Skóra noworodka jest szczególnie delikatna. Dlatego też jej pielęgnacja to bardzo odpowiedzialne zadanie, do którego należy podejść z dużym zaangażowaniem. Poprzez dotyk dziecko poznaje otaczający go świat, dlatego też potrzebuje delikatnej pielęgnacji. Wyprawka dla noworodka powinna być skompletowana jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. Tylko jakie kosmetyki dla noworodka będą bezpieczne?
kosmetyki dla noworodka

Kosmetyki dla noworodka - na co zwracać uwagę?

Na samym początku powinniśmy dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka już od pierwszego dnia życia. Oto najistotniejsze kwestie, o które warto zadbać, aby mieć pewność, że wybrany przez nas produkt będzie bezpieczny dla noworodka:

  • wszystkie kosmetyki dla dzieci poniżej 3. roku życia muszą posiadać atesty Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny lub Centrum Zdrowia Dziecka,
  • skład produktu powinien być widoczny na opakowaniu, tak samo jak termin ważności oraz informacja odnośnie wieku dziecka,
  • najbezpieczniejsze są kosmetyki hipoalergiczne, ponieważ są delikatne i nie uczulają dziecka (sprawdzą się nie tylko w przypadku alergików),
  • naturalny skład jest przyjazny dla skóry dziecka.

Kosmetyki dla noworodka do kąpieli

Kosmetyki dla noworodka, przy pomocy których zadbamy o odpowiednią higienę i pH skóry, to takie, które oprócz właściwości myjących zawierają także substancje pielęgnujące skórę. Wybierając odpowiednie kosmetyki dla dzieci, będziemy mieć pewność, że zawarte w nich substancje minimalizują ryzyko występowania podrażnień i są neutralne dla skóry dziecka. Takie płyny i żele do mycia ciała zawierają w składzie tylko łagodne i delikatne substancje myjące, tak jak produkty marki Dzidziuś, które delikatnie oczyszczają i nawilżają skórę.

Kąpiel noworodka - jak często, w jakiej temperaturze i jakie kosmetyki po kąpieli?

Kosmetyki do twarzy dla noworodka

Prawidłowa pielęgnacja noworodka jest bardzo ważna. Jednak przy zdrowo wyglądającej buzi kosmetyki do twarzy nie są obowiązkowe. W tym przypadku należy stosować je przed każdorazowym wyjściem na spacer. Gdy jednak sucha malucha jest sucha, podrażniona i pojawia się na niej widoczne łuszczenie warto stosować nawilżające kremy do twarzy marki Bebble, które posiadają w składzie delikatne substancje nawilżające.

Obowiązkową pozycją w przypadku ekspozycji na słońce będzie krem przeciwsłoneczny Eco Cosmetics, który tworzy pewną barierę ochronną i jest w pełni bezpieczny dla delikatnej skóry niemowlaka. W codziennej pielęgnacji umorusanej twarzy pomogą również bezpieczne chusteczki nawilżane, które oferuje m.in. Bambo Nature.

Balsamy i oliwki do ciała do pielęgnacji skóry dziecka

Kosmetyki do pielęgnacji noworodka to także specjalistyczne balsamy i olejki natłuszczające ciało. Są one kolejnym etapem poprawnie przeprowadzonej kąpieli, bowiem skóra pomimo zastosowania delikatnych płynów do mycia wymaga odpowiedniego nawilżenia i zabezpieczenia. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest wybór kosmetyków z naturalnym składem, które są w pełni bezpieczne dla skóry malucha. Oliwka do ciała marki Hipp podbija serca mam, dobrze chroniąc i pielęgnując skórę dziecka. Podczas pielęgnacji noworodka należy pamiętać o delikatnym nakładaniu kosmetyków na twarz i ciało malucha.

Szampony do włosów dla niemowląt

Pielęgnacja niemowlaka to także dbałość o czuprynę, która wymaga takiej samej dbałości jak włosy osoby dorosłej. Jednak bezpieczny kosmetyk w tym przypadku to taki, który zawiera tylko delikatne substancje myjące i naturalne substancje aktywne, jak micelarny szampon do włosów marki Nivea Baby.

Pielęgnacja pupy noworodka

Specjaliści w pielęgnacji noworodków radzą, aby do pielęgnacji pupy u tak małych dzieci stosować produkty delikatne dla skóry, takie jak kremy, pudry i zasypki przeciw odparzeniom. Puder łagodzący marki Helan przeznaczony jest do użycia od pierwszych dni dziecka. Docenią go rodzice dzieci o delikatnych skórach skłonnych do podrażnień. Nie blokuje dostępu powietrza i pozwala skórze oddychać.

Nieocenioną pomocą przy dbaniu o higienę pupy niemowląt będą również chusteczki nawilżane z prostym, naturalnym składem, np. marki Lab4Baby.

Pielęgnacja pępka noworodka

Pielęgnacja niemowląt może przysparzać początkowych trudności, szczególnie ze względu na pępek noworodka. W tym przypadku ze względu na trudności w gojeniu nie powinno stosować się tutaj żadnych kosmetyków dla noworodka. Kikut pępowinowy nie powinien być również przykrywany czy zaklejany plastrami. Wymaga stałego dostępu do świeżego powietrza oraz należytej dbałości o to, aby był cały czas suchy. Powinien być także przemywany raz na dobę z pomocą wody i mydła. Jeśli mamy z pępkiem większy problem, możemy wspomóc się zastosowaniem Octeniseptu, aby go osuszyć i przyspieszyć gojenie.

Jakich kosmetyków używać, gdy noworodek ma alergię?

Podczas pielęgnacji noworodka z alergią należy używać tylko najlepszych kosmetyków hipoalergicznych, które będą w pełni bezpieczne dla skóry dziecka. Skóra alergiczna i atopowa będzie również potrzebować sporej dawki nawilżenia. Dobrze sprawdzą się tutaj hipoalergiczne kosmetyki dla noworodka marki ONLYBIO - mleczko, mydło do rąk czy żel do mycia ciała.

Stawiaj na kosmetyki naturalne

Najlepszym wyborem kosmetyków dla noworodka zawsze będą naturalne kosmetyki. Są one bardzo przyjazne dla skóry i nie powodują podrażnień. Niektóre maluchy mają bardzo wrażliwą skórę, co wzmaga ryzyko wystąpienia uczulenia. W tym przypadku najlepsze kosmetyki do pielęgnacji noworodka to produkty hipoalergiczne o delikatnych składnikach pielęgnujących. Bezpieczny produkt to ten, który nie zawiera w składzie parabenów, sztucznych barwników, poliakrylamidów i innych szkodliwych substancji.

Mamy nadzieję, że nasze rady i rekomendacje pomogą Ci bezstresowo ułożyć kosmetyczną wyprawkę dla noworodka!


Zobacz także: