Kolka to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości u małych dzieci. To bolesna i niekomfortowa przypadłość – zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. W tym wpisie przedstawiamy 5 łatwych i skutecznych sposób na kolkę u maluchów. Zapraszamy do lektury!

kolka u niemowląt

1. Masaż brzuszka

Masaż brzuszka, czyli tzw. masaż antykolkowy, to jeden ze skuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie z kolką u dzieci. Zacznij od delikatnych ruchów zgodnych ze wskazówkami zegara, a potem masuj brzuch raz prawą, raz lewą dłonią. Prawą wykonuj półkola (od zewnątrz do środka), zaś lewą ruchy okrężne.

2. Przytulanie

Nie bez powodu mówi się, że przytulanie uspokaja – i to w każdym wieku. Jeżeli maluch płacze i jest nerwowy, otul go kocykiem, becikiem lub rożkiem. Ciasna przestrzeń zapewni Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i będzie przypominać dobrze znane warunki – te z Twojego brzucha! Samo owinięcie kocykiem jednak nie wystarczy. Przytulaj malucha – dzięki temu nie tylko nawiążesz z dzieckiem wyjątkową więź, ale sprawisz, że przestanie płakać i stanie się spokojniejsze.

3. Kołysanie

Kolejna praktyka, która dla Twojego dziecka jest przypomnieniem warunków życia w brzuchu. Rytmiczne kołysanie sprawi, że maluch szybko się uspokoi. Możesz dodatkowo zaśpiewać mu kołysankę i dać ulubiony smoczek lub pieluszkę.

4. Uspokajające dźwięki

Szum suszarki do włosów, odgłosy odkurzacza, charakterystyczny dźwięk jazdy samochodem – te dźwięki zainspirowały znanych producentów do stworzenia tzw. „szumisiów”. Tego typu monotonne dźwięki są zbliżone do szumu wód płodowych i automatycznie uspokajają dziecko. Jeżeli Twój maluch ma kolkę, spróbuj włączyć szumiące nagrania znalezione w internecie, możesz także spróbować dźwięków suszarki.

5. Specjalistyczne preparaty

Pierwsze miesiące życia malucha to czas, w którym dziecko rozwija się niezwykle intensywnie – podobnie jego układy, w tym układ pokarmowy. Jeżeli pozostałe sposoby na kolkę nie pomagają, możesz także wypróbować specjalistyczne preparaty stworzone z myślą o indywidualnych potrzebach małych dzieci. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości produktów opracowanych specjalnie dla maluchów zmagających się z kolkami lub zaparciami. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje pomogą wygrać walkę z kolką Twojego dziecka. Jeżeli jednak nic nie pomaga, a kolka się utrzymuje, polecamy wizytę u lekarza prowadzącego.


Zobacz także: