Piękne i pożyteczne czyli rośliny, które warto mieć w domu

Większość z nas ma w swoim domu przynajmniej jedną roślinkę. Zwykle pełnią one funkcje estetyczne, czyli, krótko mówiąc mają za zadanie upiększać nasze wnętrze ale są też rośliny, które warto mieć w domu z innych względów. Wiele z nich posiada bardzo korzystne właściwości oczyszczające powietrze, nawilżające i pochłaniające toksyny. Koniecznie sprawdź czy Twoje kwiaty lub inne rośliny pełnią pożyteczne funkcje.

Poznaj rośliny, które warto mieć w domu i ich niesamowite właściwości

1. Aloes ? znany jest ze swoich właściwości leczniczych. W medycynie i kosmetyce wykorzystywany jest sok i miąższ z aloesu ale roślinka sama w sobie przynosi też korzyści dla otoczenia. Aloes filtruje powietrze z zanieczyszczeń, wytwarza tlen oraz pochłania dwutlenek węgla i i formaldehyd. Jest tez doskonałym nawilżaczem powietrza. Ta roślina świetnie sprawdzi się w sypialni.

Aloes - rośliny, króe warto mieć w domu

2. Fikus (różne odmiany) ? dosyć znana roślina, która gości w domach wielu osób. Należy pamiętać aby ustawić fikusa w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz zwierząt ponieważ przypadkowe spożycie jego liści może być niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli stoi w odpowiednim miejscu może już tylko przynieść same korzyści, a mianowicie pochłania większość toksyn, które znajdują się w domu, nawet zanieczyszczeń pochodzących z ulicy.

Fikus - oczyszcza powietrze

Fikus nie jest trudny w pielęgnacji ale nie lubi zmian więc najlepiej dla niego, jeżeli raz ustawiony w jednym miejscu pozostanie tam na stałe.

3. Paprocie ? są bardzo proste w uprawie, nie wymagają zbyt wiele uwagi, a czynią bardzo dużo dobrego. Świetnie nawilżają powietrze oraz oczyszczają z toksyn. Poza tym paprocie neutralizują szkodliwe promieniowanie pochodzące z komputerów i telewizorów. Z tego względu najlepszym miejscem dla paproci będzie salon lub pracownia (pomieszczenie), w którym znajduje się komputer.

Paproć

4. Bluszcz ? aby dobrze rósł wymaga jedynie odrobinę światła. Co do jego właściwości oczyszczających: pozbywa się z powietrza benzenu, tlenku węgla, formaldehydu i trichloroetenu.

Bluszcz

5. Skrzydłokwiat - ta piękna roślina oczyszcza powietrze z różnego rodzaju lotnych związków organicznych, zwłaszcza benzenu i acetonu. Benzen może być zawarty w woskach do drewna, lakierach i farbach, natomiast aceton w różnego rodzaju środkach czystości, zmywaczach do lakierów czy nawet emitowany przez urządzenia elektroniczne. Należy jednak uważać ? skrzydłokwiat może okazać się trujący dla wielu zwierząt.

Skrzydłokwiat

Takich cennych roślin jest znacznie więcej. Przed planowanym zakupem zawsze warto zasięgnąć więcej informacji na temat upatrzonego okazu i upewnić się, że może stać w miejscu dostępnym dla dzieci i zwierząt oraz sprawdzić jakie korzyści może przynieść dla ludzi i otoczenia.