Farbowanie włosów w domu wcale nie jest trudne. Chcesz odświeżyć lub całkowicie zmienić kolor, ale tym razem bez udziału fryzjera i wydawania dużej sumy na profesjonalną usługę? Poznaj kilka łatwych kroków, dzięki którym pofarbujesz włosy w warunkach domowych.

SPIS TREŚCI

 1. Niezbędne narzędzia i produkty
 2. Przygotowanie farby do koloryzacji
 3. Jak dobrać oksydant do farby do włosów?
 4. Próba uczuleniowa przed farbowaniem
 5. Farbowanie krok po kroku
 6. Jak ocenić efekty domowej koloryzacji?
 7. Pielęgnacja farbowanych włosów


Domowe farbowanie włosów - niezbędne narzędzia i produkty

Farbowanie włosów w domu może być szybkie, łatwe, przyjemne, a co najważniejsze – tanie, o ile odpowiednio się do niego przygotujemy. Kluczem do uzyskania ładnej koloryzacji przy zachowaniu niezniszczonych włosów jest przygotowanie odpowiednich produktów. Pamiętaj o tym, by wybrać farbę w kolorze zbliżonym do aktualnego – w warunkach domowych nie warto pozwalać sobie na ekstremalne eksperymenty z kolorem.

domowe farbowanie włosów

Do farbowania włosów w domu będziesz potrzebować:

 • farbę (jeśli jesteś posiadaczką długich włosów, przygotuj dwa opakowania),
 • oksydant,
 • miseczkę szklaną, plastikową lub ceramiczną,
 • pędzelek do mieszania oraz nakładania farby,
 • rękawiczki gumowe,
 • tłusty krem,
 • zegarek,
 • lusterko,
 • ubrania, które możesz pobrudzić,
 • ręcznik.

Przygotowanie farby do koloryzacji

Przed przystąpieniem do koloryzacji włosów musisz przygotować odpowiednio swoją farbę. W przypadku farby drogeryjnej do miseczki przełóż krem koloryzujący z utleniającym zgodnie ze wskazówkami z ulotki. Dokładnie wymieszaj oba preparaty, tak, by utworzyły spójną całość.

Jak dobrać oksydant do farby do włosów?

Decydując się na farby profesjonalne, możesz się zdziwić, że w opakowaniu nie znajdziesz odpowiedniego oksydantu. W zależności od tego, jaki kolor chcesz uzyskać, istotne jest dobranie aktywatora o właściwym stężeniu.

Pamiętaj, że oksydant jest wodą utlenioną z dodatkiem różnych składników pielęgnujących. Koloryzując włosy w warunkach domowych, warto wybrać ten o niższym stężeniu, np. 3% lub 6%. Dzięki temu unikniesz zniszczenia włosów oraz zbyt dużego rozjaśnienia.

Safety first: próba uczuleniowa przed farbowaniem

Przed każdą koloryzacją warto wykonać próbę uczuleniową. Najczęściej wykonuje się ją za uchem lub na zgięciu łokcia. Próbę powinno się przeprowadzić około 48 godzin przed właściwą koloryzacją. Taki czas będzie wystarczający do pojawienia się pierwszych, ewentualnych skutków świadczących o uczuleniu na któryś ze składników farby.

Próba uczuleniowa jest niezwykle ważna w procesie koloryzacji, ponieważ pozwoli Ci uniknąć podrażnień, wzmożonego wypadania włosów, zaczerwienienia, a także wysypki.

Wszystko gotowe? Zaczynamy farbowanie włosów!

Farbowanie włosów jest procesem wymagającym czasu cierpliwości – niezależnie od tego czy jest wykonywane przez fryzjera, czy przez nas samych w domu. Zapoznaj się więc z kilkoma krokami, które sprawią, że domowa koloryzacja włosów będzie dla Ciebie łatwa i przyjemna.

 1. Zanim zaczniesz farbować włosy, ochroń miejsca najbardziej narażone na zabrudzenie. Nałóż sporą ilość kremu na uszy, miejsce za uszami, czoło oraz kark.
 2. Dokładnie rozczesz włosy i podziel je na kilka części – to pozwoli farbie dokładnie dotrzeć do każdego włosa.
 3. Nanieś farbę na odrosty – w pierwszej kolejności nad uszami, a następnie powoli przechodź do odrostów na czubku głowy.
 4. Trzymaj farbę na włosach zgodnie z informacją zawartą w instrukcji, a następnie przejdź do nałożenia jej na całą długość włosów.
 5. Kiedy zalecany czas trzymania farby minie, umyj dokładnie włosy, uważając, by nie przenosić dużej ilości farby na skórę twarzy.
 6. Po umyciu włosów koniecznie nałóż odżywkę, która zakończy proces koloryzacji.

Jak ocenić efekty domowej koloryzacji?

Efekty koloryzacji warto sprawdzić przy świetle dziennym. Przejrzyj się dokładnie w lustrze i sprawdź, czy posiadane przez Ciebie wcześniej odrosty oraz siwe włosy zostały dokładnie pokryte farbą. Jeśli masz trudność z oceną domowej koloryzacji, poproś o pomoc bliskich i zapytaj, jak im się podoba efekt końcowy.

Pielęgnacja farbowanych włosów

Aby efekt farbowania utrzymywał się jak najdłużej, konieczne jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji. W drogeriach można znaleźć wiele produktów skierowanych głównie do włosów farbowanych dzięki, którym nowy kolor nabierze blasku, a włos – sprężystości. Pielęgnacja farbowanych włosów jest niezwykle ważna. Poddawanie się koloryzacji sprzyja osłabianiu kosmyków. Stają się one również dużo bardziej podatne na uszkodzenia. Odpowiednio dobrana pielęgnacja wzmocni Twoje włosy i doda im blasku.

Decydując się na samodzielne farbowanie włosów, pamiętaj o tym, że taki zabieg wymaga sporej dawki cierpliwości. Nie zniechęcaj się, kiedy coś Ci nie wyjdzie lub będziesz miała zastrzeżenia co do efektów. Pierwszy raz zawsze jest najtrudniejszy, ale spokój, dobre chęci oraz determinacja poskutkują pięknym i odświeżonym kolorem włosów na długo!


Zobacz także: