Temat koronawirusa z Wuhan (oficjalna nazwa: koronawirus SARS-CoV-2) pojawia się obecnie we wszystkich mediach. Codziennie w Internecie i w telewizji aktualizowane są dane dotyczące liczby osób zarażonych i ofiar. Napływające do świadomości publicznej informacje powodują strach, tymczasem panika w podobnych przypadkach nigdy nie jest wskazana. Zdecydowanie warto natomiast zdobyć podstawowe informacje o aktualnej sytuacji i podjąć odpowiednie środki, aby w miarę możliwości unikać zarażenia i nie pozwolić wirusowi rozprzestrzeniać się dalej. Stosując się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i WHO, możemy uchronić siebie lub inne osoby przed infekcją.
Sprawdźmy zatem, czym właściwie jest koronawirus i co powinniśmy zrobić, aby zminimalizować jego skutki.
SPIS TREŚCI |
Koronawirus - co to jest?
Czynnik chorobowy, o którym mówi obecnie cały świat, to koronawirus SARS-CoV-2. Jednostka chorobowa, którą wywołuje, nazywa się COVID-19. Sama nazwa „koronawirus” odnosi się do wielu patogenów, które występują na całym świecie. Są to wirusy, które charakteryzuje duże zróżnicowanie genetyczne, szerokie rozpowszechnienie i częste rekombinacje. Nie wszystkie gatunki są tak samo groźne – na przykład grupy NL63, HKU1, 229E i OC43 są odpowiedzialne za pospolite przeziębienia. Koronawirusy mogą być przyczyną nawet 10-20% wszystkich przeziębień, a niektóre z nich powodują cykliczne epidemie zakażeń górnych dróg oddechowych, na zmianę z rinowirusami.
Czym różni się SARS-CoV-2 od innych koronawirusów, często wywołujących przeziębienia? Warto wiedzieć, że SARS w jego nazwie to akronim, którego rozwinięciem jest Severe Acute Respiratory Syndrome, czyli Ciężki Ostry Zespół Oddechowy. [1] W 2002 roku falę zachorowań spowodował poprzednik obecnego wirusa – SARS-CoV. Według oficjalnych danych, skutkiem było 775 zgonów. Z kolei SARS-CoV-2 został wykryty w 2019 roku, a pierwsze zakażenia ludzi tym wirusem wystąpiły w chińskim mieście Wuhan.
Coraz szerszy zasięg zachorowań wynika z tego, że wirus przenoszony jest drogą kropelkową. U większości zakażonych osób powoduje stosunkowo łagodne objawy, które mogą przypominać grypę. Niektórzy zapadają na ciężkie zapalenie płuc – koronawirus jest groźny zwłaszcza dla osób starszych i o osłabionym układzie odpornościowym.
Objawy koronawirusa
Informacje na temat koronawirusa można znaleźć między innymi na stronie internetowej WHO, w sekcji pytań i odpowiedzi. Światowa Organizacja Zdrowia wymienia następujące objawy COVID-19:
- gorączka
- zmęczenie
- suchy kaszel
- bóle w różnych częściach ciała
- niedrożność nosa
- katar
- ból gardła
- biegunka.
Pierwsze trzy objawy występują najczęściej, reszta pojawia się u niektórych pacjentów. Symptomy choroby często są łagodne i pojawiają się stopniowo, a niektóre zakażone osoby nie doświadczają żadnych dolegliwości. Bezobjawowy przebieg zakażenia może być niebezpieczny dla otoczenia – chory może czuć się dobrze i normalnie funkcjonować, zarażając inne osoby.
W większości przypadków z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami choroba ustępuje samoistnie, bez konieczności wdrażania leczenia czy hospitalizacji. Na cięższy przebieg choroby narażone są głównie osoby starsze oraz te, u których występują schorzenia współistniejące (m.in. choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca).
Koronawirus - porady. Zasady higieny osobistej w związku z pandemiąSkutki koronawirusa - dane liczbowe. Ile przypadków w Polsce?
Dokładnych danych liczbowych dotyczących liczby zakażeń i ofiar śmiertelnych dostarcza Ministerstwo Zdrowia. Codziennie publikowane są nowe informacje:
- o godzinie 10:00 – dzienny raport o koronawirusie;
- o 10:30 – liczba nowych zakażeń;
- o 10:45 – liczba testów na koronawirusa wykonanych w ciągu doby.
W Polsce (stan na 12.10.2020 r.) [2] od 4 marca 2020 roku:
- liczba zachorowań wynosi 130 210
- liczba zmarłych: 3039
- liczba wyzdrowiałych: 81 201
- liczba wykonanych testów wykrywających obecność koronawirusa: 3 693 129. [3]
Mamy 6526 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1188), małopolskiego (1137), śląskiego (520), wielkopolskiego (508), łódzkiego (405), kujawsko-pomorskiego (356), pomorskiego (344), podkarpackiego (319), dolnośląskiego (315),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 14, 2020
Prognozy zachorowań w Polsce. Kiedy koniec pandemii?
Kiedy koniec pandemii w Polsce? Na chwilę obecną trudno to przewidzieć. Wykonując zalecane podstawowe działania: zachowywanie dystansu, dezynfekowanie powierzchni i częste mycie rąk oraz noszenie masek w przestrzeni publicznej możemy przyspieszyć wygaśnięcie pandemii COVID-19.
Zobacz także:
- Jak stosować maseczki ochronne i kto musi je nosić?
- Koronawirus - zapasy żywności na kwarantannę [LISTA]
- Jak samodzielnie zrobić żel antybakteryjny?
Źródła:
1. World Health Organization - Q & A ON coronaviruses (COVID-19) - https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses (9.03.2020)
2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/strategia-walki-z-pandemia-covid19 (dostęp 13.10.2020 r.)
3. https://www.gov.pl/web/zdrowie/liczba-wykonanych-testow (dostęp 13.10.2020 r.)