Ból gardła to bardzo nieprzyjemna przypadłość. Ciężko przełykać pokarm, może to być także zapowiedź większej infekcji atakującej górne drogi oddechowe. Jeśli problemy dopiero się zaczynają, można spróbować zwalczyć objawy w domu, stosując naturalne, "babcine" metody. Jednym z najstarszych domowych sposobów na ból gardła jest ogrzewanie szyi okładem z ziemniaków. Wystarczy je ugotować i rozgnieść. Tak przygotowaną papkę należy zawinąć w ręcznik i przyłożyć do gardła. Okład stosować aż ziemniaki wystygną. Oczywiście istnieją także prostsze sposoby na walkę z bólem gardła. Przyjrzyjmy się więc jak zwalczyć problem w zarodku.

najlepsze domowe sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła

Bóle gardła są bardzo nieprzyjemne. Często towarzyszą zwykłemu przeziębieniu, ale mogą oznaczać również grypę lub zapalenia krtani lub anginę. Jak można domowymi sposobami złagodzić bóle oraz zapobiegać podrażnieniom i infekcjom? Oto kilka prostych sposobów.

Odpowiednia wilgotność pomieszczenia

Jeśli spędzamy dużo czasu w danym pomieszczeniu, warto zadbać o to, by panowała w nim odpowiednia wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić około 40-60%. Można to osiągnąć kładąc na kaloryferach mokre ręczniki lub stosując nawilżacze powietrza. Pomieszczenie należy także regularnie wietrzyć.

Płukanki gardła

Płukanki gardła to jedna z najbardziej znanych i najskuteczniejszych metod walki z infekcjami. Poleca się stosować roztwory z sody oczyszczonej, która ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Wystarczy wziąć łyżeczkę sody i rozpuścić ją w 150 ml ciepłej wody. Tak przygotowanym roztworem należy płukać gardło 3 lub 4 razy dziennie. Płukanki powinny być krótkie i trwać nie więcej niż kilka sekund, gdyż zbyt długie i energiczne mieszanie roztworem w gardle może powodować podrażnienia śluzówki. Jeśli ktoś nie przepada za smakiem sody to bez problemów może zastosować płukanki ziołowe. Najlepiej skorzystać z dobroczynnych właściwości rumianku, szałwii i tymianku. Odkażają one gardło, działają przeciwzapalnie i likwidują obrzęk błony śluzowej. Sposób przygotowania takiego roztworu jest prosty - łyżeczkę ziół należy zalać wrzątkiem i zaparzyć. Tak uzyskany napar trzeba schłodzić przed wykonaniem płukania do około 40 stopni Celsjusza.

Ogrzewanie gardła

Można zastosować wspomnianą wcześniej metodą z ziemniakami, ale nie trzeba aż tak się męczyć. Wystarczy zwykłe rozgrzanie okolic gardła za pomocą okładu z wilgotnej i ciepłej chustki.

Czosnek i miód - najważniejsze składniki diety

Miód hamuje rozwój grzybów, wirusów i bakterii, warto więc dodać go do herbaty z cytryną lub spożywać bezpośrednio łyżeczkę miodu kilka razy dziennie. Dodając go do herbaty należy jednak pamiętać, że traci on swoje właściwości w zbyt wysokiej temperaturze - trzeba więc poczekać aż herbata nieco wystygnie. Czosnek również wykazuje znakomite właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Jeśli boli nas gardło, warto rozgnieść ząbek czosnku i dodać go do szklanki ciepłego mleka.

Gdy domowe sposoby nie wystarczą

Jeśli domowe sposoby na ból gardła sobie nie poradzą, warto skorzystać z pomocy lekarza, gdyż może to być oznaka poważnej choroby. Jeśli dojdzie do dużego obrzęku gardła, a ból będzie utrzymywał się przez długi czas lub będzie towarzyszyć mu gorączka należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.