z naszym ciałem. Przede wszystkim jego zadaniem jest osuszanie i wycieranie naszej skóry, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że powstała w wyniku tych czynności wilgoć może rozwijać na jego powierzchni niewidoczne gołym okiem grzyby, pleśń i bakterie. Tak więc kolorowy, bawełniany i pozornie czysty ręcznik może stanowić olbrzymie zagrożenie dla zdrowia naszego i naszej rodziny, w tym najmłodszych.


Istnieją jednak ręczniki wykonane z innych tkanin, które nie tylko są bardziej funkcyjne i ekonomiczne, ale przede wszystkim bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Dziś pod lupę bierzemy ręczniki wykonane z włókien bambusowych. Czym się wyróżniają i dlaczego warto w nie się zaopatrzyć? Dla wielu ludzi tkaniny bambusowe wciąż mogą wydawać się nowością. Choć ich cena jest o droższa od innych, ich unikalne właściwości sprawiają, że są one o wiele bardziej odporne na eksploatację i posłużą właścicielowi znacznie dłużej niż klasyczne, powszechnie dostępne ręczniki bawełniane.

Oto najważniejsze cechy ręczników bambusowych:

  • Wytrzymałość ? niepodważalnie produkty wykonane z włókna bambusowego są bardziej wytrzymałe od innych ręczników. Co za tym idzie, nawet po wielokrotnym używaniu i praniu produkt ten nie traci swojej miękkości i puszystości, a sama tkanina zachowuje pierwotne właściwości przez wiele lat.
  • Antybakteryjność ? przyjęła się powszechna opinia, że produkty wykonane w 100% z włókna bambusowego wyróżniają się antybakteryjnymi właściwościami roślin bambusowej, które ochraniają ją przed bakteriami i grzybami. Oczywiście choć właściwości tkanin bambusowych nieustannie pozostają pod czujnym okiem badaczy, stwierdzono, że pleśń, kurz, bakterie, grzyby i zanieczyszczenia nie działają na tkaninę bez względu na to czy jest sucha czy mokra. Co więcej, wilgotny ręcznik bambusowy wykonany ze 100% bambusa pozostawiony bez dopływu świeżego powietrza nie będzie wydzielał nieprzyjemnego zapachu.
  • Chłonność ? ręczniki bambusowe cechują się znacznie większą chłonnością od ręczników wykonanych ze 100% bawełny, a dokładniej mówiąc ręcznik bambusowy jest w stanie wchłonąć 3 razy więcej wody od ręcznika bawełnianego. Podobnie sytuacja wygląda podczas schnięcia.
  • Miękkość i połysk ? tkanina wykonana z bambusa w dotyku przypomina jedwab, aczkolwiek jest od niego znacznie bardziej wytrzymała.
  • Hipoalergiczność ? bambusy nie wymagają wykorzystywania powszechnie nadużywanych środków chemicznych i pestycydów, stąd też wykonana z niego tkanina nie zawiera toksycznych substancji, które mogą działać podrażniająco na skórę ludzką. Ponadto, ręczniki bambusowe cechują się brakiem lanoliny, która jest uznawana za powód powstawania alergii, dlatego produkty te są rewelacyjnym rozwiązaniem dla dzieci, osób zmagających się z alergią, bądź cechujących się bardzo wrażliwą skórą.
  • Ekologiczność ? choć nie można jednoznacznie stwierdzić, że produkcja ręczników bambusowych jest zupełnie przyjazna naszemu środowisku, to wiele argumentów przemawia, za tym, że tkaniny bambusowe są bardziej ekologiczne od innych. Wszystko za sprawą trawy bambusowej, która nie wymaga zbyt wiele czasu, uwagi oraz nakładów finansowych. Nie ma potrzeby jej nawożenia, ani ochraniania przed różnorodnymi pasożytami. Trudno w to uwierzyć, ale rośnie w zaskakująco szybkim tempie nawet do 1 metra wysokości w ciągu jednego dnia, a po ścięciu szybko odrastają.

Czy to niewystarczające powody, aby przekonać się do ręczników bambusowych?:) Daj się skusić i poznaj nowy wymiar pielęgnacji ciała. Wybieraj świadomie i dbaj o zdrowie całej rodziny. Zapraszamy również do kategorii >ręczniki i okrycia<!