Eksfoliacja - co to jest i jak ją wykonać?



Zdrowa i zadbana cera to wizytówka każdej kobiety. Jednak aby móc cieszyć się piękną skórą twarzy, należy ją odpowiednio pielęgnować. Jednym z do niedawna niedocenianych, a obecnie coraz częściej zachwalanych rytuałów piękna jest eksfoliacja cery.

SPIS TREŚCI

  1. Eksfoliacja – co to takiego?
  2. Na czym polega zabieg eksfoliacji?
  3. Złuszczenie naskórka twarzy – dlaczego warto to robić?
  4. Jak często warto złuszczać skórę twarzy?
  5. Rodzaje eksfoliacji – peeling enzymatyczny, chemiczny i mechaniczny
  6. Jakie kwasy do eksfoliacji wybrać na twarz?
  7. Eksfoliacja kwasami w domu – jak ją przeprowadzić?

Eksfoliacja – co to takiego?

Choć nazwa wydaje się skomplikowana, eksfoliacja oznacza nic innego jak złuszczenie martwego naskórka. Do tego zabiegu stosowane są najczęściej kosmetyki w postaci peelingu – enzymatycznego czy gruboziarnistego. W salonach kosmetycznych oferowane są profesjonalnego zabiegi jak na przykład peeling kawitacyjny czy peeling chemiczny wykonywany przy pomocy wysoko stężonych kwasów.

Na czym polega zabieg eksfoliacji?

Eksfoliacja ma za zadanie złuszczanie naskórka, czyli usunięcie martwych komórek, dzięki czemu następuje szybsza produkcja nowych włókien kolagenowych. W zależności od rodzaju eksfoliacji proces odbywa się przy pomocy innych substancji aktywnych. Przykładowo peeling chemiczny oznacza, że do tej procedury stosowane są specjalne kwasy kosmetyczne, dobrane do cery w odpowiednim stężeniu.

Złuszczenie naskórka twarzy – dlaczego warto to robić?

Każdy rodzaj naskórka wymaga złuszczenia, niezależnie, czy jest to skóra tłusta, dojrzała, czy młoda bez problemów. Usuwanie martwych komórek twarzy usprawnia krążenie krwi, powodując, że cera na dłużej zachowuje zdrowy i naturalny koloryt oraz strukturę. Eksfoliacja zwalcza także pierwsze oznaki starzenia, a stosowana regularnie przed zastosowaniem codziennych kosmetyków pozwala lepiej wniknąć składnikom aktywnym w głąb skóry.

Jak często warto złuszczać skórę twarzy?

Eksfoliacja jest niezbędnym elementem właściwej pielęgnacji skóry twarzy. Jednak stosowana zbyt często może nie tylko wywołać stan zapalny skóry, ale także nadmiernie ją wysuszyć, a nawet spotęgować występujące problemy, jak na przykład trądzik. Zaleca się wykonywanie peelingu średnio raz w tygodniu – pamiętamy jednak o systematyczności!

Rodzaje eksfoliacji – peeling enzymatyczny, chemiczny i mechaniczny

Metoda złuszczania skóry powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju cery oraz potrzeb naskórka. Ważny jest także stan skóry przed zabiegiem. Do wyboru mamy peeling mechaniczny, peelingi chemiczne (kwasowe) oraz enzymatyczne.

Eksfoliacja mechaniczna to najbardziej inwazyjna metoda peelingująca – jej przykładem może być mikrodermabrazja, podczas której martwe komórki naskórka są zdzierane przez drobinki ścierające.

Stany zapalne skóry nie są także przeszkodą w stosowaniu eksfoliacji – osoby walczącej z nadprodukcją gruczołów łojowych mogą spokojnie sięgnąć po peeling enzymatyczny, który dzięki zawartości enzymów roślinnych złuszczają delikatnie naskórek bez efektu przekrwienia.

Równie delikatną metodą jest eksfoliacja chemiczna. Peeling kwasami można stosować do każdego rodzaju cery, także wrażliwej i naczyniowej – taki zabieg wymaga jednak dobrania odpowiedniego kwasu, a przede wszystkim jego stężenia.

Jakie kwasy do eksfoliacji wybrać na twarz?

Dobór odpowiedniego kwasu jest ściśle uzależniony od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Wyrównanie kolorytu skóry? Eliminacja płytkich zmarszczek lub blizn potrądzikowych? A może zwiększenie jędrności i elastyczności skóry? Oto najczęściej wybierane kwasy ”do zadań specjalnych”:

Kwasy AHA

Ich główne działanie to: złuszczenie i rozjaśnienie naskórka, a także pobudzenie produkcji kolagenu. Najchętniej sięgają po nie kobiety z cerą dojrzałą, skórą suchą, pozbawioną blasku, często z przebarwieniami. Wśród nich najbardziej popularny jest kwas glikolowy, który szybko i łatwo wnika wgłąb skóry, jednak nie poleca się go dla cery wrażliwej z uwagi na wysoki potencjał drażniący.

Popularny kwas o łagodniejszym działaniu to kwas migdałowy pozyskiwany w procesie hydrolizy ekstraktu z gorzkich migdałów,b Działanie tego kwasu jest antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Redukuje on też przebarwienia po stanach zapalnych.

Osoby, które chcą wykonać złuszczanie naskórka przy jednoczesnym nawilżeniu cery, powinny sięgnąć po kwas mlekowy. Jest on także częstym składnikiem kosmetyków do walki z rogowaceniem około mieszkowym.

Kwasy owocowe

Mniej intensywne w działaniu są kwasy występujące naturalnie w owocach. Delikatny kwas jabłkowy chroni skórę przed starzeniem, wspomagając działanie przeciwutleniaczy. Z kolei w przypadku cery trądzikowej sprawdzi się kwas winowy o działaniu przeciwzapalnym, ale i antybakteryjnym.

Kwasy BHA

To rozwiązanie dedykowane dla skóry problematycznej, tłustej, z zaskórnikami oraz doskonały produkt do zwalczania schorzenia, jakim jest trądzik różowaty. Regularna eksfoliacja kwasami BHA (chodzi tu o kwas salicylowy), powoduje dokładne oczyszczenie skóry poprzez ograniczenie wydzielania sebum. Należy jednak pamiętać, że kwasy ten powinno stosować się jedynie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ kwasy BHA bardziej uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV niż na przykład kwasy AHA.

Eksfoliacja kwasami w domu – jak ją przeprowadzić?

Zanim rozpoczniesz przygodę z kwasami, warto poradzić się kosmetologa lub kosmetyczki wykonującej tego typu zabiegi, które rodzaje kwasów są bezpieczne dla Twojej cery. Obecnie istnieje także możliwość zamówienia testerów produktów do eksfoliacji, co pozwala wykonać próbkę tolerancji na skórze, na przykład przed rozpoczęciem serii zabiegów mających na celu usunięcie martwego naskórka.

Eksfoliacja w warunkach domowych powinna odbywać się przy użyciu kwasów o niższym stężeniu niż te, które są stosowane w gabinetach kosmetycznych. Skórę przed zabiegiem należy odpowiednio przygotować na działanie kwasu (nakładając aktywator kwasu), a po nim należy kwas zneutralizować. Zabieg eksfoliacji kwasami bez tego etapu spowoduje, że składnik aktywny będzie nadal działał, co z pewnością uszkodzi skórę.

Jeśli jednak obawiasz się wykonywania zabiegu złuszczania na własną rękę, warto sięgnąć po gotowe kosmetyki zawierające mieszankę składników (w tym kwasów) o odpowiednim pH, których działanie się nie wyklucza.

Przy stosowaniu kwasów należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Kwasy złuszczające, pobudzając skórę do procesów naprawczych, stymulują tym samym produkcję elastyny i kolagenu. Dlatego też należy zadbać o regenerację cery, która przy zbyt częstym złuszczaniu może ulec nadmiernemu przesuszeniu.

© 2025 - All rights reserved Sklepy internetowe