Idealny na przeziębienie i grypę, zachwycający wyjątkowym smakiem. Poznaj właściwości czarnego bzu razem z nami i dowiedz się, z jakiego powodu jest tak doceniany w lecznictwie i kosmetyce.

SPIS TREŚCI

Czarny bez – właściwości
Czarny bez – przeciwwskazania
Czarny bez – wartości odżywcze i witaminy
Czarny bez – zastosowanie w lecznictwie
Czarny bez – zastosowanie w kosmetyce

Czarny bez – właściwości

Kwiaty

Kwasy organiczne, kwasy fenolowe i flawonoidy – to zaledwie niektóre składniki, które znajdziemy w kwiatach czarnego bzu. Ta roślina wykazuje nie tylko właściwości moczopędne, ale także przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Napar z czarnego bzu jest chętnie wykorzystywany do płukania gardła w przypadku stanów zapalnych czy okładów przy rozmaitych schorzeniach, np. zapaleniu spojówek.

Owoce

Jeszcze bogatszymi właściwościami wyróżniają się owoce czarnego bzu. To dobre źródło witamin, zwłaszcza witaminy C i prowitaminy A, oraz soli mineralnych. Podobnie jak kwiaty czarnego bzu mają właściwości napotne i moczopędne, a dodatkowo wykazują działanie przeczyszczające i przeciwbólowe.

Sok

Roślina ta polecana jest także jako naturalny suplement diety, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Warto wówczas zainwestować w pełnowartościowy sok z czarnego bzu, np. bezpośrednio tłoczony i spożywać go jako dodatek do ciepłej herbaty – taka mikstura pomoże we wzmocnieniu odporności.


Sok z bzu


Czarny bez – przeciwwskazania

Przed spożyciem owoców czarnego bzu warto pamiętać o jednej, ale niezwykle istotnej rzeczy – owoce te muszą zostać poddane obróbce termicznej. Spożywanie surowego czarnego bzu może prowadzić do zatrucia. Warto też kontrolować ilości zjedzonego przysmaku, bowiem zbyt duże powodują bóle brzucha i mogą wywoływać biegunkę.

Czarny bez – wartości odżywcze i witaminy

Poniżej przedstawiamy dokładny spis witamin i wartości odżywczych znajdujących się w 100 gramach czarnego bzu.

Wartości odżywcze:

  • Kalorie – 73 kcal
  • Węglowodany - 18,4 g
  • Tłuszcze - 0,5 g
  • Białko - 0,66 g
  • Błonnik - 7 g
Witaminy:
  • Witamina A - 600 IU
  • Witamina B2 - 0,06 mg
  • Witamina B3 - 0,5 mg
  • Witamina B5 - 0,14 mg
  • Witamina B - 60,23 mg
  • Witamina C - 36 mg
  • Kwas foliowy - 6 mg

Czarny bez – zastosowanie w lecznictwie

W lecznicze właściwości czarnego bzu wierzono już w starożytności. Wykorzystywano go wówczas w schorzeniach związanych z układem moczowym czy w przypadku problemów ginekologicznych. W medycynie ludowej wierzono, że zarówno kwiaty, liście, owoce i kora bzu ma moc leczniczą.

Dziś czarny bez nadal jest stosowany w lecznictwie – i to z powodzeniem. Cenimy go za właściwości moczopędne, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, ale nie tylko. Jest także przydatny w leczeniu migreny i nerwobóli, ale równie dobrze sprawdza się w naturalnym wspomaganiu funkcjonowaniu układu immunologicznego. Dziki bez jest także wykorzystywany jako środek wspomagający w walce z zaburzeniami związanymi z nieodpowiednim poziomem glukozy we krwi.

Wprowadzenie czarnego bzu do diety jest bardzo proste – polecamy nie tylko klasyczne napary, ale także soki, które urozmaicą ulubione napoje. W tej roli doskonale sprawdzi się syrop z czarnego bzu marki Krokus lub syrop z kwiatów czarnego bzu marki Hollinger.

Czarny bez – zastosowanie w kosmetyce

Kosmetyki z czarnego bzu to zazwyczaj produkty do zadań specjalnych – świetnie sprawdzają się w przypadku wszelakich podrażnień i stanów zapalnych. Polecane są w szczególności posiadaczkom cery trądzikowej, dojrzałej i mieszanej.

Kwiat czarnego bzu jest częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji – zazwyczaj są to produkty organiczne o właściwościach regenerujących i przeciwutleniających. Ta roślina sprawdza się także w walce z cellulitem – olejek wykonany z owoców czarnego bzu dzięki dużej zawartości witaminy C pomoże w likwidacji pomarańczowej skórki.

Właściwości oczyszczające czarnego bzu wykorzystywane są chętnie we wszelkiego rodzaju peelingach, na przykład w peelingu do twarzy od Miodowej Mydlarni, która proponuje unikalne połączenie czarnego bzu z arbuzem i goździkiem.


Zobacz także: