Jak cię widzą, tak cię piszą – mówi znane powiedzenie. Wydaje się, że wiele w nim prawdy, zwłaszcza jeśli chodzi o twarz. To na nią zwracamy najwięcej uwagi, jej promienny wygląd przyciąga innych i często przesądza o naszym pozytywnym wizerunku. To dlatego tak ważna jest codzienna odpowiednia pielęgnacja twarzy, która jest naszą wizytówką.

Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tutaj tylko o piękny wygląd, ale także o zdrowie i dobre samopoczucie. Aby osiągnąć te efekty warto wdrożyć podstawowe kroki właściwej pielęgnacji twarzy: oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie i odżywianie. W ten sposób możemy zapewnić sobie promienny wygląd i dobre samopoczucie. Ponadto, jest to także pewnego rodzaju inwestycja w przyszłość, ponieważ to, jak dzisiaj troszczymy się o kondycję skóry twarzy, będzie miało wpływ na jej wygląd nawet za kilkanaście lat.

Krok 1 - Oczyszczanie i złuszczanie

Pierwszym krokiem pielęgnacji twarzy jest jej dogłębne oczyszczenie. Punktem wyjścia jest oczywiście demakijaż, czyli usunięcie wcześniej nałożonych kosmetyków oraz nagromadzonego kurzu, pyłu, sebum. Do tej czynności używamy płynu micelarnego odpowiednio dobranego do naszego typu cery.

Do demakijażu możemy użyć także specjalnego olejku. Jest on bardzo delikatny, nawet dla wrażliwej skóry, oraz hipoalergiczny. Można go stosować nawet do wrażliwych okolic oczu czy ust, nawet w przypadku skóry skłonnej do podrażnień lub atopowej. Z uwagi na fakt, że podczas oczyszczania i demakijażu nie jesteśmy w stanie usunąć zrogowaciałego naskórka czy też sebum, które nagromadziło się głęboko w porach, powinniśmy także pamiętać o złuszczaniu - wykonując peeling. W przeciwieństwie do zwykłego oczyszczania, które należy robić codziennie, peeling wykonujemy 2-3 razy w tygodniu.

Krem do idealnej cery

Krok 2 - Nawilżanie

Oczyszczona skóra twarzy jest gotowa na kolejne zabiegi, mające na celu jej odpowiednią pielęgnację. Następnym krokiem jest nawilżenie skóry, które ma za zadanie uzupełnić braki wody. W tym celu stosujemy odpowiednie kremy, zazwyczaj inne na dzień, a inne na noc. W pierwszym przypadku używamy lżejszych wariantów tych kosmetyków. Może to być np. nawilżający krem do twarzy na dzień, w którego składzie znajdziemy nie tylko składniki nawilżające naszą skórę, ale też odżywiające czy działające przeciwzmarszczkowo.

Ponadto, jeżeli wychodzimy na zewnątrz, możemy użyć nawilżającego kremu z filtrem UV, który ochroni skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Wieczorem natomiast można pozwolić sobie na nałożenie na skórę grubszej warstwy intensywnie nawilżającego kremu. Co ważne, nawet skóra tłusta potrzebuje nawilżenia.

Krok 3 - Odżywianie

Odżywianie to etap pielęgnacji skóry, którego nie musimy wykonywać codziennie, ale konieczna jest regularność. Odżywianie ma na celu zapewnienie skórze cennych składników oraz odpowiednich warunków do zachodzących w jej wnętrzu procesów. Skóra jest codziennie narażona na działanie różnych negatywnych czynników, np. warunków atmosferycznych czy zanieczyszczeń, dlatego tak ważne jest, aby ją odpowiednio wzmocnić.

Do odżywiania należy stosować dobrze dobrane odżywcze kremy o bogatym składzie, które sprawią, że skóra jest odżywiona i chroniona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i przesuszeniem. Nie należy zapominać także o odpowiednim kremie pod oczy, gdyż skóra w tym miejscu jest szczególnie delikatna i potrzebuje specyficznego odżywienia. Dobrym wyborem będzie tutaj krem intensywnie pielęgnujący. Jego składniki wykazują właściwości antyoksydacyjne i wzmacniające, a zawarty w nim ekstrakty zapobiegają przedwczesnemu starzeniu skóry.

Pielęgnacja twarzy a tryb życia

Stawiając na odpowiednią pielęgnację twarzy, pamiętajmy, że powinna być dobrana do naszego typu cery. Wybierajmy kosmetyki zgodnie z tą zasadą. Troska o promienny wygląd twarzy powinna jednak obejmować także działania „od wewnątrz”, dlatego dobrze jest dbać o kondycję całego organizmu, co z pewnością „odbije się” także na naszym zewnętrznym wizerunku. Przestrzegajmy zdrowej diety, pijmy dużo wody mineralnej, dbajmy o aktywność fizyczną i sen. Z pewnością takie połączenie zdrowego trybu życia z zabiegami pielęgnacyjnymi pomoże nam osiągnąć wymarzony promienny wygląd bez makijażu.