Właściwości zdrowotne rzodkiewki

Rzodkiewka to doskonale znane wszystkim warzywo, niezmiennie kojarzące się z pełnią wiosny. Była uprawiana już w starożytności przez Egipcjan i Chińczyków. Dzisiaj jest rośliną cenioną zarówno w kuchni, jak i w ziołolecznictwie. Co warto wiedzieć o tej fascynującej nowalijce?

SPIS TREŚCI

Właściwości rzodkiewki
Rzodkiewka – witaminy i wartości odżywcze
Rzodkiewka na balkonie - uprawa w domu
Zastosowanie w kuchni

Właściwości rzodkiewki

Jakie dobroczynne właściwości kryją w sobie te czerwone korzenie? Przede wszystkim są świetnym naturalnym lekarstwem na choroby układu pokarmowego, gdyż pobudzają łaknienie i poprawiają trawienie. Wspomagają także funkcjonowanie wątroby i wytwarzanie żółci. Są więc zalecane przy niestrawności i braku apetytu. Rzodkiewki pojawiają się na stołach wiosną, a więc w okresie zwanym nie bez powodu grypowym. Dlatego właśnie dobrze jest jadać je regularnie – działają bowiem wykrztuśnie i pomagają złagodzić uciążliwy kaszel. Jako że dobroczynnie wpływa na drogi oddechowe, poleca się je osobom chorym na astmę.

Warzywa te zawierają wiele związków działających bakterio- i grzybobójczo. Są więc naturalnym antybiotykiem, niszczącym patogenne drobnoustroje. To jedno z najlepszych naturalnych źródeł potasu, którego ma wyjątkowo dużo. Czyni ją to niezbędnym elementem diety osób cierpiących na nadciśnienie.

Związki siarki zawarte w rzodkiewce bardzo korzystnie wpływają na włosy i paznokcie. Warzywa te idealnie nadają się więc dla osób, które chcą poprawić swój wygląd.

Rzodkiewki nie dla wszystkich są jednak odpowiednie. Osoby, które cierpią na zespół jelita drażliwego, wrzody żołądka lub choroby trzustki powinny ich unikać, gdyż warzywa te zawierają wiele olejków gorczycowych i kwasów organicznych.

Rzodkiewka – witaminy i wartości odżywcze

Rzodkiewki są słusznie uważane za jedne z najwartościowszych nowalijek. 100 g tych warzyw zawiera jedynie 16 kcal! Są więc bardzo niskokaloryczne, za to niezwykle wartościowe. Znajdziemy w nich m.in. (w przeliczeniu na 100g):

  • 0,68 g białka
  • 0,1 g tłuszczu
  • 3,4 g węglowodanów
  • 1,6 g błonnika.

Znajdują się w nich także duże ilości różnych witamin:

  • A – 7 IU
  • K – 0,0013 µg
  • C – 14,8 mg
  • B1 (tiamina) – 0,012 mg
  • B2 (ryboflawina) – 0,039 mg
  • B6 – 0,071 mg
  • B9 (kwas foliowy) – 0,025 mg
  • B3 (PP, niacyna) – 0,254 mg.

Warzywa te zawierają w sobie również minerały:

  • Wapń – 25 mg
  • Żelazo – 0,34 mg
  • Fosfor – 20 mg
  • Potas – 233 mg
  • Sód – 39 mg
  • Magnez – 10 mg
  • Cynk – 0,28 mg

Aby mieć pewność, że rzodkiewki istotnie przyniosą nam korzyści, musimy zwrócić uwagę na wygląd korzenia i liści. Pożółkłe liście świadczą o tym, że w roślinie znajduje się nadmierna ilość azotanów. Należy też zwrócić uwagę na skórkę – powinna być ona gładka, pozbawiona śladów gnicia. Warzywa te należy też odpowiednio przechowywać: opakowania nie powinny być zbyt szczelne, gdyż z braku tlenu w korzeniach mogą gromadzić się szkodliwe związki.

Rzodkiewka na balkonie? Uprawa w domu

Warzywa tak wartościowego i smacznego nie powinno zabraknąć na naszym stole. Na szczęście jest ona dość łatwa w uprawie, a hodować ją można nawet w pojemniku na parapecie lub balkonie.

Ma niskie wymagania, jeśli chodzi o glebę. Najlepsza do jej uprawy jest ziemia piaszczysta, przepuszczalna. Należy zastosować warstwę drenażu, by nie zalać korzeni wodą. Ziemię wsypujemy do pojemnika odpowiednio głębokiego, by korzeń miał miejsce na rozwój – warstwa ziemi powinna mieć co najmniej 10 cm. Nasiona rozsiewamy w odstępach 5-10 cm, bezpośrednio do pojemników.

Rzodkiewki nie wymagają nawożenia. Należy je podlewać co 2-3 dni, ale nie częściej, by korzenie nie zgniły. Kiedy rośliny zaczną wytwarzać bulwy, można usunąć część liści (ale nie za dużo!). Nie trzeba ich jednak wyrzucać – one również są jadalne i nadają się do sałatek lub kanapek. Po 3 tygodniach możemy cieszyć się młodymi roślinami, które można jeść razem z liśćmi. Jeśli jednak poczekamy ok. 30-40 dni, uzyskamy pełnowartościowe korzenie.

Należy pamiętać, że rzodkiewka potrzebuje stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Jednak w zbyt dużym słońcu może dojść do przerostu i tzw. zdrewnienia korzenia, który przez to straci część swoich właściwości. Z kolei w miejscu zacienionym korzeń nie będzie się rozwijał. Dobrze jest zatem posadzić rzodkiewkę w sąsiedztwie np. sałaty, groszku lub cebuli, by miała zapewniony odpowiedni cień w słoneczne dni.


⇨ Sprawdź, jak hodować rzodkiewkę w domu


Zastosowanie w kuchni

Skoro mamy już samodzielnie wyhodowane warzywo, to do czego możemy ją wykorzystać? W kuchni znajduje zastosowanie przede wszystkim jako składnik kanapek, sałatek i twarożków. Można je spożywać także samodzielnie, jako zdrową przekąskę między posiłkami. Smak ostrych odmian zamaskujemy, jeśli zamoczymy warzywo w jogurcie naturalnym.

Roślinę najczęściej spożywa się na surowo. Niektórzy jednak zachwalają zupę na rzodkiewce, a także same warzywa podawane po duszeniu lub gotowaniu. Jednak najwspanialszych doznań smakowych dostarczają z pewnością warzywa świeże, cieszące zmysł y barwą, smakiem i zapachem.


Zobacz także: