Choć szampon w kostce znany jest na rynkach zagranicznych już od dłuższego czasu, w Polsce dopiero niedawno zaczął zdobywać popularność. Dziś poznamy wszystko, co warto wiedzieć o tym nietypowym produkcie – od działania, przez zalety, aż po instrukcję jego wykonania.

Jak działa szampon w kostce?

Podobnie jak w przypadku zwykłych, płynnych szamponów, podstawowym składnikiem szamponu w kostce jest detergent myjący – substancja, która poza oczyszczaniem włosów i skóry głowy sprawia, że kosmetyk łatwiej się pieni. Najczęściej wykorzystuje się SCI (Sodium Cocoyl Isethionate), czyli środek łagodny i przyjazny dla środowiska, tworzący efekt białych „nitek” przecinających kostkę. Poza detergentem szampon zawiera także różnego rodzaju substancje pielęgnujące, np. ekstrakty, glinki mineralne czy olejki.

Jak używać szamponu w kostce?

Choć używanie szamponu w formie twardej kostki na początku może wydawać się trudne, znalezienie właściwego sposobu i nabranie wprawy nie zajmuje długo. Mycie zaczynamy od zmoczenia włosów i szamponu, który następnie spieniamy w dłoniach. Zależnie od długości włosów i indywidualnej preferencji, możemy do mycia użyć albo samej piany, albo całego mydła – w drugim przypadku pocieramy nim włosy bezpośrednio, okrężnym ruchem. Masujemy włosy i skórę głowy, po czym wszystko dokładnie spłukujemy.

Zalety szamponu w kostce

 • Zgodność z trendem less waste, a w niektórych przypadkach nawet zero waste – jedna z najważniejszych zalet szamponu w kostce, często wymieniana na pierwszym miejscu. Kosmetyk zużywamy do samego końca, a pojemnik lub woreczek do jego przechowywania można bez trudu wykorzystać ponownie. Odpady generujemy więc albo w bardzo małych ilościach, albo wcale;
 • Naturalny i prosty skład, często wyższej jakości niż w płynnych szamponach;
 • Ekologiczność – jest w pełni biodegradowalny i przyjazny dla środowiska;
 • Wydajność – może wystarczyć nawet na 50 myć;
 • Brak zawartości mydła – w przeciwieństwie do mydła do włosów, z którym bywa mylony, szampon w kostce ma kwaśny odczyn, dzięki czemu nie zaburza poziomu pH włosów i skóry głowy;
 • Praktyczność – szampon jest mały, lekki i łatwo przenośny, dzięki czemu jest idealny na podróż.

Kosmetyki do włosów >

Jak zrobić szampon w kostce?

Wbrew pozorom nie jest to trudny proces, wymaga jednak wypracowania przepisu odpowiadającego naszym indywidualnym potrzebom.

Sugerowane proporcje:

 • SCI (wspomniany już kokoiloizetionian sodowy) – 30-50%
 • woda / hydrolat – 15%
 • oleje / masła – 5-10%
 • glinka – 5-15%
 • proszek ziołowy – 10-20%
 • olejek eteryczny – 1%

Sposób przygotowania

 1. Podgrzewamy w misce SCI, wodę i oleje (jeśli nie są tłoczone na zimno – inaczej dodajemy je dopiero z olejkami eterycznymi) aż do połączenia składników i otrzymania kleistej mazi. Trzeba pamiętać, że SCI mocno pyli i jest drażniące, więc dobrze jest używać maski ochronnej i wietrzyć pomieszczenie.
 2. Zdejmujemy miskę z ognia i dodajemy stopniowo wymieszane proszki (glinka i zioła), mieszając, a potem ugniatając całość rękami.
 3. Kiedy masa nieco ostygnie, dodajemy olejki i wyrabiamy ją do całkowitego wymieszania składników.
 4. Następnie upychamy całość do formy, czekamy, aż nieco stężeje, a potem wyjmujemy i zostawiamy na ok. 2 dni, żeby stwardniała.


Zobacz także: