„W zdrowym ciele zdrowy duch” – głosi znane powiedzenie, z którym jak najbardziej się zgadzamy. Wzbogacanie codziennej diety o naturalne, nieprzetworzone składniki to świetny sposób, by zjeść nie tylko zdrowo, ale także smacznie. Nie od dziś wiadomo, że warzywa są jednymi z najzdrowszych dań. W ostatnim czasie do łask zaczęły powracać także ich kiełki.

SPIS TREŚCI

Właściwości kiełków brokuła
Kiełki brokuła – wartości odżywcze i witaminy
Kiełki brokuła – przeciwwskazania
Jak wyhodować kiełki brokuła?

Właściwości kiełków brokuła

Kiełki brokuła otrzymujemy przede wszystkim z nasion roślin i to właśnie w tym, wydawałoby się, niespecjalnie ciekawym pochodzeniu tkwi niesamowita moc tych roślin - kiełki są bowiem doskonałym źródłem witamin, minerałów i składników odżywczych. Możesz je wyhodować (lub kupić w sklepie ze zdrową żywnością czy w supermarkecie) o dowolnej porze dnia, miesiąca, a nawet roku. Są produktem, który idealnie uzupełni dietę zarówno latem, jak i zimą – to niesamowicie uniwersalny dodatek do wszelkiego rodzaju kanapek czy bardziej wytrawnych dań. Nieco bardziej odważnym polecamy urozmaicenie owocowych sałatek kiełkami brokuła – efekt smakowego zaskoczenia gwarantowany!

Ponadto, kiełki pomogą Twojemu organizmowi w budowie naturalnej bariery odpornościowej i – jako uzupełnienie zdrowej diety – na pewno przyczynią się do lepszego samopoczucia. Umożliwią także lepsze przyswajanie witamin z grupy B i będą doskonałym wyborem dla osób, które w swojej diecie ograniczają cukier i celują w produkty z niskim indeksem glikemicznym.

Kiełki brokuła >>

Kiełki brokuła – wartości odżywcze i witaminy (w 100 g produktu)

  • Wartość energetyczna: 57 kcal,
  • Białko - 5 g
  • Tłuszcz - 0 g
  • Węglowodany - 6,8 g
  • Błonnika - 3,9 g
  • Witaminy z grupy B, witamina z grupy A i C.

Kiełki brokuła – przeciwwskazania

Decydując się na kupno kiełków brokuła, należy pamiętać o weryfikacji źródła, to znaczy dokładnym sprawdzeniu producenta. Pod żadnym pozorem nie kupujmy kiełków czy nasion w sklepach ogrodniczych, bowiem produkty te zawierają duże ilości toksycznych pestycydów. Nie ma szczególnych przeciwwskazań co do konsumpcji kiełków, należy jednak bezwzględnie przestrzegać zasad higieny przy ich uprawie i tak jak w przypadku innych warzyw, pod żadnym pozorem nie spożywać tych, które mogą być stare lub zgniłe.

Jak wyhodować kiełki brokuła?

  1. Nasiona należy dokładnie oczyścić, a następnie namoczyć w przegotowanej, ale letniej wodzie – namaczanie trwa zazwyczaj od 4 do 6 godzin.
  2. Kolejny etap to ponowne płukanie i umieszczenie nasion w kiełkownicy – powinny znajdować się tam przez maksymalnie 6 dni.
  3. Kiełki dobrze jest postawić w lekko ocienionym miejscu w temperaturze pokojowej i przepłukiwać ok. dwa razy więcej.
  4. Do hodowania kiełków polecamy specjalną kiełkownicę, jednak można też spróbować wysiać kiełki na talerzu pokrytym watą.

Do sałatki owocowej i warzywnej, do twarożku, na kanapkę, do zapiekanki czy do zupy, do makaronu i kaszy, do koktajlu czy smoothies – kiełki brokuła ze swoim specyficznym smakiem oferują szeroki wachlarz kulinarnych zastosowań. Pozwalają na tworzenie wielu kompozycji – zarówno tych bardziej oczywistych, jak i zupełnie niebanalnych.

Czy kiełki skradną Twoje serce? Przekonaj się – Twój organizm na pewno się nie obrazi!


Zobacz także: