Sposoby na mrówki. Jak pozbyć się ich z domu i ogrodu?



Mrówki, choć uważane są za wyjątkowo pracowity rodzaj owada, w środowisku domowym mogą czynić liczne szkody. Obecność kilku osobników w okolicach okien, balkonu czy tarasu może oznaczać, że owady postanowiły założyć nowe gniazdo. Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby na mrówki w mieszkaniu.

SPIS TREŚCI

  1. Jakie rodzaje mrówek pojawiają się w domu?
  2. Mrówki w kuchni – jak się ich pozbyć?
  3. Sposoby na mrówki w ogrodzie
  4. Preparaty chemiczne likwidujące lub odstraszające mrówki
  5. Domowe sposoby na mrówki
  6. Profilaktyka – jak zapobiegać pojawianiu się mrówek?

Jakie rodzaje mrówek pojawiają się w domu?

W Polsce występuje ponad 100 gatunków owadów z rodziny mrówkowatych. Do środowisk ludzkich wnikają przede wszystkim osobniki, które nie boją się kontaktu z człowiekiem i są w stanie żyć w niebyt komfortowych warunkach.

Mrówki w domu mogą stworzyć gniazdo pod panelami, czy zagnieździć się w szczelinach łączeń dolnych elementów okiennic. Niektóre owady wybierają środowisko nieco bardziej wilgotne, rozgaszczając się w łazienkach i toaletach. Najbardziej ekspansywne gatunki mrówek w naszym kraju to m.in.: hurtnice, gmachówki i popularne faraonki. Te ostatnie potrafią wspinać się bardzo wysoko, docierając także na wysokie kondygnacje bloków mieszkalnych i wieżowców. Widok kilku mrówek może oznaczać, że mamy do czynienia już z obecnością całej kolonii w mieszkaniu.

Jak zatem wytępić mrówki przy użyciu domowych i specjalistycznych sposobów?

Mrówki w kuchni – jak się ich pozbyć?

Owady z rodziny mrówkowatych żywią się przede wszystkim odpadkami organicznymi. Niektóre gatunki mrówek mają swoje ulubione pożywienie w postaci listków, larw czy grzybów. Mrówki w dużej mierze są jednak wszystkożerne, pochłaniając resztki jedzenia, okruszki i wszystko, co da się przetrawić.

Mrówki pojawiają się w kuchni w poszukiwaniu jedzenia. Zostają zwabione zapachami i informacją od zwiadowców, którzy wypatrzyli sobie naszą kuchnię jako potencjalny obiekt plądrowań. Aby zapobiegać ekspansji owada, należy ograniczyć ilość jedzenia pozostawianego na zewnątrz. Warto przechowywać żywność w szczelnych pojemnikach. Domowe sposoby na mrówki okażą się bezskuteczne, jeśli w naszej kuchni pozostanie sporo okruszków pieczywa i innych resztek wabiących owada.

Sposoby na mrówki w ogrodzie

Mrówki europejskie żyją przede wszystkim w środowisku naturalnym, a w ścianach budynków czy pod podłogami kryją się raczej okazjonalnie. W ogrodzie możemy spróbować odstraszyć je za pomocą czarnego bzu lub innej naturalnej substancji emitującej intensywne, ostre zapachy do otoczenia. Często jednak skuteczne pozbycie się mrówek będzie związane z usunięciem gniazda, w którym kryją się larwy gotowe do dalszego rozwoju.

Gniazdo mrówek ma charakterystyczny, kopiasty kształt i jest łatwe do wykrycia wzrokiem. Usunięcie gniazda jest jednak znacznie trudniejsze, ponieważ ma ono formę poziomową, wnikającą często głęboko w ziemię. Jak zatem zniszczyć gniazdo mrówek, aby zastopować rozwój larw? Do tego celu sprawdzą się przede wszystkim bezpieczne preparaty chemiczne, substancje hormonalne i inne ośrodki odstraszające mrówki, które robotnice zawloką do wnętrza gniazda.

Preparaty chemiczne likwidujące lub odstraszające mrówki

Warto wybrać przede wszystkim łagodne i w pełni bezpieczne dla człowieka substancje, które zapewnią skuteczne zwalczanie mrówek. Znane i cenione chemiczne sposoby na owady to m.in. proszki na mrówki BROS, dostępne w trzech opakowaniach różniących się od siebie wielkością.

Kilogramowe opakowanie BROS pozwala na kompleksowe zniszczenie całego gniazda. Proszek w tubce półkilogramowej sprawdzi się wtedy, gdy chcemy przeprowadzić pełne zwalczanie mrówek w swoim mieszkaniu czy ogrodzie. Najmniejsze opakowanie o gramaturze 250 g pomoże wytępić mrówki pojawiające się w mniejszych liczbach. Tego typu preparat działa wówczas także zapobiegawczo i odstrasza mrówki przed masowymi wizytami w domu.

Domowe sposoby na mrówki

Mrówki w domu to duży problem. Część gatunków jest zdolna do przenoszenia chorób, grzybów i infekowania zwierząt domowych. Warto wytępić owada zawczasu, także korzystając z domowych sposobów. Niektóre mrówki wnikające do ludzkich siedzib są aktywne nocą, dlatego domowe sposoby zadziałają dopiero po upływie kilkunastu godzin.

Jeśli spotkaliśmy mrówki w domu, rozsypmy w najważniejszych miejscach komunikacyjnych (np. przy szczelinach, oknach, wejściach do mieszkania) zmielony pieprz ziołowy lub inną, intensywną przyprawę. Domowe sposoby na owada to także:

  • soda oczyszczona,
  • ziemia okrzemkowa,
  • ocet na mrówki,
  • kreda na mrówki

Profilaktyka – jak zapobiegać pojawianiu się mrówek?

Należy zadbać o ogólny porządek w mieszkaniu, uprzątając okruszki i pozostałości żywności. Mrówki lgną do cukru i intensywnych, przyjemnych zapachów. Warto trzymać w domu kwiaty, które odstraszają owada. Wszelkie produkty żywnościowe należy trzymać w pojemnikach i słoikach, a odpadki – w zamkniętym koszu.

6,64 zł
w magazynie
PROMOCJA
9,49 zł
Cena regularna: 10,99 zł -14% Najniższa cena: 10,99 zł -14%
w magazynie
14,99 zł
w magazynie
9,40 zł
wysyłka w 48 godzin
© 2025 - All rights reserved Sklepy internetowe