Przeszłość i dziś. Pozytywizm. Język polski. Podręcznik. Klasa 2. Część 2. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony

W podręczniku Przeszłość i dziś dla klasy 2, część 2 znajdują się teksty epoki pozytywizmu. Materiał nauczania jest ułożony chronologicznie i podzielony na działy według epok historycznoliterackich, a te – na rozdziały odpowiadające najważniejszym zagadnieniom poszczególnych epok. Chronologiczny...
55,55 * 57,40 zł
*cena detaliczna

Dodaj do schowka

najniższa cena z 30 dni: 53,34 zł

Opis

W podręczniku Przeszłość i dziś dla klasy 2, część 2 znajdują się teksty epoki pozytywizmu.

Materiał nauczania jest ułożony chronologicznie i podzielony na działy według epok historycznoliterackich, a te – na rozdziały odpowiadające najważniejszym zagadnieniom poszczególnych epok. Chronologiczny układ treści nauczania pozwala uczniom poznawać literaturę i kulturę ze świadomością procesu historycznoliterackiego, w „naturalnym” porządku i w różnych kontekstach.

Stałą cechą serii jest wiązanie perspektywy historycznej i współczesnej. Tej zasadzie podporządkowano prezentację i interpretację zjawisk kultury. Starannie dobrana faktografia ilustruje żywe dziedzictwo, formujące i wzbogacające współczesność. Element Dialogi z tradycją służy uświadomieniu uczniom, jak teksty współczesne nawiązują do przeszłości i jak przeszłość ożywa dzięki współczesnym reinterpretacjom.

W centrum uwagi autora pozostaje tekst literacki. Jego interpretacja ma służyć refleksji nad kondycją człowieka we współczesnym świecie i sprzyjać kształtowaniu tożsamości ucznia.

Podręcznik jest wystarczającym źródłem do poznania tych utworów, które podstawa programowa zaleca czytać we fragmentach. Dzieła, które mają być poznane w całości, są reprezentowane fragmentami oraz omówieniami całości.

Każdy tekst literacki jest opatrzony Wskazówkami do analizy i interpretacji, które są dla ucznia zachętą i instrukcją do pracy z tekstem oraz samodzielnego odkrywania jego struktury i sensów.

Lektury przeznaczone do czytania w całości mają – oprócz obudowy fragmentów – tzw. Przewodniki po lekturze.

Istotną częścią opracowania lektur są ciekawe, zróżnicowane, nieschematyczne polecenia dla uczniów (Czytamy, analizujemy, interpretujemy). Jednym z ważnych celów tych poleceń jest kształtowanie świadomości kształtu językowo-stylistycznego i niesionych przez ów kształt znaczeń. Lektura tekstów literackich i odbiór tekstów kultury wykorzystywana jest także jako okazja do doskonalenia umiejętności komunikacyjnych (tworzenia tekstów własnych).

Przewidziane w podstawie programowej zagadnienia językoznawcze zostały omówione w odrębnych rozdziałach, zintegrowanych – tam, gdzie było to możliwe – z treściami z zakresu literatury i kultury.

Poza materiałem historycznoliterackim i językoznawczym podręcznik wprowadza różnorodne interdyscyplinarne konteksty interpretacyjne: plastyczne, filozoficzne, kulturowe i historyczne oraz biograficzne. Ciekawy dobór dzieł plastycznych ma sprzyjać pogłębionej refleksji nad kulturą, a przede wszystkim – pomagać w zrozumieniu tekstów literackich. Wiele ilustracji zostało opatrzonych rozbudowanym komentarzem, który wprowadza ucznia w podstawy odbioru dzieła sztuki, i poleceniami ukierunkowującymi interpretację.

Naprzemienny układ przystępnie napisanych partii wykładowych, „okienek” z wiadomościami encyklopedycznymi bądź ciekawostkami, interesujących i nieschematycznych streszczeń utworów. Taki kształt książki nawiązuje do dobrze uczniom znanej formy hipertekstu. Atrakcyjna, a zarazem prosta i przejrzysta forma ułatwia percepcję materiału i pracę z książką.

FAQ

Sprawdź sekcję FAQ

Kto napisał "Przeszłość i dziś. Pozytywizm. Język polski. Podręcznik. Klasa 2. Część 2. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony"?
Ewa Paczoska to autor tej książki.
Jest autorem kilku podręczników szkolnych, ale ich treści są wyjątkowo wartościowe. Często autorzy podręczników szkolnych mają zaawansowane stopnie naukowe w dziedzinie, na temat której piszą. Ciekawostka: niektórzy autorzy tworzą tylko jeden do dwóch materiałów edukacyjnych, skupiając się bardziej na poznawaniu dziedziny nauki. Wynikać to może na przykład z konieczności nieraz wyczerpującego zaangażowania w proces pisania. Nie u każdego zdarza się, że łączenie wiedzy i doświadczenia, z ich przekazywaniem idą w parze.

Które wydawnictwo opracowało tę książkę?
"Przeszłość i dziś. Pozytywizm. Język polski. Podręcznik. Klasa 2. Część 2. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony" wydało Wydawnictwo WSiP.


Jaki numer dopuszczenia MEN charakteryzuje ten podręcznik?
Numer dopuszczenia MEN opisywanego podręcznika szkolnego to 951/4/2020. Nr MEN, czyli numer Ministerstwa Edukacji Narodowej, znajdujący się na podręcznikach szkolnych informuje o tym, że ministerstwo oficjalnie dopuściło podręcznik do użytku w publicznych szkołach. Co ciekawe, termin "podręcznik" powinien być używany wyłącznie w przypadku książki szkolnej posiadającej właśnie nr dopuszczenia MEN.

Czy ten podręcznik jest zgodny z aktualnym programem nauczania?
Potwierdzamy, podręcznik jest zgodny z obowiązującymi na dzień nadania numeru wytycznymi programu szkolnego. Podręcznik został określony numerem dopuszczenia MEN, czyli Ministerstwa Edukacji Narodowej, co w praktyce oznacza, że został oceniony pod kątem zgodności z ramą programową.


Skąd powinnam lub powinienem wiedzieć, że to właśnie ten podręcznik muszę kupić?
Zweryfikuj dokładnie wykaz książek obowiązujących w Twojej szkole w aktualnym roku szkolnym. Zwróć szczególną uwagę na nr dopuszczenia MEN, tytuł, autora/autorów oraz wydawnictwo. Pamiętaj, że każda jednostka nauczania może mieć inne wymagania dotyczące podręczników. Z tego powodu warto jest uzyskać informacje bezpośrednio od nauczycieli bądź z wykazu podręczników szkolnych otrzymanych w szkole.


Do której klasy i na jakim szczeblu nauki jest potrzebny ten wspomniany podręcznik?
Publikacja jest przeznaczona dla uczniów klas LO 2. Jeśli nie sugerujesz się listą podręczników od nauczyciela, pamiętaj, by dobrać podręcznik dopasowany do poziomu edukacji, na którym obecnie znajduje się uczeń.

Dla którego przedmiotu ta książka jest sugerowana?
Podręcznik wydano z myślą o konkretnym dziale nauki, jaką jest język polski.


Do której serii publikacji edukacyjnych należy "Przeszłość i dziś. Pozytywizm. Język polski. Podręcznik. Klasa 2. Część 2. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony"?
Tytuł ten jest częścią serii "Przeszłość i Dziś".
Wraz z innymi tytułami z cyklu, podręcznik ten ma na celu dostarczenie kompleksowych materiałów dydaktycznych, które pomogą ich uważnym studentom rozwijać wiedzę jak również umiejętności w sposób zorganizowany oraz systematyczny.


Ile stron zawiera ta pozycja?
"Przeszłość i dziś. Pozytywizm. Język polski. Podręcznik. Klasa 2. Część 2. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony" to książka złożona z 148 stron.
Jest wypełniona treścią edukacyjną udoskonaloną graficznie. Zawarto w niej znaczące, starannie dobrane materiały, które rozwijają wiedzę z danego przedmiotu.


Jaki zakres obejmuje podręcznik Przeszłość i dziś. Pozytywizm. Język polski. Podręcznik. Klasa 2. Część 2. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony?
Ten materiał jest rekomendowany do wykorzystania na poziomie zarówno podstawowym jak i rozszerzonym.


O wydawnictwie tego podręcznika szkolnego:
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) to jedno z najdłużej funkcjonujących wydawnictw w Polsce, które rozpoczęło swoją działalność w 1945 roku. Od momentu wydania pierwszego podręcznika, opublikowano ponad 25 000 tytułów, z łącznym nakładem ponad 2 miliardy egzemplarzy. Obecnie WSiP specjalizuje się w wydawaniu materiałów edukacyjnych, takich jak poradniki, kursy, repetytoria i podręczniki, z udziałem wybitnych naukowców, ekspertów i metodyków. Poza tradycyjnymi wydaniami oferuje też platformę internetową WSiPnet z e-podręcznikami oraz Klub Nauczyciela.

Która to część podręcznika?
Jest to część 2 tego podręcznika.


W co, poza podręcznikami, warto zaopatrzyć ucznia?
Nie zapomnij o odpowiednich zeszytach. Plus na stronach internetowych szkół zazwyczaj można znaleźć informacje dotyczące szczególnych wymagań odnośnie wyprawki dla poszczególnych klas. Na listach zazwyczaj znajdują się często: długopisy, ołówki, przybory do rysowania, artykuły plastyczne i kreatywne. Pamiętaj, że uczniowi otoczonemu przedmiotami, które mu się podobają, np. piórnik z ulubionym bohaterem albo plecak w ulubionym kolorze, będzie w szkole trochę raźniej. Sprawdź, jakie artykuły i przybory szkolne polecamy w Bee.pl. Mamy tak szeroki wybór, że z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz coś interesującego.


Czy w razie pomyłki mogę zwrócić lub wymienić zakupiony podręcznik?
Nie wymieniamy produktów, ale pamiętaj o tym, że przy zakupie online zawsze możesz zwrócić, a w zamian zamówić odpowiedni. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zwracać produkty? Komplet informacji znajdziesz na tej stronie.


Szczegóły - Przeszłość i dziś. Pozytywizm. Język polski. Podręcznik. Klasa 2. Część 2. Szkoła ponadpodstawowa. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony

Recenzje

Podziel się swoją opinią

Oceń produkt

Inni Klienci kupili również
Odkryj radość z ogrodnictwa >>