Jak wybrać najlepszą witaminę C? Skąd wziął się termin „witamina C lewoskrętna” i co ON właściwie oznacza? W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące ostatniego hitu, czyli witaminy C określanej jako najlepsza i najskuteczniejsza, znanej jako kwas L-askorbinowy.

Witamina C lewoskrętna – hit czy kit?

Witamina C nazywana jest kwasem askorbinowym, a w niektórych sytuacjach - kwasem L-askorbinowym. Litera „L” oznacza w tym przypadku konfigurację atomów, znajdujących się w bocznym łańcuchu cząsteczki. Zarówno lewoskrętność, jak i prawoskrętność witaminy C jest konsekwencją optycznej aktywności substancji chemicznych. Posługiwanie się izomerem L lub D nie ma jednak większego znaczenia, albowiem wynika przede wszystkim z pomieszania pojęć z dziedziny izometrii przestrzennej i tych dotyczących skręcalności optycznej.

Cząstka kwasu askorbinowego składa się z 20 atomów, w tym: 6 atomów tlenu, 6 atomów węgla i 8 atomów wodoru. Zarówno atomy wodoru, jak i atomy tlenu mogą znaleźć się po prawej lub lewej stronie – w kwasie L-askorbinowym znajdują się po lewej. Co ważne, jedynie kwas askorbinowy w konfiguracji L może być uznawany za witaminę C. Inna forma tego kwasu zwyczajnie nie jest witaminą C.

Lewoskrętna witamina C, która według niektórych miałaby być lepsza i skuteczniejsza od tradycyjnej witaminy, po prostu nie istnieje. Każda witamina C działa bowiem na tych samych zasadach.

Witamina C lewoskrętna – fakty i mity

Witamina C lewoskrętna ma być najzdrowsza i naturalna. Wiele osób twierdzi również, że to właśnie ten związek jest najłatwiej przyswajalny i najskuteczniejszy w leczeniu różnorakich schorzeń. Z jeszcze innych źródeł możemy się dowiedzieć, że prawoskrętna witamina zakwasza organizm i jest szkodliwa.

Informacje te mają oczywiście wpływ na cenę poszczególnych preparatów i ich dostępność. „Lewoskrętna witamina C” jest w różnych sklepach nawet kilkadziesiąt razy droższa od „zwykłej” i można ją kupić tylko w internecie. Te dwa fakty mówią same za siebie, a my powtarzamy raz jeszcze – reklamowanie lewoskrętnej witaminy jako najlepszej witaminy C to po prostu chwyt marketingowy i wyłudzanie pieniędzy.

Witamina C naturalna i syntetyczna

Na podobnej zasadzie zupełnie niesłusznie rozróżnia się witaminę C naturalną i syntetyczną. Tę drugą utożsamia się ze sztucznym, niewystępującym w przyrodzie związkiem. W rzeczywistości syntetyczna witamina C jest po prostu wynikiem syntezy chemicznej (np. reakcji chemicznej z cukrów), zaś naturalna znajduje się między innymi w owocach i warzywach.

Bez względu na swoje pochodzenie, zarówno naturalna witamina C, jak i syntetyczna, mają takie same właściwości i budowę. Wskazywanie, że istnieją dwie różne witaminy C jest bezpodstawne, choć w środowiskach naukowych toczą się dyskusje odnośnie tego, która witamina lepiej się przyswaja oraz dłużej utrzymuje w organizmie.

Mamy nadzieję, że w tym artykule rozwialiśmy Wasze wątpliwości i wyjaśniliśmy, że nie ma lepszej i gorszej wersji witaminy C, zaś lewoskrętna witamina to niestety jedynie chwyt marketingowy, którego celem nie jest wsparcie Waszego zdrowia, a zwyczajne sięgnięcie do Waszego portfela.


Zobacz także: