Aktywność fizyczna oraz zabawa są w życiu dziecka równie istotne. Idealnym sposobem na zapewnienie naszym pociechom trochę zdrowego ruchu jest podarowanie im hulajnogi. Jazda na hulajnodze nie tylko sprawia mnóstwo frajdy, ale również rozwija poczucie równowagi, koordynację ruchową, wzmacnia kondycję, a także zapobiega dziecięcej nadwadze. Jaki rodzaj hulajnogi będzie dla naszego malucha najodpowiedniejszy? Jak dopasować jej wymiary do wieku i wzrostu dziecka? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

hulajnoga >>

Kiedy kupić dziecku pierwszą hulajnogę?

Myśląc o zakupie pierwszego pojazdu dla pociechy, należy pamiętać, że każde dziecko jest inne. Jeden maluch zacznie wykazywać chęci do jazdy szybciej, drugi nieco później. Dzieci w wieku 2 lat zazwyczaj mają już możliwości i chęci do rozpoczęcia przygody. Pamiętajmy jednak, że inaczej wygląda hulajnoga dla 3-latka i inaczej dla 5, 6 i 7-latka. Tylko dobrze dobrany sprzęt, akcesoria ochronne oraz czujne oko rodziców zapewnią dziecku bezpieczną zabawę.

Rodzaje hulajnóg

Szczęśliwie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów hulajnóg, co pozwala każdemu rodzicowi dobrać pojazd odpowiedni dla swojego malucha. Czym kierować się przy zakupie?

Liczba kół

Najpopularniejszym wyborem dla najmłodszych dzieci jest hulajnoga trójkołowa, która dostępna jest w dwóch zasadniczych wariantach. Typ pierwszy to dwa kółka umieszczone z tyłu oraz jedno z przodu. Typ drugi - dwa koła z przodu, jedno z tyłu. Obydwa typy są bardzo stabilne i nie przechylają się na boki, co sprawia, że hulajnoga trójkołowa będzie idealnym wyborem dla 2-latka, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z pojazdem.

Dla 4-latka i starszych dzieci odpowiedniejsza będzie hulajnoga dwukołowa. Kluczowym kryterium przy wyborze tego wariantu jest umiejętność utrzymywania równowagi - jest to bowiem typowa hulajnoga balansowa. Jeśli czujemy, że koordynacja naszej pociechy jest już na wystarczająco wysokim poziomie, wtedy zalecenia wiekowe dla dwukołowej hulajnogi możemy potraktować czysto umownie. Opanowanie tej umiejętności z pewnością ułatwi również naukę jazdy na rowerze.

Na rynku znajdziemy także hulajnogi czterokołowe, dedykowane przede wszystkim najmłodszym użytkownikom, którzy potrzebują dodatkowej stabilności.

Wielkość kół

Małe kółka są charakterystyczne dla hulajnóg rekreacyjnych, przeznaczonych do pokonywania niewielkich dystansów. Jeżeli dziecko dobrze radzi sobie z takim typem pojazdu i chce zacząć jeździć w bardziej sportowy sposób, warto zainwestować w hulajnogę z większymi kołami. Hulajnoga z dużymi kołami jest bardziej wydajna (na jednym odepchnięciu malec będzie pokonywał większą odległość), szybsza oraz lepiej radzi sobie na nierównym terenie. Należy jednak wspomnieć, że taka hulajnoga jest jednocześnie mniej kompaktowa, cięższa oraz zajmuje więcej miejsca.

Materiał

Ważne jest, aby hulajnoga dla dzieci była wykonana z bezpiecznego materiału. Na rynku dostępne są hulajnogi drewniane, plastikowe oraz metalowe. Plastiku oraz drewna zazwyczaj używa się do produkcji hulajnóg dla małych dzieci. Zaletą hulajnóg drewnianych jest ich wyjątkowe wykonanie oraz oryginalne wzornictwo. Pojazd wykonany z tego materiału jest również lekki oraz kompaktowy. Hulajnogi metalowe, najczęściej wykonane z aluminium, są natomiast solidniejsze, ale i cięższe. Bardzo często spotykane są również pojazdy z materiałów mieszanych, np. plastikowo-metalowe, które łączą niewielką wagę z wysoką trwałością.

Jak dobrać hulajnogę do wzrostu i wieku dziecka?

Komfort jazdy w głównej mierze zależy od prawidłowo dobranej wysokości hulajnogi. Warto przed zakupem zapoznać się z poniższą tabelką, dzięki której wybór optymalnej wysokości nie powinien stanowić problemu.

Wzrost dziecka Wiek Wysokość hulajnogi
95-112 cm 3-5 lat poniżej 70 cm
112-126 cm 5-7 lat 60-75 cm
126-138 cm 7-9 lat 65-79 cm
138-149 cm 9-11 lat 75-80 cm
149-160 cm 11-13 lat 75-85 cm
160-172 cm 13-15 lat 78-85 cm
powyżej 172 cm 15+ lat 79+ cm


Zobacz także: