Zaparcia to powszechnie znany problem ludzi na całym świecie. Trudności z wypróżnianiem dolegają zarówno dzieciom, jak i dorosłym ludziom. Problemów z oddawaniem stolca nie można bagatelizować, gdyż nie tylko może być przyczyną dyskomfortu, ale również poważnych problemów zdrowotnych. Niewydalone resztki pokarmowe stają się toksyczne, podrażniają śluzówkę jelit, która z czasem może przekształcić się w przewlekłe stany zapalne i w efekcie doprowadzić do raka jelita grubego. Dbałość o prawidłowe wypróżnianie należy do profilaktyki pierwotnej i wtórnej w licznych schorzeniach układu pokarmowego.

SPIS TREŚCI

  1. Zaparcia - najczęstsze przyczyny
  2. Objawy zaparć
  3. Profilaktyka - jak zapobiec zaparciom?
  4. 5 domowych sposobów na zaparcia
  5. Naturalne sposoby na zaparcia u dzieci


Zaparcia - najczęstsze przyczyny

Najbardziej powszechną przyczyną, która powoduje problemy z wypróżnianiem się, jest bezapelacyjnie zła dieta. Zaparciom sprzyja tłuste, ciężkie jedzenie, mięsna dieta oraz słodycze, szczególnie czekolada. Niektóre schorzenia organizmu również mogą być przyczyną przewlekłych zaparć - np. cukrzyca, choroby tarczycy, schorzenia jamy brzusznej. W przypadku często pojawiających się zaparć warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku tych schorzeń. Warto wiedzieć, że bolesne wypróżnianie się dolega również przy stosowaniu niektórych leków, np. onkologicznych.

domowe sposoby na zaparcia

Objawy zaparć

Problemy z wypróżnianiem są odczuwalne przede wszystkim w toalecie. Stolec jest zbity, skąpy, suchy, zaś skurcze jelit, ułatwiające jego wydalanie, okazują się nieskuteczne. Cały proces wypróżniania jest bolesny i może powodować nawet drobne krwawienia albo nawet pojawienie się bolesnych hemoroidów.

Zalegający stolec powoduje pogorszenie się cery i nieświeży oddech. Pojawiają się mdłości, bóle głowy i uczucie zmęczenia oraz ciężkości w brzuchu. Każde zaparcie to stan alarmu organizmu, który nie radzi sobie z wypróżnianiem.

Profilaktyka - jak zapobiec zaparciom?

Jeżeli wiadomo, że zaparcie jest powodowane złą dietą, to zmiana nawyków żywieniowych jest najlepszym sposobem na całkowite zredukowanie problemu. To prosty i niezwykle skuteczny sposób, który przyniesie szereg korzyści zdrowotnych. Stare, lekarskie powiedzenie brzmi: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

5 domowych sposobów na zaparcia

W walce z zaparciami środki farmakologiczne to ostateczność, lecz ich również nie należy unikać, jeżeli sytuacja tego wymaga. Przede wszystkim warto skorzystać jednak z domowych sposobów na zaparcia.

Zdrowa i lekka dieta

zdrowa i lekka dieta na zaparcia

Zaparcie jest dietozależne, co oznacza, że nieprawidłowa dieta może być przyczyną zaparć, a skutecznym lekiem jej zmiana. W prawidłowej diecie powinno się zredukować tłuszcze i cukry, natomiast dostarczyć odpowiednią ilość błonnika pokarmowego.

Marchew, jabłka i śliwki (szczególnie suszone), pomidory oraz kiwi są skuteczną bronią przeciwko zaparciom. Pełnoziarniste pieczywo, nasiona słonecznika i dyni, a także orzechy włoskie i laskowe doskonale oczyszczają jelita. Nie powinno się zapominać o jogurcie i kefirze. Perystaltykę jelit wspomaga również siemię lniane. Błonnik pokarmowy to środek z jednej strony zapobiegający zaparciom, z drugiej je likwidujący. Klasyczne muesli na jogurcie, z garścią nasion i orzechów, płatków owsianych oraz surowymi lub suszonymi owocami to idealny sposób na przewlekłe zaparcia.

Aktywność fizyczna

Do domowych sposobów na zaparcia należy również aktywność fizyczna. Szybki spacer, jazda na rowerze czy pływanie wspomagają ruch jelit. Zaparcia u dorosłych, którzy uprawiają choćby umiarkowany sport, prawie się nie zdarzają.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Wypijanie odpowiedniej ilości płynów - między 2 a 3 litry dziennie - obok diety i aktywności fizycznej zamyka listę podstawowych, naturalnych sposobów na zaparcia. Szklanka wody wypita zaraz po przebudzeniu pobudza prawie natychmiast jelita do pracy. W ciągu dnia należy również pamiętać o systematycznym wypijaniu płynów.

Zioła

Domowe sposoby na zaparcia warto uzupełnić o zioła. Babka plesznik jest szczególnie polecana jako środek profilaktyczny i wspomagający wypróżnianie. Należy uważać ze stosowaniem ziół przeczyszczających. Zbyt częste ich stosowanie może działać przeciwskutecznie i należy je traktować jako sposób na zatwardzenie w sytuacjach wyjątkowych.

Leki bez recepty

Leki, które są skuteczne przeciw zaparciu, są najczęściej produkowane na bazie ziół przeczyszczających. Dawkowanie powinno być sporadyczne, a w sytuacjach ekstremalnych warto skorzystać z czopków, które rozbijają złogi kałowe od wewnątrz.

Naturalne sposoby na zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci, podobnie jak u dorosłych, powstają na skutek złej diety. Głównym winowajcą są w ich przypadku słodycze, szczególnie czekolada. Naturalne sposoby to - podobnie, jak u dorosłych - przede wszystkim dieta bogata w błonnik, aktywność fizyczna oraz zapewnienie dużej ilości płynów dziecku w ciągu dnia. Brak stolca u dziecka powyżej 3 dni i ból podbrzusza wymaga konsultacji z lekarzem.

U większości dzieci i dorosłych zjedzenie jednego jabłka dziennie skutecznie przeciwdziała zaparciom.


Zobacz także: