Kosmetyki z dodatkiem keratyny stają się coraz modniejsze i coraz więcej osób chwali efekty tego typu pielęgnacji. Czym jest keratyna i jakie posiada właściwości? W poniższym artykule przeczytacie, dlaczego keratyna cieszy się taką popularnością i w jaki sposób może pomóc w walce ze zniszczonymi włosami oraz paznokciami. Zapraszamy do lektury!

Keratyna >>

Keratyna - co to jest?

Keratyna jest białkiem włókienkowym, z którego zbudowane są paznokcie, włosy i skóra. W przypadku naskórka powstaje w trakcie keratynizacji, czyli procesu rogowacenia. Sprawia, że komórki tworzą zrogowaciałą warstwę, stopniowo umierając. Zaburzenia keratynizacji powodują bardzo często choroby skóry, takie jak łuszczyca lub rybia łuska.

Keratyna jest także istotnym składnikiem łodygi włosa – odpowiada za jego elastyczność i sprężystość. Współtworzy także zewnętrzną osłonkę włosa, a jej brak może spowodować rozdwajanie się końcówek i otwieranie się łusek.

Białko to odgrywa także niebagatelną rolę w budowie paznokcia. To dzięki niemu nasze paznokcie są odpowiednio twarde i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Jeżeli Twoje włosy, paznokcie lub skóra od dłuższego czasu są w nie najlepszym stanie, bardzo prawdopodobne, że cierpisz na niedobór tego składnika. W takiej sytuacji warto sięgnąć po płynną keratynę lub inne produkty powstałe na bazie tego białka, które pomogą w regeneracji.


Keratyna - zastosowanie w kosmetyce

W produktach pielęgnacyjnych najczęściej spotykamy się z keratyną hydrolizowaną, która jest popularnym składnikiem kosmetyków do skóry, paznokci i włosów. Czym zatem jest hydrolizat keratyny? To białka, które pozyskuje się w trakcie kontrolowanej hydrolizy wełny owczej. Ich skuteczne działanie zawdzięczamy aminokwasom (przede wszystkim aminokwasom siarkowym), które pomagają w skutecznej pielęgnacji włosów, o czym przeczytacie poniżej.

Keratyna na lśniące włosy

Na początku artykułu wspominaliśmy, że keratyna odpowiada za piękne, lśniące włosy. Nie bez powodu jest przecież składnikiem wszelkich produktów ułatwiających stylizację fryzury, takich jak lakiery, odżywki lub szampony. To białko pozwala zregenerować uszkodzone włosy poprzez dostarczanie im brakujących składników odżywczych.

Zabiegi keratynowe polecane są przede wszystkim osobom z włosami suchymi, zniszczonymi, łamliwymi i matowymi. Regularna pielęgnacja włosów odpowiednimi kosmetykami w połączeniu z dedykowanymi zabiegami nie tylko nawilża i zwiększa objętość fryzury, ale zbawiennie działa na skórę głowy likwidując między innymi łupież. Włosy po keratynie są błyszczące, nawilżone, miękkie i odporne na wszelkie mechaniczne uszkodzenia.

Keratyna na mocne, zdrowe paznokcie

Hydrolizat tego białka świetnie sprawdza się także w pielęgnacji paznokci. Znajdziecie go w składzie większości lakierów do paznokci lub kremów do rąk. Keratyna jest niezwykle pomocna w walce z przebarwionymi paznokciami lub tymi ze skłonnością do rozdwajania się. Odpowiada także za nawilżenie pękającego naskórka i przyspiesza jego regenerację.

Mamy nadzieję, że ta skondensowana dawka wiedzy wniesie Waszą codzienną pielęgnację skóry, włosów czy paznokci na nowy, lepszy poziom. A jeśli poszukujecie produktów z dodatkiem keratyny, serdecznie zapraszamy do naszego sklepu internetowego!

W jakich preparatach znajdziesz keratynę?

Sprawdź »


Zobacz także: