Podstawowym elementem wyposażenia każdej łazienki jest ręcznik. Używamy go codziennie, ale czy zastanawiamy się, jak ważne funkcje pełni? Ręcznik ma stały kontakt z naszym ciałem. Przede wszystkim jego zadaniem jest osuszanie i wycieranie naszej skóry, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że powstała w wyniku tych czynności wilgoć może rozwijać na jego powierzchni niewidoczne gołym okiem grzyby, pleśń i bakterie. Tak więc kolorowy, bawełniany i pozornie czysty ręcznik może stanowić zagrożenie dla zdrowia naszego i naszej rodziny, w tym najmłodszych.

Istnieją jednak ręczniki wykonane z innych tkanin, które nie tylko są bardziej funkcyjne i ekonomiczne, ale przede wszystkim bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Dziś pod lupę bierzemy ręczniki wykonane z włókien bambusowych. Czym się wyróżniają i dlaczego warto w nie się zaopatrzyć?

Zalety bambusowych ręczników

Oto najważniejsze cechy ręczników bambusowych:

  • Wytrzymałość - produkty wykonane z włókna bambusowego są bardziej wytrzymałe od innych ręczników. Nawet po wielokrotnym używaniu i praniu produkt ten nie traci swojej miękkości i puszystości, a sama tkanina zachowuje pierwotne właściwości przez wiele lat.
  • Antybakteryjność - produkty wykonane całkowicie z włókna bambusowego wyróżniają się antybakteryjnymi właściwościami (sam bambus wydziela substancję chroniące go przed bakteriami i grzybami). Naukowe badania potwierdzają, że tkaniny bambusowe - zarówno suche, jak i mokre - są niepodatne na pleśń, kurz, bakterie, grzyby i zanieczyszczenia. Co więcej, dzięki swojej antyseptyczności wilgotny ręcznik bambusowy wykonany ze 100% bambusa pozostawiony bez dopływu świeżego powietrza nie będzie wydzielał nieprzyjemnego zapachu.
  • Chłonność - ręczniki bambusowe cechują się znacznie większą chłonnością od ręczników wykonanych z bawełny. Ręcznik bambusowy jest w stanie wchłonąć 3 razy więcej wody od ręcznika bawełnianego. Cechuje się również krótszym czasem schnięcia.
  • Miękkość i połysk - tkanina wykonana z bambusa w dotyku przypomina jedwab, aczkolwiek jest od niego znacznie bardziej wytrzymała.
  • Hipoalergiczność - produkcja artykułów z bambusa nie wymaga wykorzystywania powszechnie nadużywanych środków chemicznych i pestycydów, stąd też wykonana z niego tkanina nie zawiera toksycznych substancji, które mogą działać drażniająco na skórę ludzką. Ponadto, ręczniki bambusowe cechują się brakiem lanoliny, która jest uznawana za alergen. Z tego powodu produkty te są rewelacyjnym rozwiązaniem dla dzieci, osób zmagających się z alergią, bądź cechujących się bardzo wrażliwą skórą.
  • Ekologiczność - wiele argumentów przemawia, za tym, że tkaniny bambusowe są bardziej ekologiczne od innych. Wszystko za sprawą trawy bambusowej, której obróbka nie wymaga zbyt wiele czasu, uwagi oraz nakładów finansowych. Nie ma potrzeby jej nawożenia ani ochraniania przed różnorodnymi pasożytami. Bambus rośnie w zaskakująco szybkim tempie (nawet 1 metra wysokości w ciągu dnia), a po ścięciu szybko odrasta.

Czy to nie wystarczające powody, aby przekonać się do ręczników bambusowych?:) Daj się skusić i poznaj nowy wymiar pielęgnacji ciała. Wybieraj świadomie i dbaj o zdrowie całej rodziny.

Warto postawić na produkty z bambusa

Dla wielu ludzi tkaniny bambusowe wciąż mogą wydawać się nowością. Choć ich cena jest o droższa od innych, ich unikalne właściwości sprawiają, że są one o wiele bardziej odporne na eksploatację i posłużą właścicielowi znacznie dłużej niż klasyczne, powszechnie dostępne ręczniki bawełniane.


Zobacz także: