Przetwory domowej roboty to duma każdej gospodyni. Na półkach sklepowych nie brakuje co prawda przeróżnego rodzaju przetworów w kolorowych słoikach, rozreklamowanych w telewizji czy gazetkach. Każdy jednak kto choć raz spróbował przetworów domowej roboty wie, że nic nie może się równać z tym niepowtarzalnym smakiem i „porcją zdrowia”, jaką daje dżem czy konfitura bez konserwantów. Przepisy na zdrowe przetwory to receptury szczególnie pożądane w okresie wiosenno – letnim, kiedy pojawiają się owoce i warzywa. Ogromną popularnością cieszą się w tym względzie truskawki, których wspaniały smak chcemy zatrzymać w przetworach, kiedy już świeże owoce się skończą.
Decydując się na przetwory domowej roboty często nie zdajemy sobie sprawy, że możemy maksymalnie ograniczyć wszelkie szkodliwe dodatki. Jak wiemy żadne przetwory z owoców, w tym z ulubionych przez nas truskawek, nie mogą obyć się bez cukru, a także substancji żelujących, które pozwalają nam przechowywać je jak najdłużej. Okazuje się jednak, że powyższe składniki możemy z powodzeniem zastąpić zdrowszymi zamiennikami. Zamiast cukru możemy użyć ksylitolu i erytrolu, a zamiast substancji żelującej agaru.
Tradycyjny cukier jest bardzo kaloryczny. Ksylitol i erytrol to substancje naturalnie występujące w przyrodzie. Ten pierwszy pozyskiwany jest z brzozy i z kukurydzy. Erytrol wytwarzany jest głównie z pszenicy oraz skrobi kukurydzianej. Podczas przygotowywania przetworów owocowych ksylitol stosujemy dokładnie w takich samych ilościach jak cukier. Słodkość erytrolu odpowiada 75% słodkości cukru białego. W przepisach należy zatem zastąpić 100 g cukru od 120 g do 140 g erytrolu. Agar to z kolei naturalny środek żelujący pochodzenia roślinnego. Składa się w 70% z błonnika pokarmowego i z powodzeniem może zastąpić substancje żelujące w przetworach. Przyjmuje się, że 1 łyżeczka żelatyny odpowiada 1-2 łyżeczkom agaru.
Składniki:
Wykonanie:
Umyte i obrane z szypułek truskawki kroimy na kawałki, a następnie przekładamy do rondla i dusimy przez 20 minut, często mieszając. Pod koniec dodajemy ksylitol i sok z cytryny. Ponownie dusimy przez około 5 minut aż do zgęstnienia, cały czas mieszając. Ściągamy z ognia, dodajemy agar, mieszamy, a następnie przekładamy gorący dżem do wcześniej przygotowanych słoików. Odstawiamy do wystygnięcia.
Składniki:
Wykonanie:
Truskawki myjemy, obieramy z szypułek. Przekładamy do rondla i podsmażamy na średnim ogniu do momentu lekkiego rozgotowania. Następnie dodajemy pektynę oraz erytrol i mieszamy. Gotujemy dżem ok. 10-15 minut. W razie potrzeby możemy zwiększyć ilość erytrolu dla uzyskania większej słodkości. Gorący dżem wlewamy do wyparzonych słoików, dokładnie zakręcamy i zostawiamy je na ok. 10 min odwrócone przykrywką do dołu.
Składniki (6 słoiczków 250 ml):
Wykonanie:
Truskawki i rabarbar umyć i usunąć szypułki. Truskawki pokroić w plasterki, rabarbar w kostkę. Przełożyć do rondla, zasypać ksylitolem i zagotować na niewielkim ogniu. Po zagotowaniu jeszcze zmniejszyć ogień i dusić przez ok. 30 minut, co jakiś czas mieszając. Następnie pozostawić do ostygnięcia. Następnie odlać powstały sok, wymieszać z agarem i zagotować. Na osobnym palniku zagotować także pozostałe owoce. Po zagotowaniu dodać sok z agarem i na małym ogniu gotować jeszcze przez 20 minut, cały czas mieszając. Gotową konfiturę przelać do słoiczków i dokładnie zakręcić. Pozostawić do ostygnięcia. Można także zapasteryzować.
Składniki (na 6 średnich słoików):
Wykonanie:
Truskawki umyć, pozbyć się szypułek. Przełożyć do wcześniej wyparzonych słoików. Wodę z ksylitolem zagotować, a następnie wrzącą zalać truskawki. Natychmiast zakręcić słoiki. Do dużego rondla nalać zimnej wody do połowy jego wysokości i pasteryzować na małym ogniu przez około 15 minut. Zdjąć z ognia i pozostawić w wodzie aż ostygną, a następnie odwrócić do góry dnem na kilka godzin.