Smoczki to bardzo ważny element w życiu najmłodszych dzieci. Dlaczego wpływają uspokajająco na dziecko? Jakie są ich rodzaje oraz jak je czyścić?

smoczki dla dzieci

Rodzaje smoczków dziecięcych

Podział ze względu na materiał, z którego są wykonane

  • Smoczki silikonowe - najtrwalsze, mają końcówkę silikonową.
  • Smoczki lateksowe - bardzo popularne; cechuje je duża wytrzymałość, jednak nie każde dziecko może mieć z nimi do czynienia ze względu na uczulenie na lateks.
  • Smoczki kauczukowe - w obecnych czasach rzadziej spotykane. To starsza generacja smoczków, bardzo często użytkowana przez naszych rodziców i babcie ale moda na nie zaczyna powoli wracać.

Podział ze względu na kształt

  • Smoczki anatomiczne - mają gumkę spłaszczoną od dołu, wypukłą od góry.
  • Smoczki symetryczne - płaska gumka od góry i dołu.
  • Smoczki okrągłe - ich końcówka ma kształt wisienki.

Podział ze względu na wiek

  • 0-3 - od urodzenia do 3 miesiąca życia.
  • 3-6 - od 3 do 6 miesiąca życia.
  • 6-18 - od 6 do 18 miesiąca życia.

Dlaczego smoczki uspokajają dzieci?

Smoczek przypomina swoim kształtem pierś matki. Dzięki temu dziecko ma poczucie jej bliskości, co wpływa na nie uspokajająco.

Wiele osób nie aprobuje używania smoczków, ponieważ uważa, że niekorzystnie wpłynie to na późniejszy rozwój zębów u dziecka. Specjaliści potwierdzają, że może się tak stać jeśli smoczek jest nieprawidłowo używany lub jeśli nie odstawimy go w odpowiednim momencie. Najlepiej zrobić to około 1 roku życia dziecka

smoczki uspokajające dla dzieci

Jak czyścić smoczki dziecięce?

Smoczek dziecięcy przed pierwszym użyciem należy wyparzyć lub przelać wrzątkiem. Należy pamiętać, że smoczek nie może być suszony w miejscu, gdzie na ogół odkładamy mokre naczynia. Styczność z takim miejscem może spowodować, że na smoczku dla dziecka rozwiną się niebezpieczne dla zdrowia bakterie lub wirusy.

Warto odłożyć smoczek na osobny talerzyk lub do specjalnego pudełka. Smoczek, jak również butelki dla dzieci można myć także w specjalnym płynie hipoalergicznym, możliwym do kupienia m.in. w aptece. Taki płyn w bezpieczny sposób zneutralizuje wszelkie drobnoustroje rozwijające się na smoczkach. Należy pamiętać o umyciu smoczka za każdym razem, gdy spadnie na ziemię.

Gdzie i jak przechowywać smoczki?

Maluchy na ogół mają swoje smoczki zawsze przy sobie (dotyczy zwłaszcza najmłodszych dzieci). Zazwyczaj zwisają przy ich bluzkach przypięte na specjalny łańcuszek. Kiedy dziecko nie ma takiego łańcuszka przy sobie, to smoczek należy przechowywać w specjalnych pojemnikach na smoczki. Można otrzymać je w zestawie ze smoczkiem lub kupić osobno.

Co ile trzeba wymieniać smoczek?

Kauczuk i silikon to materiały, które mogą pękać. Dlatego smoczek należy wymieniać zawsze wtedy, kiedy zauważymy na nim jakiekolwiek uszkodzenia. W przypadku braku uszkodzeń, smoczek warto wymieniać średnio co dwa miesiące. Pozwoli to na zachowanie odpowiedniej higieny oraz zadbanie o prawidłowy rozwój zgryzu dziecka w przyszłości.

Zasysanie smoczka od butelki

Dlaczego smoczek od butelki się zasysa? Dzieje się tak, kiedy butelka jest zbyt szczelna i do jej środka nie może dostać się powietrze. Warto zadbać o to, by takie zjawisko nie występowało - przez zasysanie część dzieci zniechęca się do jedzenia.


Zobacz także: