15 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Dogoterapii. Jak każdy z nas się domyśla jest to terapia z udziałem psów.


KOMU POMAGA DOGOTERAPIA ?


Psy najbardziej pomocne są dzieciom z:

  • autyzmem,
  • ADHD,
  • porażeniem mózgowym,
  • chorobami centralnego układu nerwowego,
  • niedowładem kończyn
  • zespołem Downa


Poza typową dogoterapią z pomocy psów korzystają również osoby niewidome, dla których pies jest przewodnikiem, epileptycy ? specjalnie wyszkolone czworonogi wyczuwają nadchodzący atak i dają człowiekowi sygnał do zażycia leku, cukrzycy ? psy ostrzegają, gdy zmienia się poziom cukru we krwi.



NA CZYM POLEGA DOGOTERAPIA ?


Pies staje się przyjacielem dziecka, daje mu poczucie bezpieczeństwa i stabilność emocjonalną. Więź między psem, a człowiekiem może być bardzo silna, czasami silniejsza niż między ludźmi. Zwierze kocha nas takimi jacy jesteśmy, cieszy się i merda ogonem zawsze gdy nas widzi, nie jest wymagające i szczerze okazuje swoje uczucia.

W zajęciach dogoterapii biorą udział specjalnie wyszkolone psy (zwykle Labradory, Golden Retrievery, Collie i Husky) i wykształceni terapeuci. Zarówno psy jak i ludzie muszą mieć do tej pracy odpowiednie predyspozycje: łagodne usposobienie, spokój, opanowanie, cierpliwość, łatwość nawiązywania kontaktu, otwartość, chęć niesienia pomocy.

Wspieranie procesu leczenia poprzez obecność zwierzaka pobudza zmysły i uspokaja pacjentów.
Podczas zajęć dzieci uczą obcowania ze zwierzęciem, wykonują różnego rodzaju ćwiczenia, uczą się wydawania komend. Gdy pies wykonuje polecenie dziecka, nabiera ono pewności siebie i uczy się samodzielności. Troska o psa, karmienie, czesanie, wyprowadzanie na smyczy i ogólna opieka jest dla dzieci nauką życia w społeczeństwie. Rodzaj ćwiczeń zawsze dobierany jest indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego pacjenta.

Inne popularne formy terapii z udziałem zwierząt to hipoterapia, felinoterapia (terapia z udziałem kota) i delfinoterapia.

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. To powiedzenie sprawdza się zarówno u osób korzystających z dogoterapii, jak i u każdego kto posiada w domu czworonoga. Pies często jest to lekiem na całe zło i smutek. Zawsze czeka, tęskni,  i nigdy nie zawiedzie.