Ulewanie mleka jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym i na ogół nie wymaga żadnego specjalistycznego podejścia ani leczenia. Kiedy jednak dziecku ulewa się zbyt często i w dużych ilościach, warto zastanowić się nad znalezieniem rozwiązania problemu. Dowiedz się, z czego wynika ulewanie u niemowląt i jak temu zaradzić.

SPIS TREŚCI

  1. Ulewanie u niemowlaka - na czym polega i jakie są przyczyny?
  2. Kiedy ulewanie dziecka powinno być dla nas alarmujące?
  3. Sposoby na ulewanie u noworodka
  4. Kiedy niemowlę przestaje ulewać?


Ulewanie u niemowlaka - na czym polega i jakie są przyczyny?

Ulewanie u noworodka polega na cofaniu się treści pokarmowych w niewielkich ilościach. Pojawia się zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Podczas ulewania niemowlę pozbywa się około 1-2 łyżeczek zwarzonego mleka.

ulewanie noworodka

Istnieje kilka przyczyn ulewania u noworodków:

  • Fizjologiczna niedojrzałość przewodu pokarmowego - zwieracz przełyku nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i w związku z tym nie może zatrzymać pokarmu w żołądku;
  • Niewłaściwe karmienie - np. niewłaściwa pozycja dziecka podczas karmienia, karmienie w pośpiechu lub karmienie dziecka, które mocno płacze, co z kolei wiąże się z tym, że łyka ono dużo powietrza;
  • Zbyt szybki wypływ mleka - dziecko się przejada, a żołądek noworodka nie jest w stanie zmieścić całego pokarmu, więc wypycha nadmiar z organizmu;
  • Zbyt łapczywe jedzenie - wiąże się z połykaniem zbyt dużej ilości powietrza;
  • Za mało mleka - w tej sytuacji dziecko próbuje mocniej zasysać pokarm, co również prowadzi do połykania powietrza;
  • Alergia pokarmowa - najczęściej takie objawy daje alergia na białka mleka krowiego, rzadziej na jajka.

Na ogół ulewanie u noworodka nie wiąże się z dużym dyskomfortem. Może się to zmienić, jeśli pojawia się ulewanie nosem. Maluch ma prawo być wtedy niespokojny lub odczuwać pieczenie w nosie, dlatego w miarę możliwości warto podać do nosa sól fizjologiczną, która usunie resztki pokarmu i złagodzi objawy.

Kiedy ulewanie dziecka powinno być dla nas alarmujące?

Ulewanie noworodka jest normalną reakcją fizjologiczną, która nie ma nic wspólnego z odruchami wymiotnymi. Jeśli więc dziecko zaczyna się rzucać lub trząść, a zwróconego pokarmu jest dużo więcej, niż powinno, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Przyczyną ulewania może być refluks, spowodowany zapaleniem błony śluzowej żołądka, alergią pokarmową lub nadkwasotą. Wywołuje wymioty i wiąże się z bólem oraz dyskomfortem maluszka, dlatego dziecko może być wtedy marudne i reagować płaczem, gdy próbuje się je położyć. Może również wiercić się podczas karmienia.

Innym niepokojącym objawem jest obfite ulewanie u niemowląt, szczególnie jeśli następuje po każdym karmieniu. Częste ulewanie oznacza bowiem, że dziecko może się nie najadać, a to z kolei prowadzi do wstrzymania rozwoju. Jeśli więc maluch nie przybiera prawidłowo na wadze albo, co gorsza, chudnie, to również należy udać się do lekarza.

Sposoby na ulewanie u noworodka

ulewanie noworodka - noszenie na ramieniu

Istnieje kilka sposobów, które mogą zmniejszyć lub zupełnie zniwelować ulewanie u noworodka.

Najlepiej zacząć od tego, aby nie kłaść dziecka od razu po karmieniu, tylko ponosić je w odpowiedniej pozycji do odbicia. W miarę możliwości nie należy go też przewijać i przebierać zbyt szybko po karmieniu, gdyż nagniata się wtedy brzuszek malucha. Pewnym rozwiązaniem jest również umieszczenie niewielkiego klina pod materacem lub nóżkami łóżeczka od strony głowy dziecka, aby główka była odrobinę wyżej niż reszta ciała. Oczywiście należy pamiętać, że niemowlę nie powinno spać na poduszce, dlatego taka opcja nie wchodzi w grę.

W przypadku gdy do ulewania dochodzi po karmieniu piersią, należy się zastanowić, z czego to wynika. Jeśli matka ma za mało mleka, należy zastanowić się nad wprowadzeniem mleka modyfikowanego. Z kolei w przypadku zbyt dużej ilości mleka można ściągnąć nadmiar pokarmu laktatorem, aby mleko wolniej leciało i dziecko się nie przejadało. Jeśli natomiast niemowlę jest karmione butelką, to na ogół wystarczy zmienić smoczek na taki z mniejszym otworem.

Częste ulewanie u noworodka bywa też związane z alergią pokarmową. W tej sytuacji sprawdza się dieta eliminacyjna, którą można wprowadzić w dwojaki sposób - albo matka nie je niczego z mlekiem ani jego pochodnymi, by wykluczyć je z diety dziecka, albo należy przejść na karmienie odpowiednim mlekiem modyfikowanym dla alergików. Należy pamiętać, że alergia na białko mleka to nie to samo, co nietolerancja laktozy.

Na rynku dostępne jest też specjalne mleko początkowe dla niemowląt, które można podawać maluchowi w przypadku ulewania.

Kiedy niemowlę przestaje ulewać?

W przypadku problemów alergicznych ulewanie u dziecka powinno ustąpić, gdy usunie się alergen z diety. Jeśli ulewanie u niemowlaka ma przyczyny fizjologiczne, najczęściej mija w okolicy 4-6 miesiąca życia, chociaż niektóre dzieci borykają się z tą przypadłością nawet do 1 roku życia.

Ulewanie u niemowlaka jest czymś, z czym powinien liczyć się każdy rodzic w pierwszych miesiącach życia dziecka, i na ogół nie wzbudza ono dużego niepokoju ani nie jest szczególnie dotkliwe. Mimo to istnieje wiele sposobów, aby zminimalizować lub zniwelować ulewanie.


Zobacz także: