Zima to czas kiedy nasza skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony. Mróz, wiatr i inne czynniki atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na stan naszej skóry, dlatego należy ją odpowiednio zabezpieczyć. O tej porze roku każda kobieta powinna mieć w swoich zbiorach naturalne masło do ciała, które zadba o odpowiednio głębokie nawilżenie i zapobiegnie uszkodzeniom. U mnie masło do ciała to obowiązkowy punkt podczas codziennej, zimowej pielęgnacji ciała.

Wiele osób mogłoby zapytać dlaczego masło, a nie tradycyjny balsam  ?
Co prawda oba te produkty służą do nawilżenia naszej skóry ale pomimo tej samej funkcji znacznie różnią się od siebie. Balsam ma lekką, nieco płynną konsystencję i szybko się wchłania. Te cechy sprawiają, że produkt idealnie nadaje się na lato. Masło jest natomiast bardzo gęste, tłuste i potrzebuje trochę czasu aby się wchłonąć. Dzięki swojej konsystencji i zawartości składników odżywczych chroni skórę przed mrozem i wiatrem, zapobiega jej nadmiernemu wysuszaniu. Tę różnicę docenią szczególnie osoby mające problem z suchą skórą ale  zachęcam wszystkich do takiej zmiany na zimę.

Jakie masło wybrać ?
Od pewnego czasu masła cieszą się dużą popularnością więc możemy je kupić dosłownie wszędzie, tylko jak wybrać ? Oczywiście im bardziej naturalne tym lepsze :) Zwracajcie uwagę na skład bo zawartość masła w maśle jest bardzo istotna. Im więcej tym bardziej tłuste i tym bardziej stała konsystencja ale też lepiej natłuszcza i jest bardziej wydajne. Ceny niektórych maseł mogą wydawać się nieco wygórowane ale gdy jedno opakowanie potrafi wystarczyć na długie miesiące przekonujemy się, że to tylko pozory. Osoby z bardzo suchą skórą mogą zdecydować się na czyste masło bez żadnych dodatków np. masło shea. Jest ono bardzo gęste i aby się roztopiło należy ogrzać je w dłoniach.

Dla osób, które lubią wyzwania mam przepis na domowe masło dla miłośników kawy książki Kosmetyki Naturalne DIY:

Składniki:

  • 0,4 oz / 12g kawy
  • 0,8 oz / 24g masła shea
  • 0,5 oz / 14g masła kakaowego
  • 0,33 fl oz / 10g Oleju migdałowego


Przygotowanie:

  • Przygotuj filiżankę kawy. Poczekaj, aż naprawdę dobrze się zaparzy i wyrzuć fusy.
  • W ?gorącej kąpieli? podgrzej masło kakaowe, masło shea i olej migdałowy.
  • Zdejmij stopione oleje z ognia i mieszaj aż ostygną.
  • Kiedy zaczną tężeć, powoli przelej je do przecedzonej kawy, cały czas mieszając szpatułką lub blenderem elektrycznym.
  • Przełóż masło do przygotowanego pojemnika.


Masło nadaje się do wszystkich typów skóry, zwłaszcza suchej i łuszczącej się. Przechowuj je w chłodnym miejscu, z dala od wody i zanieczyszczeń aby jak najdłużej zachowało świeżość.
Produkt nadaje się do użycia przez 1 miesiąc.