Maseczka z glinki kosmetycznej

Czym jest glinka kosmetyczna ? Minerały gliniaste powstają wskutek powolnej erozji skał – składają się głównie z krzemianów, glinu i innych minerałów, zawierają także niewielkie ilości żelaza, magnezu i innych pierwiastków śladowych. Dzięki naturalnemu pochodzeniu, bogactwu składników mineralnych i wielu unikalnym właściwościom, zrobiły one zawrotną karierę w kosmetyce jako glinki kosmetyczne. Pojawiają się one w składzie kosmetyków kolorowych, preparatów oczyszczających, past do zębów, mydeł, szamponów, a przede wszystkim maseczek. W sprzedaży dostępne są także glinki w czystej postaci, które mogą służyć do samodzielnego przygotowywania domowych środków pielęgnujących. Ponieważ w naturze występuje ogromna różnorodność rodzajów gliny, a każdy z nich ma inny skład i kolor oraz powoduje odmienne efekty po aplikacji na skórę, można stwierdzić, że glinka to uniwersalny kosmetyk do każdego rodzaju cery. Należy tylko umiejętnie dobrać jej rodzaj.

Rodzaje glinek

W kosmetyce stosuje się trzy rodzaje glinek – montmorylonitową, illitową i kaolinitową. Jednak bardziej popularny jest podział z uwagi na kolory, które umożliwiają szybki wybór produktu odpowiedniego do typu skóry. Najczęściej używane glinki to:

  • Czerwona montmorylonitowa – jest niezwykle bogata w minerały, swój kolor zawdzięcza wysokiej zawartości tlenków żelaza. Ma niezwykle silne właściwości oczyszczające, dlatego sprawdzi się do cer tłustych i trądzikowych, nie rekomenduje się jej natomiast do skóry wrażliwej i delikatnej.
  • Czerwona illitowa – ma delikatną konsystencję i sporo żelaza. Działa tonizująco, oczyszcza pory, poprawia krążenie krwi oraz kondycję naczyń włosowatych. Zalecana do skóry dojrzałej, zmęczonej i naczynkowej.
  • Żółta - zawiera nieco mniej żelaza niż czerwona. Pozwala uwolnić skórę od toksyn i zanieczyszczeń, nasyca skórę minerałami oraz stymuluje krążenie krwi i limfy. Delikatnie usuwa martwe komórki skóry i poprawia jej koloryt. Sprawdza się do skóry suchej, mieszanej i wrażliwej.
  • Zielona - składa się z popiołów wulkanicznych, tlenków żelaza i różnych minerałów. Swój zielony kolor zawdzięcza pozostałościom organicznej materii roślinnej. Glinka zielona najlepiej nadaje się do skóry tłustej i mieszanej, ponieważ są wyjątkowo silnie absorbuje nadmiar sebum i wszelkie zanieczyszczenia. Zaleca się stosowanie jej nie częściej niż raz w tygodniu.
  • Biała kaolinowa – charakteryzuje się wysoką zawartością glinu i jest najłagodniejszą z glinek kosmetycznych. Usuwa zanieczyszczenia bez naruszania naturalnych barier ochronnych skóry i dodaje jej blasku, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji cery wrażliwej i delikatnej.
  • Niebieska - jest bogatym źródłem pierwiastków śladowych o wysokiej absorpcji. Idealnie wchłania wszelkie zanieczyszczenia i ma silne właściwości detoksykujące. Sprawdza się w pielęgnacji cery łojotokowej, trądzikowej i tłustej.
  • Różowa – nie występuje w naturze, uzyskuje się ją mieszając glinkę czerwoną z kaolinem. Łączy właściwości obu tych produktów i może być stosowana jako łagodny środek oczyszczający do cery dojrzałej i wrażliwej.
  • Ghassoul (rhassoul) – rzadki rodzaj luksusowej gliny z Maroka, jest niezwykle bogaty w pierwiastki śladowe, takie jak krzem, magnez, wapń i żelazo. Usuwa zanieczyszczenia ze skóry, lekko ją napina i zmniejsza widoczność porów. Uważa się ją za środek odmładzający. Jest idealna w pielęgnacji skóry tłustej i normalnej, ale nawet sucha i wrażliwa cera zazwyczaj dobrze ją toleruje.

Zastosowanie glinek kosmetycznych

Naturalne glinki kosmetyczne służą najczęściej do przygotowywania szybkich i łatwych maseczek. Sproszkowaną glinkę wysokiej jakości (o zawartości min. 95% produktu naturalnego) wystarczy rozrobić z wodą do konsystencji pasty i zaaplikować na twarz. W przypadku skóry suchej zamiast wody można użyć olejku. Po zaschnięciu maskę usuwa się wodą za pomocą gąbki.

Amatorki kosmetyków domowej produkcji używają glinki jako dodatku do balsamów do ciała, dezodorantów, peelingów i mydeł. Glinka kosmetyczna świetnie sprawdza się jako składnik kuli kąpielowych, ponieważ absorbuje ona wilgoć i pomaga zachować odpowiedni kształt. Glinki kaolinowe w różnych kolorach stanowią często składnik domowych receptur na mineralny puder do twarzy. Dla zabieganych, oprócz glinek w naturalnej postaci, istnieje cała gama produktów zawierających je w swoim składzie – warto po nie sięgać i korzystać z niezwykłych właściwości tych naturalnych substancji.


Zobacz także: