Baby shower, czyli przyjęcie dla przyszłej mamy, to amerykańska tradycja, która staje się popularna również w Polsce. Mówiąc w skrócie - to przyjęcie przygotowane na cześć mamy oraz przyszłego dziecka. Ten sympatyczny zwyczaj w naszym kraju zastępuje pępkowe.

SPIS TREŚCI

 1. Baby shower - co to jest i skąd się wzięło?
 2. Baby shower w Polsce
 3. Kiedy zorganizować baby shower?
 4. Jak wygląda przyjęcie dla przyszłej mamy?
 5. Dekoracje na baby shower, pieluszkowy tort i podarunki
 6. Pomysły na zabawy na baby shower
 7. Przykładowe życzenia na baby shower
 8. Lista prezentów na baby shower


Baby shower - co to jest i skąd się wzięło?

Nazwa “baby shower” wywodzi się z języka angielskiego - “shower” oznacza prysznic. Celem tej uroczystości jest dosłowne zalewanie przyszłej mamy przejawami miłości i troski oraz prezentami dla dziecka. Impreza zazwyczaj organizowana jest przez najbliższe osoby, takie jak przyjaciółka, siostra czy kuzynka. Zwyczaj jest traktowany bardzo poważnie - wysyła się oficjalne zaproszenia, przygotowuje listę prezentów, kupuje dekoracje, ustala menu oraz wymyśla zabawy, gry i quizy.

Baby shower w Polsce

Podobnie jak Walentynki czy Halloween, tradycja baby shower przywędrowała do nas z Zachodu - tam trudno wyobrazić sobie pominięcie przyjęcia przed narodzinami dziecka. W krajach anglosaskich normą jest, że przyszła mama w otoczeniu innych kobiet (tak, to wyłącznie babskie przyjęcie!) świętuje rychłe narodziny dziecka.

W Polsce wiele kobiet o tej tradycji jeszcze nie słyszało, jednak organizacja baby shower z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Mamy zresztą swoje “becikowe” czy “bocianowe”, które są bardzo bliskie baby shower. Nic dziwnego, że wydarzenie to stopniowo upowszechnia się w naszej świadomości - to doskonała okazja, by dodać przyszłej mamie otuchy i przy okazji obsypać podarunkami, które zapewnią lepszy start w nową rzeczywistość. Jeśli osoba przy nadziei zupełnie nie zna tego zwyczaju, nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować przyszłej mamie imprezę-niespodziankę!

Kiedy zorganizować baby shower?

Jeśli trzymać się oryginalnej tradycji, przyjęcie baby shower powinniśmy organizować tuż przed narodzinami dziecka, a przyszła mama nie powinna niczego o naszych planach wiedzieć. W praktyce jednak zasady te można oczywiście naciągnąć, tak by impreza była dla wszystkich możliwie komfortowa. Zabawa w domu zdecydowanie będzie najlepszym rozwiązaniem. Najważniejsze, by baby shower wyprawić nie wcześniej niż w 8. miesiącu ciąży, tak by wyczekiwanie narodzin dziecka było rzeczywiście odczuwalne i skłaniało do rozmów, planów i marzeń.

Jak wygląda przyjęcie dla przyszłej mamy?

Przyjęcie baby shower powinniśmy potraktować jak każde duże przyjęcie w domu - czyli z rozmachem! Balony, tematyczne dekoracje, jedzenie, ciasta - wszystko to powinno się znaleźć na Waszej imprezie. Oczywiście do każdego baby shower należy podejść indywidualnie, dobierając wystrój inaczej w przypadku chłopca i dziewczynki, dostosowując całość do gustu mamy, itd. Szukasz inspiracji? Sprawdź nasze propozycje - z pewnością znajdziesz wśród nich pomysł idealny dla Was!

Dekoracje na baby shower, pieluszkowy tort i podarunki

Planując baby shower, pamiętajcie o dostosowaniu dekoracji do okoliczności. By impreza się udała, warto nie pominąć najważniejszych elementów.

Wyjątkową atrakcją i swoistym must-have jest tort pieluszkowy, wykonany z prawdziwych pieluszek oraz ozdobiony drobiazgami dla maleństwa.

Oczywiście, obok tortu pieluszkowego nie powinno zabraknąć również prawdziwego lukrowanego tortu z wesołym motywem.

Dekoracje takie, jak serwetki czy balony, powinny wyróżniać się uroczym różowym kolorem i nawiązywać do maleństwa.

Podczas imprezy nie może zabraknąć księgi pamiątkowej albo albumu.

Bezalkoholowe drinki mogą być podane w butelkach przypominających te z zawartością mleka.

Obowiązkową atrakcją jest też obdarowanie podarunkami. Wybierając baby prezenty na baby shower, warto uzgodnić propozycje z przyszłą mamą, aby okazały się one praktyczne i trafiły w jej upodobania.

Pomysły na zabawy na baby shower

Motywem przewodnim zabaw podczas imprezy jest dziecko oraz macierzyństwo. Oto kilka przykładowych zabaw, które możesz zorganizować.
 1. Uczestniczki mogą odgadywać muzyczne motywy z dobranocek oraz tytuły popularnych bajek.
 2. Doskonałym pomysłem jest wspólne śpiewanie piosenek z przedszkola, oglądanie zdjęć z dzieciństwa oraz opowiadanie ciekawych historii.
 3. Wśród atrakcji jest też oglądanie zdjęć USG oraz quizy pod ciekawymi hasłami, na przykład: W kim kochała się mama? Kto ją najlepiej zna? Jaka jest jej ulubiona piosenka?
 4. Popularną zabawą jest też konkurs, która uczestniczka precyzyjniej odetnie kawałek sznurka, dopasowany do wielkości brzucha przyszłej mamy.

Pamiętajmy o najważniejszym - imprezie powinna towarzyszyć atmosfera radości oraz swobody.

Przykładowe życzenia na baby shower

Obowiązkowym elementem takiej imprezy są przemyślane życzenia na baby shower. Jak mogłyby wyglądać? Oto przykład.

Bycie mamą to magiczny okres.
Towarzyszy mu mnóstwo uśmiechów,
niezmierzone pokłady energii
oraz łzy pełne radości.
Macierzyństwo, chociaż nierzadko trudne,
to prawdziwa tajemnica szczęścia,
której wkrótce doświadczysz osobiście!
Z całego serca Ci życzę mnóstwo siły i energii,
abyście razem z maleństwem podbili świat.
Abyś pełna miłości i czułości rozkwitała,
każdego dnia, jak to robisz teraz!

Lista prezentów na baby shower

A oto przykład listy prezentów:


Zobacz także: