Siarka >> to makroelement znajdujący się w każdej komórce organizmu. Jej wyjątkowe właściwości przez długi czas były nieznane, a to właśnie dzięki niej ludzika skóra wygląda bardziej zdrowo, włosy są mocne i błyszczące, a układ krwionośny i nerwowy działają sprawniej. Siarka zajmuje czwarte miejsce w hierarchii makroskładników niezbędnych do życia człowieka. Dlaczego?

siarka

Jak siarka wpływa na skórę, włosy i paznokcie?

1. Siarka jest niezwykle ważna dla osób dbających o urodę. Pełni ona bardzo ważną rolę w procesie regeneracji naskórka, dzięki czemu skóra starzeje się znacznie wolniej.

2. Jest również pomocna przy zwalczaniu niektórych chorób skórnych. Pomaga w leczeniu trądziku, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i wielu innych. Znakomicie radzi sobie także z zakażeniami wywołanymi bakteriami, pasożytami lub grzybami.

3. Siarka to także podstawowy składnik białka włosów i paznokci. Odpowiada więc za ich kondycję i zdrowie. Od niej zależy czy włosy są błyszczące, nie łamią się, a końcówki nie rozdwajają się. Z tego powodu siarka bardzo często jest jednym ze składników szamponów, szczególnie tych przeznaczonych dla włosów tłustych lub przeciwłupieżowych. Szampony tego typu mają za zadanie oczyścić skórę głowy i włosy z tłuszczu, zanieczyszczeń, a także odżywić je i zapewnić im połysk.

4. Lakiery do paznokci, a także inne produkty wykorzystywane do pielęgnacji dłoni również są bogate w ten makroelement. Dzięki siarce paznokcie stają się twardsze, dużo bardziej wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Niedobory siarki mogą doprowadzić do twardnienia i wypadania włosów, zwiększonej łamliwości paznokci i pogorszenia stanu skóry, która traci swój blask i zaczyna się łuszczyć.

Wpływ siarki na zdrowie organizm

Siarka >> wpływa na regulację gospodarki hormonalnej w organizmie. Uspokaja i wycisza, zapobiegając jednocześnie wahaniom nastroju. Niedobory siarki mogą prowadzić do przygnębienia i pogorszenia samopoczucia. Jest ona także odpowiedzialna za prawidłową pracę stawów. Działa przeciwzapalnie i poprawia regenerację chrząstki stawowej.

Wykorzystywana jest również jako wsparcie w leczeniu chorób reumatycznych, zwyrodnień stawów i artretyzmu. Zbyt mała ilość siarki w organizmie zmniejsza elastyczność stawów czyniąc je bardziej podatnymi na uszkodzenia. Prowadzi to także do uszkodzeń kości, które w miejscu styku zaczynają o siebie trzeć i niszczyć się. Popularną metodą leczenia chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych są kąpiele siarczkowe. Są one stosowane także jako terapia regeneracyjna po zwichnięciach lub operacjach ortopedycznych.

Siarka jest również odpowiedzialna za prawidłowy przebieg procesu usuwania toksyn z wątroby. Zwiększa również wydzielanie kwasów żółciowych. Suplementację siarką poleca się w szczególności palaczom, gdyż wiąże ona nikotynę i metale ciężkie w związki, które później są usuwane z organizmu. Wspomaga także wątrobę w usuwaniu toksyn wydzielanych przez grzyby rozmnażające się w organizmie. Z tego powodu wykorzystuje się ją również w trakcie leczenia grzybicy ogólnoustrojowej.