Zdrowa, zadbana skóra jest bardzo ważnym elementem atrakcyjnego wyglądu. Promienny wygląd cery znacznie poprawia samopoczucie i zwiększa pewność siebie. Co jednak zrobić, gdy kondycja skóry nie jest najlepsza, a uporczywe problemy wciąż ją dotykają? Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się witaminy na piękną skórę - witamina A, E, C.


Witaminy na piękną skórę i ich właściwości

Skóra codziennie narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Należą do nich między innymi zanieczyszczenia powietrza, klimatyzacja, promieniowanie UV czy częsty kontakt z różnego rodzaju detergentami. Nic więc dziwnego, że pozbawiona odpowiedniej pielęgnacji skóra staje się sucha i szorstka, co prowadzi do odczuwania dyskomfortu. Podobnie jak cały organizm, skóra, by być piękna i zdrową, potrzebuje wewnętrznego odżywienia. Szczególną rolę odgrywa obecność w diecie witamin A, E oraz C.

WITAMINA A

Jest to witamina o właściwościach antyoksydacyjnych, czyli chroniących komórki organizmu przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Niedobór witaminy A może być przyczyną przesuszenia skóry, a nawet jej łuszczenia. Retinol, będący jej pochodną, przyspiesza powstawanie nowych komórek skóry, jednocześnie wspomagając usuwanie uszkodzonych. Dzięki temu z powierzchni naskórka znikają przebarwienia czy ślady po wypryskach. Retinol jest również istoty w produkcji kolagenu, dlatego często wykorzystywany jest jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych.

Źródłem witaminy A są produkty zwierzęce, takie jak pełnotłuste mleko, masło, wątroba oraz tran i tłuste ryby. Produkty roślinne, między innymi marchew, dynia, pomidory, fasolka szparagowa oraz zielone warzywa są natomiast źródłem prowitaminy A.

WITAMINA E

Jest silnym przeciwutleniaczem, mającym za zadanie, podobnie jak witamina A, chronić komórki organizmu przed uszkodzeniami wyrządzanymi przez wolne rodniki. Dodatkowo witamina E wpływa na utrzymanie prawidłowej przepuszczalności błon komórkowych, dzięki czemu przyczynia się do nawilżenia skóry, która staje się gładsza i przyjemniejsza w dotyku. Witaminę E zawierają przede wszystkim oleje, na przykład z pestek winogron lub słonecznika, ziarna zbóż, migdały i orzechy laskowe oraz tłuste ryby.

WITAMINA C

Ta witamina słynie ze swoich właściwości wspomagających odporność organizmu. Warto jednak wiedzieć, że równie dobrze sprawdzi się w pielęgnacji skóry. Kwas askorbinowy zaliczany jest do silnych antyoksydantów, więc podobnie jak witaminy A i E chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Witamina C ma silne właściwości przeciwzapalne i nawilżające, dlatego doskonale sprawdzi się w walce z trądzikiem. Ta witamina najlepiej zadziała w bezpośrednim kontakcie ze skórą, na przykład w postaci nakładanego na nią kremu bądź serum.

Kiedy pojawią się efekty?

Pielęgnacja skóry jest długotrwałym i wieloetapowym procesem. Witaminy na piękną skórę znacznie przyczynią się do poprawy jej kondycji, gdy będą przyjmowane regularnie. Warto więc na stałe włączyć do diety produkty spożywcze, będące głównymi źródłami tych substancji. Proces regeneracji i odżywienia skóry można wspomagać kosmetykami zawierającymi w składzie wspomniane witaminy. Taka kompleksowa pielęgnacja sprawi, że skóra będzie wyglądała dużo lepiej już po kilku tygodniach.