Laktator - niezbędny sprzęt czy niepotrzebny gadżet? Przyjrzyjmy się jakie laktatory są dostępne na rynku i który z nich jest najbardziej praktyczny.

Jesteś w ciąży? Sprawdź jaki laktator będzie dla Ciebie najlepszy

Każda przyszła mama przygotowując się do najważniejszej roli swojego życia na pewno natknęła się na informacje o laktatorach. Bez wątpienia jest bardzo przydatny sprzęt, jednak przed kupnem warto poznać wszystkie jego wady i zalety. Laktator to urządzenie do odciągania mleka z piersi - jest to możliwe dzięki wytwarzanemu w urządzeniu podciśnieniu. Sama czynność jest niezwykle prosta i nie wymaga zbyt wielkiego zaangażowania, dlatego karmiące mamy tak chętnie korzystają z laktatorów. Jest to też bardzo wygodne rozwiązanie, gdy dziecko trzeba zostawić pod czyjąś opieką - nakarmienie dziecka przestaje być problemem, gdyż mamy przygotowany zamrożony odciągnięty wcześniej pokarm. Na rynku dostępne są 2 podstawowe rodzaje laktatorów: laktatory ręczne i laktatory elektryczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety - wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań samej karmiącej. Czym różnią te dwa rodzaje laktatorów i który będzie bardziej odpowiedni dla ciebie?

Laktator ręczny

Ręczne laktatory są bardzo popularne ze względu na łatwość obsługi oraz niewielkie rozmiary - doskonale mieszczą się w damskiej torebce. Urządzenia tego typu są chętnie wybierane przez kobiety ze względu na prostotę i możliwość dostosowania tempa ssania. Laktatory ręczne są zwykle mniejsze, poręczniejsze i tańsze niż ich elektryczne odpowiedniki. Ich ogromną zaletą jest też cicha praca - mama może bez problemu odciągać mleko przy dziecku nie budząc go. Należy jednak pamiętać, że działają wolniej i męczą ręce. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów laktatorów ręcznych, między innymi laktatory gruszkowe, tłokowe i z pompką.

Laktator elektryczny

Największą zaletą laktatorów elektrycznych niewątpliwie jest szybkość - w krótszym czasie można ściągnąć znacznie większą ilość mleka niż w przypadku odciągania ręcznego. Najlepsze laktatory tego typu często posiadają też odpowiednio wyprofilowane nakładki, które pobudzają laktację. Kolejnym wielkim plusem jest łatwość obsługi - można je uruchomić jedną ręką, są też niezwykle łatwe w montażu i czyszczeniu (niektóre modele można nawet myć w zmywarce). Mimo tych niewątpliwych zalet mają też swoje wady. Minusem laktatorów elektrycznych jest głośność - niestety słychać ich pracę, jednak najnowsze modele są już znacznie cichsze niż ich poprzednicy. Ich cena jest też nieco wyższa niż laktatorów ręcznych.

Jaki laktator wybrać?

Wybór odpowiedniego laktatora zależy od indywidualnych preferencji - jeśli dysponujemy mniejszym budżetem, a pokarm odciągamy sporadycznie (na przykład, gdy musimy wyjść na dłużej z domu) warto zainwestować w laktator ręczny. Natomiast w przypadku, gdy często odciągamy mleko, bardziej praktyczny będzie model elektryczny - jest znacznie szybszy i wygodniejszy. Przy okazji zakupu laktatora należy też zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne sprzęty, jak butelki, smoczki czy szczotki do czyszczenia. Warto zastanowić się nad specjalną butelką antykolkową, która posiada specjalny zawór w smoczku uniemożliwiający połykanie zbyt dużych ilości powietrza podczas picia.