Jak zrobić pranie >>

Robienie prania jest jednym z podstawowych obowiązków domowych. Może się jednak okazać przytłaczające z powodu liczby różnych detergentów czy programów, które oferuje pralka. Gdy dodać do tego metki na ubraniach, to robi się spore zamieszanie. Jeśli nie wiesz, jak zrobić pranie, to z pewnością pomogą Ci poniższe porady.

1. Podziel pranie ze względu na kolory ubrań

Żeby zrobić pranie, najpierw musisz posegregować ubrania. Jeden z podziałów dotyczy ich koloru. Niektóre ubrania farbują, dlatego należy prać je jedynie z innymi o podobnym kolorze. Oznacza to, że czarne rzeczy powinno się prać z czarnymi, a przynajmniej ciemnymi, białe z białymi, a kolorowe w zbliżonych do siebie odcieniach. Pamiętaj, że najczęściej farbują czerwone i czarne ubrania, więc jeśli przez przypadek wrzucisz czerwoną skarpetkę do białego prania, to wszystko będzie różowe.

2. Podziel pranie ze względu na rodzaj tkanin

Inny, chociaż równie istotny podział zależy od rodzaju tkanin, które chcesz wyprać. Niektóre materiały należy prać w wysokich temperaturach, inne wręcz przeciwnie - są na tyle delikatne, że należy ustawić temperaturę 30℃. Jeśli np. chcesz zrobić pranie ręczników typu frotte, to musisz ustawić wysoką temperaturę, aby odpowiednio je zdezynfekować.

3. Czytaj metki z instrukcją prania

Każde ubranie ma metkę, na której znajduje się instrukcja prania, zawierająca informacje dotyczące tego, jak prać ubrania. Temperatura prania, możliwość stosowania wybielaczy, pranie ręczne czy skład tkanin - to tylko niektóre rzeczy, które odczytasz z metki.

4. Wybierz odpowiednią temperaturę prania

Ubrania mają określoną maksymalną temperaturę, w jakiej mogą być prane bez ryzyka zniszczenia. Należy o tym pamiętać, gdy chcesz robić pranie. W przeciwnym wypadku ubrania mogą się skurczyć.

5. Zwróć uwagę na szybkość wirowania

Pranie w pralce oznacza również możliwość wyboru szybkości wirowania. Jeśli ustawisz zbyt wysokie obroty, ubrania będą pogniecione, a to oznacza dodatkowy czas poświęcony na prasowanie. Istnieje również ryzyko, że się odkształcą.

6. Używaj odpowiednich proszków i płynów do prania

Dobrze dobrany proszek do prania poprawi kondycję Twoich ubrań i pozwoli im dłużej zachować kolor, właśnie dlatego wyróżnia się proszki do ubrań białych i kolorowych. Do szczególnie delikatnych tkanin należy używać płynu do prania - dotyczy to przede wszystkim wełnianych swetrów. Nie zapomnij również o dodaniu płynu do płukania, ponieważ bez niego ubrania będą sztywne.

7. Pamiętaj, że niektóre rzeczy należy prać ręcznie

Wyjątkowo delikatne tkaniny należy prać ręcznie - informację na ten temat znajdziesz na metce. Takich ubrań nie należy szorować ani trzeć, a jedynie ugniatać, dlatego jeśli decydujesz się na pranie ręczne, to wybierz płyn do prania.

8. Przy wyjątkowo brudnych ubraniach wykonaj pranie wstępne

Jeśli pralka nie dopiera ubrań, może to oznaczać, że plamy za mocno wgryzły się w materiał. Istnieje na to kilka rozwiązań. Możesz wybrać program do wyjątkowo brudnych ubrań - ma dwa płukania, dzięki czemu lepiej radzi sobie z zabrudzeniami. Innym rozwiązaniem jest ręczne namoczenie ubrań przed włożeniem ich do pralki i polanie plamy środkiem czyszczącym typu Vanish. Pamiętaj, żeby wcześniej sprawdzić, czy płyn nie odbarwi materiału.

9. Odzież sportową pierz w odpowiednich detergentach

Większość pralek oferuje program sportowy, jednak to nie wystarczy. Potrzebujesz również odpowiedniego płynu do czyszczenia odzieży sportowej, ewentualnie niewielkiej ilości proszku do prania. Za to zbędny, a wręcz szkodliwy, jest płyn do płukania, ponieważ zawiera lanolinę, która może zniszczyć ubranie.

10. Ubrania wierzchnie możesz prać w pralce

Robić pranie czy nie robić? Pranie ubrań wierzchnich zawsze wiąże się z pewnym dylematem. Oczywiście można je oddać do pralni chemicznej, ale pranie w pralce również jest możliwe, o ile informacje na metce nie mówią inaczej. Pamiętaj o tym, aby kurtki prać w niskiej temperaturze i w impregnacie, który pozwoli im zachować właściwości przeciwdeszczowe.

Podsumowanie

Pranie nie jest niczym trudnym, jeśli rozsądnie wykorzystuje się środki do prania oraz stosuje do zasad rozpisanych na metkach. Większym problemem może okazać się znalezienie wystarczająco wielu ubrań, które można razem wyprać.


Zobacz także: