Odpowiedni rozwój dziecka od najmłodszych lat to niezwykle ważny etap. Choć maluchy nabywają nowych umiejętności bardzo szybko i intuicyjnie rozwijają zmysły, warto pomyśleć o dodatkowym wsparciu w postaci zabawek sensorycznych dla dzieci. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym są tego rodzaju zabawki oraz wskazujemy, które z nich rozwijają konkretne zmysły.

zabawki sensoryczne

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to świetne narzędzie pomagające maluchowi w nabywaniu nowych umiejętności motorycznych i umysłowych. Wspomagają prawidłowy rozwój dzieci i uczą odpowiednich reakcji na otoczenie. Poniżej przedstawiamy cztery kluczowe grupy zabawek stymulujących zmysły. Może wybierzecie spośród nich coś dla swojego malucha?

Zabawki, które rozwijają dotyk

Zdecydowanie najpopularniejsza i uniwersalna grupa, w której znajdziesz zabawki sensoryczne dla niemowląt, jak i nieco starszych dzieci.

W pierwszym przypadku polecamy kostki i bajki sensoryczne, które wyróżniają się zróżnicowana fakturą powierzchni – począwszy od gładkiej i miękkiej, po szorstką czy śliską. Tego typu zabawki często posiadają dodatkowe elementy, które maluch może chwycić lub pociągnąć – nierzadko są one częścią opowiadanej w książeczce historii. Dobrym rozwiązaniem będą także piłeczki sensoryczne dostosowane do wieku malucha.

W przypadku nieco starszych dzieci idealnie sprawdzą się produkty takie jak gniotki, ciastolina lub plastelina. Ciastolina będzie odpowiednia dla małych dzieci, które nie mają jeszcze w dłoni tyle siły, by poradzić sobie z ugniataniem plasteliny. Formowanie kształtów, wymyślanie postaci i ich tworzenie znakomicie wpływa na zmysł dotyku dziecka i rozwija także kreatywność. Alternatywą dla plasteliny lub ciastoliny mogą być specjalne farbki, które umożliwiają malowanie palcami.

Zabawki, które rozwijają słuch

W tej kategorii zabawek sensorycznych dla dzieci znajdują się oczywiście elektroniczne zabawki muzyczne, które zostały stworzone z myślą o prawidłowym rozwoju słuchu malucha. Ale nie jest to jedyny wybór.

Dużą popularnością cieszą się także klocki wydające różne dźwięki przy układaniu – takie rozwiązanie wpływa także na rozwój zmysłu dotyku. Innym, ciekawym wyborem są puzzle dźwiękowe, które pozwalają na układanie kształtów zwierzaków, instrumentów czy pojazdów. Gdy dziecko ułoży element w odpowiednim miejscu, puzzle zaczynają wydawać dźwięki.

Zabawki, które rozwijają wzrok

Zabawki stymulujące zmysł wzroku to kolejny rodzaj akcesoriów, które warto kupić dla swojego dziecka. W tej roli sprawdzą się wspomniane już wcześniej książeczki dla dzieci, zwłaszcza te uwzględniające zadania pozwalające ćwiczyć spostrzegawczość. Będzie to jednak rozwiązanie dobre dla nieco starszych pociech.

Jeśli chodzi o zabawki sensoryczne dla niemowląt, popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju karuzele czy ozdoby do pokoju malucha, które wyświetlają na ścianach wybrane obrazy i pozwalają maluchowi zasnąć.

Zabawki, które rozwijają równowagę

Ten rodzaj akcesoriów to propozycja zabawek sensorycznych dla starszych dzieci. Jeżeli chcecie wpłynąć na prawidłowy rozwój zmysłu równowagi, możecie zainwestować w popularny rowerek biegowy lub klasycznego konika na biegunach. Dzięki tego typu ćwiczeniom dziecko w przyszłości będzie szybciej uczyło się jazdy na rowerze, łyżwach czy rolkach.

Wybór zabawek sensorycznych dla dzieci jest naprawdę spory – propozycje, które dzisiaj Wam przedstawiliśmy, to jedne z najpopularniejszych produktów. Po więcej inspiracji zapraszamy oczywiście na Bee.pl!


Zobacz także: