Kremy na zimę i jesień dla dzieci to podstawa codziennej pielęgnacji w tym szczególnym okresie. Niskie temperatury, chłodne i mroźne powietrze, wiatr, a także promienie słoneczne są czynnikami, które wyjątkowo podrażniają wrażliwą skórę naszych maluszków. Jako rodzice powinniśmy zatem pamiętać o właściwej pielęgnacji, która przyczyni się do utrzymania cery naszych pociech w dobrej kondycji i sprawi, że każdy spacer stanie się znacznie przyjemniejszy i radosny. Jakie kremy ochronne dla dzieci sprawdzą się w tym przypadku najlepiej, a jakich unikać?

Jak dbać o skórę niemowląt i dzieci zimą i jesienią?

Skóra dziecka jest cienka i bardzo delikatna, dlatego też znacznie szybciej ulega podrażnieniom, a przy niskich temperaturach również odmrożeniom. Jej właściwe zabezpieczenie jest obowiązkowe zawsze, gdy termometr pokazuje wartości niższe niż 0° C. Warto jednak chronić ją również w chłodne dni przy dodatnich temperaturach, sięgając po odpowiednie kremy i balsamy, które uchronią nasze pociechy przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak nakładać tego rodzaju kosmetyki na dziecięcą skórę?

Po wcześniejszym umyciu rąk, aplikujemy je dokładnie na twarz, wcierając delikatnymi, kolistymi ruchami, zwłaszcza na nosek, brodę i policzki. Po powrocie z podwórka pamiętajmy, aby dokładnie umyć resztki kosmetyku. Dotyczy to w szczególności kremów tłustych, sprzyjających zatrzymywaniu się brudu oraz zanieczyszczeń.


Kremy na zimę dla dzieci

Rodzaje kremów ochronnych dla dzieci

Kremy dziecięce dzielimy na dwa podstawowe typy:

  • Kremy "woda w oleju". W tym przypadku bazę stanowią cząsteczki tłuszczu, które otaczają występujące w mniejszej ilości cząsteczki wody. Są to kosmetyki tłuste, które pozostają na powierzchni skóry. Zaleca się je zwłaszcza przy ujemnych temperaturach.
  • Kremy "olej w wodzie". W tego typu preparatach to woda otacza cząsteczki substancji tłustej i może stanowić nawet 80% całego kremu, co sprawia, że są one "lżejsze" i łatwo się wchłaniają. Możemy aplikować je na twarz dziecka w nieco cieplejsze dni z dodatnią temperaturą.
W podstawowym składzie kremów dla dziecka na jesień oraz zimę znajdziemy wodę, olej, a także emulgator, który wiąże wodę z olejem, w ten sposób sprawiając, że kosmetyk nie ulega rozwarstwieniu.

Jaki powinien być i co powinien zawierać dobry krem dziecięcy na zimę i jesień?

Pielęgnacja skóry dziecka to prosta czynność, która nie wymaga od nas wiele czasu, a może uchronić maluszka przed wieloma nieprzyjemnymi podrażnieniami. Aby jednak przyniosła oczekiwane rezultaty, musimy wiedzieć, na jakie kosmetyki zwrócić uwagę. Przy ujemnych temperaturach, nasz krem, poza tłustą konsystencją pełniącą funkcję ochronną, powinien również działać pielęgnacyjnie: nawilżająco oraz odżywczo. Im mniejsza ilość wody w składzie, tym oczywiście lepiej.

Na mroźne, ale słoneczne dni warto sięgać także po kremy z filtrem UV, jednakże pamiętajmy, aby były w nich zawarte filtry mineralne (takie jak tlenek cynku), a nie chemiczne. Ponadto, dla dzieci najlepiej wybierać produkty bezzapachowe, które nie będą powodowały reakcji alergicznych oraz rozdrażnienia

Jesienią oraz wczesną wiosną możemy zdecydować się na preparaty o lżejszej i szybciej wchłanialnej konsystencji, które nawilżą cerę maluszka oraz zabezpieczą ją przed chłodniejszym powiewami wiatru.

Co powinien zawierać w swoim składzie bezpieczny krem dla dzieci?

Są to przede wszystkim składniki pochodzenia naturalnego, takie jak:
  • witamina E,
  • naturalne oleje np. ze słodkich migdałów, słonecznikowy, babassu, makadamia,
  • roślinne emolienty,
  • awokado,
  • wosk naturalny lub wosk karnauba,
  • wyciąg nagietka.
Zasada nadrzędna – im skład krótszy, tym lepiej.

Jakich składników unikać?

Składniki, które mogą szkodzić dziecku to m.in:
  • Konserwanty. Zalicza się do nich np. fenoksyetanol, DMDM Hydantoin, disodium EDTA.
  • Substancje zapachowe. Kosmetyki dla dzieci powinny być pozbawione zapachów, ponieważ intensywna woń może nie tylko powodować reakcje alergiczne, ale być również przyczyną rozdrażnienia u dziecka, które będzie narażone na dany zapach przez dłuższy okres czasu.
  • Filtry Chemiczne. Kosmetyki dla dzieci do 3 roku życia zdecydowanie nie powinny zawierać tego typu filtrów, ponieważ mogą działać one uczulająco i podrażniająco. Jedna z nazw, pod którą występują to Ethylhexyl Methoxycinnamate.
  • Oliwka. Pomimo tłustej konsystencji w niektórych przypadkach może powodować podrażnienia przy kontakcie z ujemną temperaturą.
  • Glikol propylenowy (Propylene Glycol, PG, PEG). Pochodna ropy naftowej, o podobnym zachowaniu jak rozpuszczalnik. Osłabia on strukturę komórkową skóry, może powodować podrażnienia oraz wysuszanie.
Tutaj znajdziesz naturalne kosmetyki dla dzieci >>


Zobacz także: