talerz bambusowy autko

Rozkładający się ponad 500 lat plastik stał się królem produkcji naczyń, opakowań, a nawet kosmetyków i lekarstw, wdzierając się szumnie do każdej dziedziny naszego życia. Szybka i tania produkcja plastiku pozwala na stworzenie prawie wszystkiego. Tylko czy jest to dobre rozwiązanie dla nas oraz przyszłych pokoleń? Wiemy już dobrze, że niekoniecznie. Na całe szczęście wśród wielu dostępnych materiałów ukryto święty Graal, jakim okazuje się bambus. Niezaprzeczalnie jest to materiał o wiele łagodniejszy dla nas i naszej planety. Dlaczego jeszcze warto zwrócić uwagę na naczynia z bambusa? O tym w poniższym artykule.

SPIS TREŚCI

  1. Jak powstają naczynia z bambusa?
  2. Naczynia bambusowe – zalety
  3. Wady naczyń bambusowych
  4. Bambusowe naczynia dla dzieci – nauka jedzenia i ekologii
  5. Czy naczynia bambusowe można myć w zmywarce?


Jak powstają naczynia z bambusa?

Na samym początku warto zapoznać się z historią bambusa. Wywodząca się z Chin roślina używana jest tam od ponad siedmiu tysięcy lat. Ludność chińska już za panowania dynastii Shang, zdała sobie sprawę, iż trawa nie jest tak naprawdę tylko trawą, a włókna bambusowe dają wiele możliwość. Używano ich do produkcji materiałów budowlanych, odzieży oraz naczyń bambusowych. W Chinach istnieje dziś około 400 gatunków tej rośliny.

W krajach europejskich dopiero od niedawna zaczęły pojawiać się naczynia wykonane z włókien bambusa. Wśród naczyń bambusowych możemy znaleźć kubki, miseczki, deski oraz inne narzędzia przydatne w kuchni. Warto wiedzieć, iż wszystkie bambusowe naczynia wykonane są z włókien trawy bambusowej, nie zaś drewna. Łodygi tej rośliny azjatyckiej z czasem drewnieją i dają giętkie, niezwykle wytrzymałe tworzywo, z którego produkuje się naczynia. Miski, kubki oraz deski bambusowe powstają w procesie ciśnieniowego prasowania, w którego trakcie łodygi włókien bambusa ulegają spojeniu.

Naczynia bambusowe – zalety

talerz bambusowy

Zalety bambusowych naczyń są nieskończone, stąd też jest to idealny wybór do naszej kuchni. Przede wszystkim naczynia te są bardzo lekkie, a zarazem odporne na uszkodzenia. Kubek bambusowy, deski bambusowe lub talerze bambusowe są na tyle wytrzymałe, iż bez problemu zniosą upadek z dużej wysokości. Ponadto naczynia bambusowe posiadają idealną gładkość, która uzyskiwania jest podczas ich powstawania. Ich istotną zaletą jest to, iż są one odporne na wilgoć oraz bardzo szybko, równomiernie schną, dzięki czemu nie powstają na nich zacieki oraz plamy.

Dodatkowo bambusowe naczynia są odporne na wysokie temperatury oraz posiadają właściwości antybakteryjne. Warto wiedzieć, iż niezwykle wytrzymałe produkty z bambusa możemy myć w zmywarce, nie obawiając się o ich wygląd i funkcjonalność.

Wady naczyń bambusowych

Można śmiało stwierdzić, iż naczynia bambusowe nie posiadają wad. Są one ładne, wytrzymałe oraz bezpieczne. Doszukując się jednakże minusów, warto zwrócić uwagę na fakt, że materiał używany do ich produkcji pozyskiwany jest zdecydowanie za daleko. Bambus transportowany z Azji do Europy musi pokonać długą drogę, podczas której wytwarzane są ogromne ilości CO2, którego emisja nie jest bezpieczna dla środowiska.

Wątpliwości może budzić również los pand, gatunku zagrożonego wyginięciem. To właśnie bambus jest ich podstawowym elementem diety. Uspokajamy jednak – bambusowe naczynia wytwarzane są z odmiany Phyllostachys edulis, której pandy nie lubią, tym samym więc absolutnie nie musimy martwić się, że zabieramy pandom pożywienie.

Bambusowe naczynia dla dzieci – nauka jedzenia i ekologii

sowa bambusowa

Naczynia bambusowe, jak wskazaliśmy powyżej, posiadają wiele zalet. Bez wątpienia największą z nich jest dbałość o środowisko. Co więcej, używanie przez dorosłych naczyń wykonanych z bambusa kształtuje w najmłodszych świadomość ekologiczną i uczy etycznych wyborów.

Ponadto, naczynia bambusowe są doskonałym środkiem nauki posługiwania się sztućcami w trakcie jedzenia. Dzięki swojej niebywałej wytrzymałości kubek bambusowy to idealny wybór dla dzieci. Zrzucone naczynia bambusowe, np. z wysokości krzesełka do karmienia dzieci, nie stłuką się i powinny zachować swój dotychczasowy kształt.

Czy naczynia bambusowe można myć w zmywarce?

Jak wspomnieliśmy, naczynia bambusowe można myć w zmywarce. W wyniku procesu ich powstawania nie wchłaniają bowiem wody i są odporne na wysokie temperatury. Dzięki temu będę idealnym rozwiązaniem również dla osób, które nie lubią spędzać zbyt wiele czasu w kuchni.

Podsumowując, naczynia bambusowe są bezspornie rozwiązaniem przyszłości. Za sprawą swoich właściwości oraz faktu, że są przyjazne dla środowiska, będą znakomitym zamiennikiem naczyń wykonanych z plastiku. Warto pamiętać, iż nigdy nie jest za późno na zmianę przyzwyczajeń – zwłaszcza gdy może ona przynieść wiele korzyści nam oraz tej niezwykle pięknej planecie, jaką jest Ziemia.


Zobacz także: