Ssanie to jeden z najbardziej podstawowych odruchów, pojawiający się już podczas życia płodowego. Poza swoją podstawową funkcją, jaką jest przyjmowanie pokarmów, zachowanie to pomaga również uspokoić dziecko, unormować jego emocje, a nawet ułatwić zasypianie. Niemowlę może odczuwać potrzebę ssania piersi, poszukując bliskości i poczucia bezpieczeństwa, a ich brak wpływa bardzo negatywnie na stan emocjonalny i psychiczny malucha, także w przyszłości. Nie zawsze oczywiście kontakt z matką jest możliwy, dlatego idealnym rozwiązaniem jest zastępstwo w postaci smoczków. Sprawdź, dlaczego do dzisiaj stanowią absolutny must-have w wyprawce każdego noworodka!

Dlaczego warto używać smoczka dla noworodka?

Oczywiście, pierwszym atutem przemawiającym na korzyść smoczka jest spełnianie dziecięcej potrzeby ssania. Stanowi doskonały sposób na wypełnienie luki między porami karmienia, wpływając pozytywnie na komfort psychiczny dziecka. Kolejną korzyścią są jego właściwości wyciszające i uspokajające. Na przykład, podczas przeprowadzania niezbędnych badań, czy też podczas szczepienia bądź pobieranie krwi, smoczek może skutecznie odwrócić uwagę malucha od bólu i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa.

Podając noworodkowi smoczki uspokajające, możesz także pomóc mu zasnąć. Sprawdzą się najlepiej tuż przed drzemką lub po karmieniu. Ważne jest, by pozostać blisko dziecka i odebrać smoczek od razu, kiedy spełni swoje zadanie. Kontrolowane używanie takich akcesoriów ułatwia ich ograniczanie lub całkowite usunięcia w miarę rozwoju i dorastania szkraba.

Rodzaje smoczków dla noworodków

Na rynku, dostępnych jest wiele rodzajów smoczków, od klasycznych jak NUK Smoczek uspokajający silikonowy 6-18 mies. Star Kubuś/Tygrysek 10736922 po produkty specjalistyczne różniące się m.in. materiałem użytym do ich wykonania, rozmiarem czy przeznaczeniem.

Podział ze względu na rozmiar

Warto wiedzieć, że smoczki dla noworodka różnią się od siebie wielkością. Jakie modele zatem wybrać? Zwróć uwagę na oznaczenia:

  • A lub 1 – do 6 miesiąca,
  • B lub 2 – od 6 do 18 miesiąca,
  • C lub 3 – od 18 miesiąca.

Podział ze względu na kształt

Na rynku dostępne są różne modele — okrągłe, anatomiczne (ortodontyczne), specjalistyczne i dynamiczne. Smoczki okrągłe mają zaokrągloną końcówkę przypominającą kształtem końcówkę butelki i są zaprojektowane tak, aby zaspokajać naturalną potrzebę ssania dziecka, jednocześnie umożliwiając swobodne oddychanie. Smoczki anatomiczne, czy też ortodontyczne, zostały z kolei zaprojektowane w taki sposób, aby optymalnie pasować do jamy ustnej dziecka, nie wpływając negatywnie na rozwój podniebienia, zębów czy zgryzu. Taki smoczek to idealny wybór dla noworodka karmionego piersią.

Warianty specjalistyczne stanowią odpowiedź na konkretne potrzeby malucha, na przykład dla dzieci cierpiących na kolki, wcześniaków czy dzieci z rozszczepem podniebienia. Modele antykolkowe zawierają system odpowietrzania, który minimalizuje ilość połykanego powietrza. Smoczki dla dzieci z rozszczepem podniebienia pomagają w karmieniu, tworząc odpowiednie ciśnienie w jamie ustnej, co ułatwia zassanie pokarmu, oraz chronią przed zachłyśnięciem. Niektóre warianty specjalistyczne są zalecane przez ortodontów czy logopedów, szczególnie dla dzieci, które śpią z otwartymi ustami.

Dynamiczne smoczki jak LOVI Smoczek silikonowy dynamiczny Salt&Pepper 0-3 m-ce 2 szt. są zaprojektowane tak, aby imitować naturalne ruchy ssania piersi matki. Charakteryzują się miękką częścią, którą ssie dziecko, oraz twardszą częścią przy nasadzie, co aktywizuje prawidłowy sposób ssania, zbliżony do karmienia naturalnego.

Podział ze względu na wykorzystane materiały

Obecnie produkuje się smoczki z dwóch rodzajów materiałów: lateksu i silikonu. Produkty lateksowe mają jasnobrązową barwę oraz charakterystyczny zapach i smak. Mimo że są one podatne na szybkie zniekształcenia, co wymusza częstą wymianę na nowe modele, mają tę zaletę, że nie przyciągają kurzu i nie elektryzują się.

Z kolei silikonowe są przezroczyste i pozbawione jakiegokolwiek zapachu, czy smaku. Silikon jest także materiałem odpornym na odkształcenia, nawet przy intensywnym użytkowaniu i częstym wyparzaniu, co przekłada się na większą trwałość. Na jaki model zatem się zdecydować? Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zawsze warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić aktualny ranking, ponieważ każdego roku, a na rynek trafiają nowe modele.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze smoczka uspokajającego dla noworodka?

Jednym z głównych zarzutów dotyczących smoczków jest ich potencjalnie negatywny wpływ na rozwój dziecka. Istnieje obawa, że warianty złej jakości mogą prowadzić do wad zgryzu. Tańsze produkty o nieodpowiednim kształcie mogą zakłócić prawidłowy odruch ssania u noworodka, co z kolei utrudni mu pobieranie pokarmu zarówno z piersi, jak i z butelki.

Rekomenduje się wybór smoczków o anatomicznym kształcie, który najwierniej odwzorowuje kształt piersi matki i układa się w buzi dziecka podobnie jak naturalny sutek. Producenci konkurują ze sobą w tworzeniu innowacyjnych projektów, które mają sprostać potrzebom noworodków i ich rodziców. Nie można zaprzeczyć, że osiągają w tym zakresie znaczące sukcesy – nowoczesne smoczki są miękkie, elastyczne i bezpieczne dla dzieci.