Mate Green Yerba Mate Mas Energia Guarana 400 g

Składniki: herbata yerba mate (Ilex paraguariensis) 93%- poch. Brazylia, guarana sproszkowana 2%, mięta, trawa cytrynowa, nagietek, bławatek, aromat. Sposób parzenia: umieścić bombillę w naczyniu, nasypać suszu uzupełniając je od 1/3 do 2/3 pojemności, zalać wodą o temp. 75-85 stopni C. Nie należy...

15.99 zł

-30%

22.99 zł

Cena za kg: 39.98 zł

Dodaj do schowka

Podziel się swoją opinią

Oceń produkt

Yerba Mate z guaraną Mate Green to produkt wysokiej jakości. Dodatek sproszkowanej guarany sprawi, że napój ten dostarczy Ci niezmierzonych pokładów energii do działania. A to wszystko w naturalny, zdrowy i bezpieczny sposób! To świetna alternatywa dla kawy. Dodatek mięty, trawy cytrynowej i bławatka sprawia, że smak przypadnie do gustu nawet największym smakoszom. Uczyń z picia Yerby swój własny, wyjątkowy rytuał.

Yerba Mate z guaraną Mate Green to:

  • zdrowa dawka energii
  • źródło antyoksydantów
  • naturalny sposób na przyspieszenie przemiany materii
  • idealna alternatywa dla kawy
  • poprawa koncentracji i sprawności psychofizycznej
  • wspaniały smak i dobry dla zdrowia rytuał

Do cieszenia się w pełni rytuałem picia Yerba Mate potrzebna będzie Ci bombilla (rurka) i matera (specjalny kubek do parzenia yerby, najczęściej drewniany bądź ceramiczny).

Aby przygotować Yerba Mate umieść w naczyniu bombillę i uzupełnij materę suszem od 1/3 do 2/3 pojemności. To, jaką ilość wybierzesz będzie decydowało o mocy naparu. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Yerbą i jej smak wydaje Ci się zbyt intensywny, spróbuj dodać mniej suszu do matery i stopniowo dostosowuj go do zmieniającego się gustu. Yerbę zalej wodą o temperaturze 75-85°C.
Nigdy nie zalewaj suszu wrzątkiem - źle wpłynie to nie tylko na smak naparu, ale także na cenne witaminy i minerały, które pod wpływem zbyt wysokiej temperatury zostaną zniszczone.
Pamiętaj, by nie mieszać bombillą. Raz zaparzony susz możesz ponownie zalać do siedmiu razy i cieszyć się napojem przez cały dzień. 

Składniki: herbata yerba mate (Ilex paraguariensis) 93%- poch. Brazylia, guarana sproszkowana 2%, mięta, trawa cytrynowa, nagietek, bławatek, aromat.

Producent: "Oranżada" Robert Derlatka