Jak zapewnić sobie dostęp do świeżych ziół przez cały rok? Na przykład hodując je samodzielnie. Marzec to idealny moment na wysiew pierwszych ziół, tak więc jeśli od jakiegoś czasu chodził Ci po głowie pomysł zasiania kilku roślinek, to może warto spróbować? Zwłaszcza, że wkomponowane w wiklinowe koszyki lub fantazyjne doniczki, staną się ozdobą kuchni lub balkonu.

Domowe uprawa ziół. Czego potrzebują?

Uprawa większości ziół nie jest zbyt skomplikowana, należy jednak pamiętać o spełnieniu kilku warunków.

  1. Drenaż i odpowiednie podłoże - zadbaj, by podłoże było przepuszczalne, np. wybierz mieszankę torfów i piasku. Zioła bardzo nie lubią przemoczonych korzeni. Aby temu zapobiec, zrób drenaż - dno doniczki wyłóż kamieniami, grubym żwirem lub kawałkami doniczki. Jeśli niechcący zdarzy ci się wlać za dużo wody, jej nadmiar spłynie na dno, a korzenie będą uratowane.
  2. Temperatura - większość ziół najlepiej rośnie w temperaturze od 15 do 20 stopni, na nasłonecznionym stanowisku. „Wsłuchuj” się jednak w ich potrzebny. Jeśli roślina zacznie więdnąć na słońcu, należy przestawić ją w miejsce bardziej zacienione.
  3. Regularne przycinanie - pamiętaj o systematycznym przycinaniu wierzchołków. Gwarantuje to stały i równomierny wzrost.
  4. Razem czy osobno - Przemyśl, czy chcesz, aby twoje zioła rosły razem, czy osobno. Czy chciałbyś stworzyć kompozycję ziołową, czy też każdy gatunek miałby zająć inną doniczkę? Przy podejmowaniu decyzji sprawdź jakie wymagania do uprawy mają dane zioła Niektóre wolą bardziej przesuszone podłoże, inne wilgoć, jedne wolą więcej światła, inne nieco mniej. Robiąc spontaniczny mix, nie zadbamy należycie o każdą roślinkę.

Zioła, które urosną w domu – lista

A teraz poznajmy rośliny, które urosną w warunkach domowych:

  1. BAZYLIA - roślina jednoroczna, potrzebuje słonecznego stanowiska i pokojowej temperatury. Wysiew nasion bazylii trwa z reguły między połową marca a połową maja.
    Zastosowanie: polecana do sałatek, deserów, makaronów, ryb, drobiu, wieprzowiny, wołowiny

  2. MIĘTA - roślina wieloletnia. Najlepszy czas na jej wysiew to marzec. Mięta lubi wilgotne podłoże, próchniczą ziemię i miejsca pół cieniste, choć na słońcu też powinna sobie poradzić.
    Zastosowanie: warzywa i owoce, napoje, desery, sałaty, nabiał, ryby, jagnięcina

  3. MELISA - roślina wieloletnia. Najlepszy czas do wysiewu jest od połowy marca aż do końcówki kwietnia. Najlepiej rośnie na grządkach, lecz jeśli zasadzimy ją w dużej doniczce, powinna odwdzięczyć się ładnymi plonami. Nie przepada za pełnym słońcem, lepsze będzie dla niej półcieniste stanowisko. Zastosowanie: napoje, desery, owoce, sałaty, warzywa, ryby, nabiał, jagnięcina

  4. OREGANO - roślina wieloletnia, nie jest zbyt wymagająca, lubi dużo słońca i umiarkowaną wilgotność. Najlepiej je wysiewać od około 10 marca do połowy maja.
    Zastosowanie: makarony, ryby, sery, sałaty, grzyby, wołowina, wieprzowina, warzywa

  5. KOPER - koperek możemy wysiewać od połowy marca do połowy sierpnia. Woli stanowiska słoneczne, a glebę żyzną, wilgotną, przepuszczalną.
    Zastosowanie: nabiał, ryby, jajka, warzywa, grzyby, zupy

  6. TYMIANEK - roślina wieloletnia o barwnych liściach, nadaje piękny zapach, odświeża powietrze w mieszkaniu. Lubi dużo słońca. Najlepszy czas na wysiew nasion jest od połowy kwietnia do połowy maja.
    Zastosowanie: makarony, desery, owoce, wołowina, wieprzowina, jagnięcina, nabiał, drób

  7. MAJERANEK - termin wysiewu nasion trwa od połowy marca do połowy kwietnia. Majeranek lubi systematyczne podlewanie. Preferuje słońce.
    Zastosowanie: drób, ryby, wieprzowina, grzyby, zupy, desery

  8. SZAŁWIA - roślina wieloletnia. Preferuje ciepło, choć ostre słońce nie jest dla niej wskazane. Dla szałwii należy przygotować glebę żyzną, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

    Zastosowanie: kasza, warzywa, owoce, makarony, drób, ryby, wieprzowina

Do domowego ziołowego ogródka nadaje się również lubczyk, rozmaryn, estragon, kolendra, lawenda lekarska.