ekologiczny-warzywnik-uprawa

Wiele osób marzy o własnym ogródku warzywnym – bo i dlaczego nie? Zalet takiego rozwiązania jest mnóstwo: zamiast kupować rośliny jadalne w sklepie, możemy je samodzielnie wyhodować i mieć pewność, że w procesie nie zostały użyte żadne szkodliwe środki chemiczne. Warzywa będą więc zdrowsze, smaczniejsze i zawsze na wyciągnięcie ręki, a wystarczy odrobina wysiłku i cierpliwości! Dziś poznamy zasady dotyczące efektywnej i – co najważniejsze – w pełni ekologicznej hodowli warzyw, zarówno w ogrodzie, jak i w domowym zaciszu.

SPIS TREŚCI

Jak założyć warzywnik w zgodzie z ekologią?
Ekologiczna uprawa warzyw - zasady
Ekologiczna uprawa warzyw - zasady
Jakie warzywa sadzić obok siebie?

Jak założyć warzywnik w zgodzie z ekologią?

Na początek musimy wybrać lokalizację warzywnika i ocenić, jakie warunki możemy zapewnić roślinom.

Warzywnik w ogrodzie

Jeżeli dysponujemy przestrzenią ogrodową, mamy do wyboru kilka metod uprawy. Najbardziej klasyczna to, oczywiście, hodowla bezpośrednio w gruncie. W tym przypadku trzeba przede wszystkim zdecydować, jak dużo miejsca zamierzamy przeznaczyć na warzywnik. To z kolei zależy od tego, ile czasu możemy mu regularnie poświęcać – najlepiej zacząć od niewielkiej przestrzeni, a dopiero potem ewentualnie ją powiększać. Kiedy już wybierzemy lokalizację i wielkość warzywnika, należy starannie zaplanować rozmieszczenie ścieżek i grządek, tak aby nie ograniczyć sobie dostępu do żadnej części ogródka.

Alternatywnym rozwiązaniem jest warzywnik w skrzyniach, czyli na tzw. "podwyższonych grządkach", bardzo popularnych w Anglii. Taki sposób hodowli wymaga mniej pracy, a często daje o wiele lepsze efekty – rośliny rosną szybciej, są trwalsze i prawie nie wymagają pielenia. Ponadto skrzynki możemy napełnić ziemią lepiej nadającą się do uprawy niż ta w naszym ogródku. Trzeba jednak pamiętać, że podłoże w "podwyższonych grządkach" wysycha szybciej, zatem warzywa na nich rosnące wymagają częstszego podlewania.

Warzywnik na balkonie

Niektórzy rezygnują z własnej hodowli warzyw ze względu na ograniczenie przestrzeni. Kłopot ten dotyka szczególnie mieszkańców kamienic czy bloków. Coraz bardziej popularna staje się jednak uprawa na balkonie, do której wykorzystuje się zazwyczaj warzywnik drewniany (wspomniane już skrzynie) lub inne pojemniki, takie jak donice czy nawet worki z ziemią. Jeśli mamy bardzo mało miejsca, ciekawym i praktycznym rozwiązaniem będzie warzywnik pionowy, pozwalający na hodowlę przy wykorzystaniu niewielkiej przestrzeni.

hodowla warzyw na balkonie

Ekologiczna uprawa warzyw - zasady

Gdy wiemy już, gdzie i w jaki sposób chcemy założyć warzywnik, przychodzi czas na działanie. Oto reguły dotyczące różnych aspektów ekologicznej uprawy.

Sadzenie

Przede wszystkim należy zadbać o jakość ziemi, w której zamierzamy hodować nasze roślinki. W przypadku uprawy bezpośrednio w glebie, możemy użyźnić ją najpierw kompostem lub specjalnym nawozem "uzdrawiającym". Ponadto, koniecznie upewnijmy się, że warzywnik jest w odpowiedniej odległości od drzew i krzewów, aby nie konkurował z nimi o wodę, światło i składniki odżywcze. Skrzynie lub inne pojemniki wypełniamy natomiast ziemią, którą albo mieszamy z organicznym nawozem, albo podlewamy później nawozem płynnym, takim jak biohumus.

Warzywa możemy wysiać lub posadzić, w zależności od tego, czy wolimy kupić nasiona, czy gotowe rozsady. Przed wysiewem dobrze jest sprawdzić indywidualne potrzeby danych gatunków – wiele może rosnąć rzędowo w jednym pojemniku, np. rzodkiewka, marchewka albo sałata, niektóre jednak preferują więcej miejsca i lepiej posadzić je osobno.

Nawozy naturalne

Podstawową zasadą ekologicznej uprawy jest, rzecz jasna, brak wykorzystania sztucznych, chemicznych środków. Nie każdy ma jednak możliwość stworzenia i przechowywania własnego kompostu. Dlatego w naszym sklepie oferujemy szereg naturalnych produktów, w tym nawozy organiczne od najbardziej znanych i cenionych na rynku firm. Ekologiczna alternatywa znajdzie się nawet dla preparatów zabijających szkodniki!


⇨ Zobacz środki ekologicznej uprawy roślin na Bee.pl


Płodozmian

Płodozmian to zasada uprawy, która pozwoli nam hodować warzywa na tym samym gruncie bez strat dla plonów. Aby nie doszło do zmęczenia gleby, należy co sezon zmieniać gatunek roślin, które uprawiamy w tym samym miejscu. Tu ważne jest dobre rozplanowanie warzywnika – podzielenie go na części przeznaczone dla bardziej i mniej wymagających gatunków, które będą potem rotować po różnych sekcjach.

Jakie warzywa sadzić obok siebie?

Warto sadzić obok siebie różne gatunki (spowalnia to zarówno proces wyjaławiania gleby, jak i rozwój szkodników), jednak trzeba przy tym zadbać o tzw. dobre sąsiedztwo warzyw – czyli takie dopasowanie gatunków roślin, aby wzajemnie się uzupełniały i wspierały swój wzrost. Burak, na przykład, dobrze czuje się w towarzystwie m.in. cebuli, pomidora, marchewki czy sałaty. Dodatkowo warzywa o rozbudowanym, głębokim systemie korzeniowym najlepiej sadzić z tymi, których korzenie sięgają płytko.


Zobacz także: