Podlewanie ogrodu. Jak często podlewać i jak robić to oszczędnie?


Zadbaj o swój ogród >>


Wbrew pozorom prawidłowe podlewanie ogrodu nie jest prostą czynnością, lecz wymaga odpowiedniej wiedzy. Rośliny ogrodowe wymagają regularnego dostarczania wody, jednak pora oraz ilość wody powinna być dostosowana do gatunku i głębokości systemu korzeniowego. Jak ekonomicznie podlewać rośliny? Kiedy warto wybrać manualny sposób podlewania? W jakich przypadkach niezbędne będą zraszacze?

SPIS TREŚCI

  1. Jak prawidłowo podlewać rośliny w ogrodzie? Podstawowe zasady nawadniania
  2. Częstotliwość podlewania - jak często podlewać ogród wiosną, a jak latem?
  3. Manualne nawadnianie ogrodu - jak ułatwić sobie pracę?
  4. Oszczędne podlewanie ogrodu - jak podlewać, by nie marnować wody?
  5. System nawadniający - kiedy warto zdecydować się na automatyczne nawadnianie?

 

Jak prawidłowo podlewać rośliny w ogrodzie? Podstawowe zasady nawadniania

Aby wzrost roślin był prawidłowy, należy dostosować system nawadniania do ich specyfiki. Sprawdzone sposoby na nawadnianie ogrodu zawierają się w pięciu punktach:

  1. Lepiej podlewać ogród rzadziej, jednak warto wówczas dostarczać bardziej obfite dawki wody. Według doświadczonych ogrodników nawilżenie gleby powinno sięgać nawet 15 cm.
  2. Rośliny rosnące w ogrodzie powinny mieć wodę dostarczaną porcjami. Należy unikać sytuacji, gdy podlejemy je dużą ilością płynu. Najlepiej delikatnie je zrosić, poczekać, aż woda się wchłonie i dodać dodatkową porcję wody. Zaleganie wody w glebie nie jest niczym dobrym i może prowadzić zarówno do gnicia korzeni, jak i sprzyjać rozwojowi chorób.
  3. Gdy słońce znajduje się w zenicie, nie warto podlewać. Nawadnianie ogrodu powinno następować wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy się nieco ochłodzi. Co więcej, Gleba po zimie wymaga nieco mniejszej ilości wody.
  4. Woda z konewki nie powinna być bezpośrednio kierowana na liście. Jeśli podlejemy ogród rano, woda narazi je na poparzenie, jeśli wieczorem - pod wpływem wilgoci mogą rozwijać się niebezpieczne choroby osłabiające wzrost roślin.
  5. Wykorzystaj deszczówkę. Nagromadzona woda opadowa idealnie sprawdzi się w zapewnianiu roślinom niezbędnych składników do wzrostu.

Częstotliwość podlewania - jak często podlewać ogród wiosną, a jak latem?

Podlewania ogrodu wiosną należy dokonywać znacznie rzadziej niż w okresie wakacyjnym. Rośliny ogrodowe wiosną potrzebują znacznie mniej wody. Wyjątkiem jest świeżo wysiana trawa, która wymaga regularnego podlewania, aby mogła się ukorzenić i cieszyć zielonym kolorem w sezonie wegetacyjnym. W marcu i kwietniu temperatura nie jest na tyle wysoka, więc wody zużywa się relatywnie mniej. Wiosną wilgotność gleby utrzymuje się nawet przez kilka dni od podlania. Warto posiłkować się miernikiem wilgoci, który wskaże odpowiedni poziom nawodnienia ziemi.

Ogród latem wymaga natomiast znacznie większych ilości wody. Oprócz sezonowych roślin doniczkowych należy regularnie zraszać rabaty czy trawnik.

Manualne nawadnianie ogrodu - jak ułatwić sobie pracę?

Manualne nawadnianie sprawdza się głównie w mniejszych ogrodach. Rabaty warto podlewać ręcznie, gdy rosną w nich bardzo zróżnicowane rośliny. Najefektywniejszym manualnym sposobem podlewania trawy jest wąż ogrodowy. Za pomocą węża ogrodowego można skierować strumień w danym kierunku, zapewniając odpowiednią podaż deszczówki. Warto dokupić odpowiednią końcówkę, która pozwoli na dozowanie płynu. Jeśli ogród jest rozległy, można posiłkować się wózkiem na węża, co znacznie ułatwia pracę oraz przyspiesza cały proces. Nie trzeba również niepotrzebnie podnosić nawet kilkunastu kilogramów.

W ofercie naszego sklepu znajdują się także szybkozłącza oraz pistolety, które są niezbędne w przypadku regularnego podlewania. Aby zawsze mieć przy sobie wąż warto dokupić również wieszak ścienny, który można zamontować na dowolnej ścianie budynku. Woda szybko wchłonie się do gleby i sprawi, że rośliny zostaną odpowiednio nawodnione. Manualnie warto podlewać również rośliny doniczkowe, szczególnie te kwitnące.

Oszczędne podlewanie ogrodu - jak podlewać, by nie marnować wody?

Do podlewania ogrodu warto wykorzystać wodę opadową. Trawa będąca podstawą każdego ogrodu jest stosunkowo płytko ukorzeniona, co sprawia, że jej polewanie powinno być częste. Zużycie wody latem może generować znaczne koszty. Oszczędne podlewanie ogrodu pozwoli zaoszczędzić znaczną sumę na rachunku i będzie bardziej ekologiczne.

Aby nie marnować wody, warto zdecydować się na podlewanie wczesnym rankiem. Wówczas ziemia i rośliny wciąż są naznaczone rosą, dlatego zużywa się znacznie mniej płynu. Słońce, które dopiero wschodzi, pozwoli na powolne wchłonięcie się wody i nawodnienie roślin. Dobrym sposobem na oszczędne podlewanie jest także zainstalowanie inteligentnych systemów nawadniania, które dozują płyn w zależności od potrzeb danych gatunków.

System nawadniający - kiedy warto zdecydować się na automatyczne nawadnianie?

Dzięki systemowi zraszaczy rośliny są odpowiednio nawodnione nawet pod nieobecność właścicieli ogrodu. Jest to szczególnie istotne w przypadku ogródków działkowych czy częstszych wyjazdów. Rekomendowane jest nawadnianie kropelkowe. System polega na wykorzystaniu zainstalowanych w ziemi punktów, które ułożone są po skosie i zapewniają odpowiednią podaż płynu. Kolejnym elementem instalacji jest pompa, którą dobiera się do rodzaju i głębokości zbiornika, który gromadzi wodę. System sprawdza się w większości ogrodów, również tych zlokalizowanych na wzniesieniu. Warto pamiętać, że nawadnianie kropelkowe jest bezpieczne dla roślin nawet podczas upałów, gdyż woda skierowana jest w ziemię, a nie bezpośrednio na liście.

Zraszacze stacjonarne stanowią alternatywę dla systemu opisanego powyżej. Stacjonarne zraszacze należy umieszczać w pobliżu roślin, które lubią wilgoć. Można je jednak dowolnie przestawiać, w zależności od wymagań danych gatunków. Zraszacze na stałe umieszczone w ziemi najlepiej sprawdzą się w przypadku trawnika, gdyż system będzie regularnie dostarczał odpowiednią dawkę wody, a trawa pozostanie intensywnie zielona przez cały okres wegetacyjny.

Systemy nawadniania nie sprawdzą się jednak w każdym ogrodzie, dlatego zawsze warto mieć w garażu pomocnika, którym jest zwykła konewka. Warto pamiętać, że woda opadowa pozwala zaoszczędzić znaczne środki. To właśnie deszczówka jest najlepszym sposobem na oszczędne podlewanie ogrodu. Aby zadbać o swój ogród, należy nabyć odpowiednie akcesoria i sprzęt, który uprzyjemni pracę na działce i sprawi, że stanie się ona przyjemnością.

w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 293,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 409,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 421,95 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 435,99 zł
32,95 * 43,99 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 43,99 zł
89,95 * 117,82 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 99,99 zł
55,95 * 69,99 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 69,99 zł
115,99 * 139,99 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 139,99 zł
97,99 * 118,15 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 99,99 zł
187,99 * 231,52 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 199,99 zł
69,99 * 84,85 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 79,99 zł
157,99 * 196,94 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 159,99 zł
249,99 * 299,65 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 249,99 zł
299,99 * 309,99 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 309,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 23,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 35,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 44,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 29,95 zł
99,99 * 121,26 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 99,99 zł
45,99 * 49,99 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 49,99 zł
9,89 * 10,99 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 10,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 4,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 79,95 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 12,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 13,99 zł
3,95 * 6,88 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 6,88 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 24,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 11,99 zł
© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe