6 pytań o ekologiczne pieluszki. Cena, jakość, komfort - które najlepiej wybrać?

Wokół nas coraz więcej jest produktów ekologicznych i często stajemy przed decyzją czy sięgnąć po produkt "bio" lub "eko", równocześnie zastanawiając się, na ile popularny przedrostek jest uzasadnieniem dla ceny lub jakości produktu. Nie inaczej sprawa się ma w przypadku ważnej dla rodziców kategorii pieluch. Z jednej strony chcą myśleć o świecie, w jakim przyjdzie dorastać ich dzieciom, ale też nie chcą (i zdecydowanie nie powinni) rezygnować z wygody swojej i swoich pociech.

Dlatego właśnie postanowiliśmy ułatwić poruszanie się po kategorii ekologicznych pieluszek, odpowiadając na najpopularniejsze pytania z nimi związane.

Czy wszystkie eko pieluszki są takie same?

Podobnie jak tradycyjne pieluszki, tak i pieluszki ekologiczne w znacznym stopniu różnią się od siebie, zarówno na poziomie jakości samego produktu, jak i pod względem tego, co nazywamy byciem „ekologicznym”.

Różnice będą występować w chłonności, wygodzie, delikatności dla skóry dziecka. Również deklarowana ekologiczność może dotyczyć tylko wybranych fragmentów pieluszki - np. wybranych warstw, podczas gdy pozostałe elementy pozostają syntetyczne.

Czy rodzic, decydując się na pieluszki ekologiczne, musi pogodzić się z mniejszą jakością lub wygodą?

Zdecydowanie nie. „Ekologiczna pielucha” nie musi oznaczać pieluszki twardej, sztywnej, brzydko pachnącej lub mniej chłonnej. Współczesne pieluszki ekologiczne jakością dorównują najlepszym pieluszkom syntetycznym dostępnym na rynku.

To, co je wyróżnia, to stosowanie - wszędzie tam, gdzie to możliwe - składników pochodzenia naturalnego i bardziej świadoma produkcja, w mniejszym stopniu obciążająca środowisko, w jakim żyjemy i w jakim żyć będą nasze dzieci.

Czy ekologiczne pieluszki muszą być drogie?

Eko pieluszki ze względu na sposób ich produkcji oraz wykorzystane do ich przygotowania materiały nie będą najtańszym rozwiązaniem na rynku i to nie cena będzie decydującym kryterium wyboru dla rodziców sięgających po te produkty.

Jednocześnie, nie ma też powodu, aby „ekologiczność” uzasadniała bardzo wysoką cenę. Już teraz możemy znaleźć produkty, które oferując bardzo dobrą jakość, spełniają najwyższe kryteria ekologiczności, a cenowo są zbliżone do jednych z najbardziej znanych pieluszek w Polsce.

Czy produkcja eko pieluszek może mieć znaczenie dla środowiska?

Absolutnie tak. Jeśli chcemy zminimalizować wpływ kupowanych przez nas produktów na środowisko, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, z jakich materiałów powstają i ile czasu zajmie ich rozkład, ale też, w jaki sposób zostały wyprodukowane. Już teraz możliwe jest stosowanie pieluszek, które powstają w 100% z wykorzystaniem zielonej energii, z zachowaniem 100% neutralności względem emisji CO2. Istotne jest także, aby mądrze gospodarować zasobami, dlatego warto zwrócić uwagę również na to, ile zostaje odpadów poprodukcyjnych. Na przykład w przypadku pieluszek i pieluchomajtek MOLTEX PURE NATURE żadne odpady powstałe w ich produkcji nie trafiają na wysypisko.

Na co zwracać uwagę wybierając pieluszki ekologiczne?

Choćbyśmy bardzo chcieli, często nie mamy czasu ani możliwości, aby zagłębić się we wszystkie niuanse powstawania wszystkich produktów, z których korzystamy, dlatego warto zaufać niezależnym instytucjom, które specjalizują się w ocenianiu stosowanych przez producentów rozwiązań. Warto zwrócić uwagę na certyfikaty potwierdzające nie tylko jakość samego produktu, ale również sposób jego produkcji, czy pochodzenie surowców, z których powstaje.

Czy istnieją jednorazowe pieluszki w stu procentach biodegradowalne?

Kluczowym elementem dla chłonności pieluszek jest tak zwany superabsorbent (SAP). To dzięki niemu wilgoć jest zatrzymywana wewnątrz pieluszki, zapewniając suchą pupę dziecku. Dla wygody dziecka istotne jest też stosowanie rozwiązań pozwalających na błyskawiczne przetransportowanie płynu z wierzchniej warstwy pieluszki do jej środka - na co pozwala np. technologia kanalików. Dotychczas nie wynaleziono naturalnego środka o takich właściwościach, który mógłby zostać w krótkim czasie rozłożony w środowisku, dlatego decydując się na pieluszki jednorazowe, musimy się liczyć z tym, że część ich elementów nie będzie biodegradowalna. Nie powinno to jednak przekreślać wszystkich innych działań i rozwiązań zastosowanych przez producentów w celu zmniejszenia obciążania środowiska.


Zobacz także: