Piękne, mocne i zadbane paznokcie są najlepszą wizytówką dłoni. Niestety, ale stresujący tryb życia oraz nieodpowiednia dieta często sprawiają, że paznokcie stają się łamliwe, kruche, matowe, zaczynają się rozdwajać, a nawet przybierają nieestetyczny kolor. Istnieje jednak wiele domowych sposobów, dzięki którym można skutecznie wzmocnić paznokcie, jednocześnie dbając przy tym o piękno swoich dłoni. Główną rolę pełnią tu olejki na bazie naturalnych składników, zdrowa i zbilansowana dieta oraz domowa odżywka. Sprawdź więc, jakie kroki warto podjąć, aby poprawić kondycję swoich paznokci bez wizyty u kosmetyczki!

Jak dbać o paznokcie?

Ładne paznokcie to nie tylko kwestia stosowania odpowiednich zabiegów kosmetycznych, ale przede wszystkim pamiętania o regularnej, codziennej pielęgnacji. Wykorzystując domowe sposoby na paznokcie, można skutecznie uniknąć ich nadmiernego łamania, rozdwajania czy pękania. Jak dbać o paznokcie, aby stały się piękne i zdrowe?

  1. Naturalna regeneracja paznokci możliwa jest dzięki ich systematycznemu piłowaniu i szlifowaniu za pomocą papierowego lub szklanego pilniczka.
  2. Rozdwajające się paznokcie często są wynikiem ciągłego ich obgryzania, dlatego należy w miarę możliwości unikać tej czynności.
  3. Doskonałym sposobem na wzmocnienie paznokci jest wieczorne wcieranie grubej warstwy kremu do rąk zawierającego w składzie olejek rycynowy.
  4. Codzienna pielęgnacja paznokci u rąk powinna również obejmować wycinanie skórek.
  5. Stawianie na naturalne paznokcie przez możliwie najdłuższy czas, unikając lakierów oraz hybryd, również znacząco poprawi ich ogólną kondycję.

Kosmetyki do rąk >>

Domowe sposoby na mocne paznokcie

Łamiące się paznokcie często są objawem nieodpowiedniej pielęgnacji dłoni. Aby móc uzyskać piękne i zdrowe paznokcie koniecznie trzeba więc zastosować kilka domowych sposobów, dzięki którym słabe paznokcie staną się już tylko wspomnieniem. Odżywka z czosnku to doskonałe rozwiązanie na efektywne wzmocnienie paznokci. W tym przypadku wystarczy jedynie zmieszać pojedynczy ząbek czosnku z oliwą z oliwek, a następnie powstałą papkę wmasować bezpośrednio w paznokcie. Rytuał powinno się powtarzać co najmniej dwa razy dziennie.

Na miękkie paznokcie szczególnie przydatny okaże się olej lniany. Do miski z gorącą wodą warto więc dodać dwie łyżki oleju lnianego, po czym należy zanurzyć dłonie w takiej kąpieli na około dwadzieścia minut.

Olejek arganowy z kolei świetnie wspomoże rozdwajające się paznokcie. Wmasowując kilka kropel substancji w dłonie i wkładając bawełniane rękawiczki na noc, można uzyskać zdrowe i naturalne paznokcie. Stosowany zamiennie olejek herbaciany doskonale zaś zwalczy grzybicę.

Maseczka z żółtka jaj to idealna propozycja na suche paznokcie. Przygotowuje się ją na bazie oliwy z oliwek, cytryny oraz jajka. Kilka kropel cytryny należy więc połączyć z jedną łyżką oliwy z oliwek oraz oddzielonym wcześniej żółtkiem jajka. Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników można nałożyć taką maseczkę na mniej więcej dwadzieścia minut. Po tym czasie powinno się całkowicie spłukać mieszankę z dłoni.

Na pękające paznokcie można za to przygotować domową odżywkę. Przydatne okaże się tutaj piwo, ocet jabłkowy oraz oliwa z oliwek. Ćwierć szklanki octu oraz tyle samo oliwy z oliwek, a także pół szklanki piwa należy dokładnie razem wymieszać. W powstałej w taki sposób naturalnej kąpieli powinno się moczyć dłonie przez około dwadzieścia minut.

Dieta na zdrowe paznokcie

Na zdrowe i ładne paznokcie duży wpływ ma również codziennie stosowana dieta. Prawidłowo skomponowany jadłospis powinien być bogaty przede wszystkim w białko i wapń, które są podstawowymi składnikami budulcowymi paznokci. Do swojego menu należy więc wprowadzić różnorodne produkty mleczne. Ważną rolę pełnią też witaminy i minerały. Magnez, żelazo i cynk można odnaleźć w mięsie drobiowym, bananach, ziemniakach, szpinaku, orzechach oraz rybach i owocach morza. Za utrzymanie prawidłowej kondycji paznokci odpowiadają także witaminy z grupy B. Znajdują się one w produktach zbożowych i pestkach słonecznika oraz w warzywach liściastych: sałacie lub szpinaku. W diecie nie może również zabraknąć witaminy C, której niezastąpionym źródłem są świeże warzywa i owoce.

Nikt nie powinien mieć już wątpliwości, jak dbać o paznokcie. Pamiętając o właściwej pielęgnacji, a także codziennych rytuałach kosmetycznych można znacząco poprawić ich kondycję, nawet jeśli jest ona wyjątkowo słaba. Ponadto prawidłowo skomponowana dieta dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników, co z kolei pozwoli uniknąć ciągłego rozdwajania się paznokci. Warto jednak pamiętać, że zły stan paznokci i włosów może być również jednym z objawów poważnej choroby, dlatego długotrwałe problemy na tym polu należy skonsultować z odpowiednim lekarzem.


Zobacz także: